Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործը մակագրվել է Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Լուսինե Աբգարյանին
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործը մակագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Լուսինե Աբգարյանին:
Դատարանի աշխատակազմից «Հետք»-ի հետ զրույցում հաստատեցին տեղեկությունը՝ հայտնելով նաև, որ գործն այսօր են ստացել, բողոքը վարույթ ընդունել կամ չընդունելու վերաբերյալ որոշում դեռևս չի կայացվել:
Հիշեցնենք, որ դատավոր Մխիթար Պապոյանն, ում մակագրվել էր Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով բողոքը, դեկտեմբերի 9-ին բավարարել է մարտի 1-ի գործով դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանի ներկայացրած ինքնաբացարկի միջնորդությունը, որից հետո գործը պետք է մակագրվեր այլ դատավորի:
Խափանման միջոցի գործով բողոքը ներկայացրել են Քոչարյանի պաշտպանները: Նրանք բողոքարկել են դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նոյեմբերի 7-ի որոշումը՝ Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ չարձակելու վերաբերյալ:

Дело о мере пресечения в отношении Роберта Кочаряна передано судье апелляционного суда Лусинэ Абгарян
Дело о мере пресечения в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна передано судье апелляционного суда Лусинэ Абгарян.
Эту информацию подтвердили и в администрации суда, сообщив также, что пока не решено, принять жалобу в производство или нет.
Напомним, что судья Мхитар Папоян, который должен был рассматривать дело о мере пресечения в отношении Р.Кочаряна, 9 декабря удовлетворил ходатайство о своем самоотводе, представленное прокурором по делу 1-го марта Геворком Багдасаряном. После этого дело должно было быть передано другому судье.
Жалобу на меру пресечения представили защитники экс-президента, которые обжаловали решение судьи Анны Данибекян от 7 ноября об отказе в освобождении Кочаряна под залог.