Վարչապետն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության նոր ղեկավարին
Վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության նոր ղեկավար Նաթան Պորտերին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԱՄՀ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Յուլյա Ուստյուգովան:
Շնորհավորելով Նաթան Պորտերին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ՝ վարչապետը կարևորել է ԱՄՀ հետ գործընկերությունը և ՀՀ կառավարության տնտեսական օրակարգին ԱՄՀ շարունակական օժանդակությունը: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀՀ ընթացիկ տնտեսական իրավիճակին և նշել, որ այս տարի կանխատեսվում է ավելի քան 7 տոկոս տնտեսական աճ, ինչը լավատեսական նախադրյալներ է ստեղծում՝ հաջորդ տարի էլ ավելի բարձր ցուցանիշ արձանագրելու և հավակնոտ ծրագրեր կյանքի կոչելու համար: Տարբեր ուղղություններով՝ ինստիտուցիոնալ, կապիտալ ներդրումների, պետական գնումների բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման համատեքստում կառավարության ղեկավարը կարևորել է միջազգային գործընկեր կառույցների, այդ թվում՝ ԱՄՀ հետ գործակցությունը:
ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության նոր ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանի և ԱՄՀ միջև ձևավորվել է ամուր, փոխշահավետ գործակցություն, և ինքը պատրաստ է ջանքեր ներդնել՝ այն էլ ավելի սերտացնելու ու խորացնելու համար: Նաթան Պորտերը ողջունել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները և ընդգծել, որ ԱՄՀ-ն կշարունակի աջակցել ՀՀ կառավարությանը՝ տնտեսության զարգացման օրակարգի կյանքի կոչման գործում:
Վարչապետը և ԱՄՆ հայաստանյան առաքելության ղեկավարը մտքեր են փոխանակել գործընկերության օրակարգի, համատեղ ծրագրերի, ինչպես նաև կրթական ոլորտի բարեփոխումների, կարողությունների զարգացման հնարավորությունների և անելիքների շուրջ:

Pashinyan and New Head of IMF Armenia Mission Discuss Cooperation
Prime Minister Nikol Pashinyan today hosted newly appointed Head of International Monetary Fund (IMF) Mission in Armenia Nathan Porter. The meeting was attended by IMF Resident Representative Yulia Ustyugova.
Congratulating Nathan Porter on assuming office, the Prime Minister appreciated the ongoing cooperation with the IMF and the Fund’s continued assistance to the Government’s economic agenda. Coming to the economic situation in Armenia, Nikol Pashinyan noted that more than 7% economic growth is expected this year, which makes him feel confident and optimistic about next year’s economic performance that will help the Government implement its ambitious programs. With reference to the effective implementation of the ongoing institutional reform, capital investment, and public procurement reform, the Head of Government stressed the importance of interaction with international partners, including the IMF.
Nathan Porter said Armenia and the IMF have built up a strong mutually beneficial framework of partnership, and he stands ready to further strengthen it. Welcoming the reforms underway in Armenia, Mr. Porter assured that the IMF will continue to back the Government with its development agenda.
The interlocutors exchanged views on the cooperation agenda, the ongoing joint programs and the educational reform, with a focus on capacity development and future actions.