Վարչապետն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության նոր ղեկավարին
Վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության նոր ղեկավար Նաթան Պորտերին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԱՄՀ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Յուլյա Ուստյուգովան:
Շնորհավորելով Նաթան Պորտերին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ՝ վարչապետը կարևորել է ԱՄՀ հետ գործընկերությունը և ՀՀ կառավարության տնտեսական օրակարգին ԱՄՀ շարունակական օժանդակությունը: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀՀ ընթացիկ տնտեսական իրավիճակին և նշել, որ այս տարի կանխատեսվում է ավելի քան 7 տոկոս տնտեսական աճ, ինչը լավատեսական նախադրյալներ է ստեղծում՝ հաջորդ տարի էլ ավելի բարձր ցուցանիշ արձանագրելու և հավակնոտ ծրագրեր կյանքի կոչելու համար: Տարբեր ուղղություններով՝ ինստիտուցիոնալ, կապիտալ ներդրումների, պետական գնումների բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման համատեքստում կառավարության ղեկավարը կարևորել է միջազգային գործընկեր կառույցների, այդ թվում՝ ԱՄՀ հետ գործակցությունը:
ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության նոր ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանի և ԱՄՀ միջև ձևավորվել է ամուր, փոխշահավետ գործակցություն, և ինքը պատրաստ է ջանքեր ներդնել՝ այն էլ ավելի սերտացնելու ու խորացնելու համար: Նաթան Պորտերը ողջունել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները և ընդգծել, որ ԱՄՀ-ն կշարունակի աջակցել ՀՀ կառավարությանը՝ տնտեսության զարգացման օրակարգի կյանքի կոչման գործում:
Վարչապետը և ԱՄՆ հայաստանյան առաքելության ղեկավարը մտքեր են փոխանակել գործընկերության օրակարգի, համատեղ ծրագրերի, ինչպես նաև կրթական ոլորտի բարեփոխումների, կարողությունների զարգացման հնարավորությունների և անելիքների շուրջ:

Премьер-министр принял нового руководителя миссии Международного валютного фонда
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня нового руководителя миссии Международного валютного фонда (МВФ) в Армении Натана Портера. На встрече также присутствовала руководитель армянского офиса МВФ Юлия Устюгова.
Поздравив Натана Портера с назначением, премьер-министр подчеркнул важность партнерства с МВФ и продолжительной поддержки МВФ экономической повестки правительства Армении. Никол Пашинян коснулся текущей экономической ситуации в Армении и отметил, что в этом году прогнозируется экономический рост свыше 7%, что создает оптимистические предпосылки для достижения более высоких показателей в следующем году и реализации амбициозных планов. В контексте эффективного осуществления реформ по различным направлениям - институциональные реформы, капитальные инвестиции, реформа госзакупок, глава правительства подчеркнул важность сотрудничества с международными партнерскими организациями, в том числе с МВФ.
Новый руководитель миссии МВФ в Армении отметил, что между Арменией и МВФ установлено прочное взаимовыгодное партнерство, и он готов приложить усилия для его сближения и углубления. Натан Портер приветствовал проводимые правительством Армении реформы и подчеркнул, что МВФ будет и впредь оказывать помощь правительству Армении в реализации повестки экономического развития.
Премьер-министр и руководитель миссии МВФ обменялись мнениями о повестке сотрудничества, совместных программах, а также реформах в сфере образования, возможностях для наращивания потенциала и дальнейших шагах.