Սևանա լճում ձկան պաշարները նվազել են․ Բարդուխ Գաբրիելյանն ամփոփում է տարին
Սևանա լճում այս տարվա ձկնային պաշարները, նախորդ տարիների համեմատ, նվազել է։ Այս մասին այսօր «Տեսակետ» մամուլի ակումբում ասաց ՀՀ ԳԱԱ Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի տնօրեն, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Բարդուխ Գաբրիելյանը:
Նա այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադարձավ Սևանա լճի խնդիրներին, կենսառեսուրսների պաշարներին և ընդհանուր վիճակին։
«Ինչպես գիտեք՝ ամեն տարի պատվեր ենք ունենում նախարարությունից, իրականացնում ենք ուսումնասիրություններ կենսառեսուրսների պաշարների, բազմացման վայրերի վերաբերյալ, և այս տարի պետք է նշեմ, որ ի տարբերություն այլ տարիների՝ ավելի վատ վիճակում ենք, ձկնային պաշարների ու խեցգետնի պաշարների վերաբերյալ մենք վերջնական ստացանք մեր արդյունքները ու ներկայացրինք Շրջակա միջավայրի նախարարություն»,- նշեց Բարդուխ Գաբրիելյանը։
Վերջին 4 տարվա ընթացքում սիգ ձկնատեսակի պաշարներն ավելացել էին, ըստ պրոֆեսորի՝ կարող էին ավելի լավ արդյունքներ լինել, եթե պատշաճ պահպանություն լիներ։
Նրա խոսքով, ձկնատեսակի պահպանություն բացարձակ գոյություն չունի, քանի որ ամենուրեք վաճառվում է և՛ ձկնկիթ, և՛ բազմացող առանձնյակներ, նման կերպ շարունակվելու դեպքում կվերադառնա այն վիճակը, երբ կար խզված պաշար։
«Մյուս մեր կարևորագույն կենսառեսուրսը, որը արդյունագործական մեծ նշանակություն ուներ, խեցգետինն է, և երկար տարիներ մենք պնդել ենք, որ եթե ոչ կառավարելի որս կատարվի, մենք կունենանք նույն վիճակը, ինչն ունենք մեր արժեքավոր ձկնատեսակների դեպքում։ Այսօր մենք կանգնած ենք այն փաստի առաջ, որ Սևանա լճում ունենք խեցգետնի խզված պաշար»,- ասում է Բարդուխ Գաբրիելյանը։
Խեցգետնի պաշարների նվազման պատճառներից մեկը, ըստ պրոֆեսորի, գերորսն է։ Բ․ Գաբրիելյանը նշեց, որ պատրաստվում են առաջարկել նախարարությանը, որ 2020 թվականին խեցգետնի որսը Սևանա լճում արգելվի։
«Վերջին 2 տարիներին մենք ունեցել ենք Սևանի կապտականաչ ծաղկում, որը արտառոց երևույթ էր, հենց այս երևույթի վրա ենք կենտրոնացրել մեր ուսումնասիրությունները։ Բացի այդ, ուսումնասիրություններ ենք կատարում նաև Հայաստանի տարբեր ջրամբարների վերաբերյալ»,- ասաց պրոֆեսորը։
Բարդուխ Գաբրիելյանը նշեց նաև, որ ամեն տարի ուսումնասիրում են Սևանա լիճը, բայց ուսումնասիրություններն ամեն տարի ունենում են տարբեր օբյեկտներ՝ ելնելով խնդրի հրատապությունից։

Professor Bardukh Gabrielyan, Director of the Scientific Center of Zoology and Hydroecology at the Nastional Academy of Sciences of Armenia, today reported some troublesome news regarding fish stocks in Lake Sevan
At a press conference, Gabrielyan said that Lake Sevan's fish stocks have declined this year when compared to 2018.
"As you know, every year the environment ministry instructs us to conduct bio-research at the lake. I have to say that this year, unlike other years, we are in worse shape,” Gabrielyan said.
Over the past 4 years, according to the professor, whitefish stocks have increased, and could have increased more if proper conservation methods had been implemented.
Gabrielyan claimed that there is no conservation strategies in place for the lake’s bio-resources, as both caviar and breeding fish are sold everywhere.
“Crayfish is the other important bio-resource of great commercial value. For many years we have insisted that if non-managed collection takes place, we will be faced with the same situation of our fish stocks. Today, we are faced with the fact that we have a depleted crayfish stock in Lake Sevan,” Gabrielyan told reporters.
One of the reasons for the decline in crayfish stocks, according to the professor, is overfishing. Gabrielyan said he and his colleagues would file a proposal with the ministry banning crayfish harvesting at Lake Sevan for 2020.
Gabrielyan said that the center has also studied the algae blooms that have stuck Sevan for the past two summers.