Նախընտրականը սկսվեց նաեւ Լոռիում
Թիվ 32 ընտրատարածքում մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված ԱԺ պատգամավոր Կարեն Կարապետյանը, պարզվում է, Տաշիրում եւ Կարապետյանների ծննդավայր Լեռնահովիտ գյուղում բարեգործական «hրաշքներ» է կատարում: Մինչ Տաշիրի քաղաքապետը գտնում է, որ Կարեն Կարապետյանի կատարածը իրենք 50 տարում հազիվ կատարեն, պրն Կարապետյանն իր ընտրատարածքում գտնվող Լոռու մարզի Ծաթեր, Այգեհատ, Մղարթ, Արդվի եւ հարեւան մյուս գյուղերում, 2007-ի ԱԺ ընտրությունների նախաշեմին, օրերս յուրաքանչյուր անձի 2 կգ շաքարավազ ընտրակաշառք է բաժանել: Թե ինչու է աղքատությունից դատարկվող գյուղերի գյուղացիների ընտրական ձայների վրա պատգամավորը «ջրի գին դրել», դա ունի իր պատճառները: Նախ' այս գյուղերը թիվ 31 ընտրատարածքից անջատվել եւ արհեստականորեն թիվ 32-ին են կցվել զուտ ընտրատարածքները վերահսկելի դարձնելու նպատակով, երկրորդ' ընտրությունների ժամանակ գյուղացիներն այստեղ իրենց ձայնի տերը չեն, քանի որ նրանց գլխին իրենց բազմաթիվ ճնշող լծակներով մահակ դարձած գյուղապետերն են որոշում նրանց ընտրության ելքը: Հակառակ դեպքում գյուղացին կզրկվի նպաստի տեղեկանքից ու անգամ հողից, կուտակված հարկերի համար կընկնի դատարան, դրա համար թեկնածուները, ինչպես լոռեցիներն են ասում, «խաչի դուռը գնալու փոխարեն, աստծո դուռն են գնում», իսկ ընտրվելու դեպքում իրենց պարտավորված են զգում ոչ թե գյուղացիների, այլ գյուղապետի առջեւ:
Կարեն Կարապետյանի դեպքում այս գյուղերի գյուղացիները լավ են գիտակցել, որ անմրցակից թեկնածուի պատգամավոր դառնալու գործում վճռորոշը տաշիրցիների ձայներն են: Ակնհայտ է նաեւ, որ մեր երկրի ԱԺ պատգամավորի համար ընտրակաշառք բաժանելը ավելի պատվաբեր գործ է, քան ԱԺ-ում գյուղացու հիմնախնդիրների լուծմանն աջակցող օրենքներ մշակելն ու հարցապնդումներ անելը: Մինչդեռ երաշտից տուժած գյուղացիները ընտրակաշառքի փոխարեն ակնկալում են, որն պրն Կարապետյանը ՀՀ կառավարությանը պահանջ ներկայացնի' օգնել երաշտի հասցրած վնասների փոխհատուցման, գյուղերի ջրամատակարարման անմխիթար վիճակը կարգավորելու, դաշտերում կարտոֆիլն անխնա ոչնչացնող մկներին վերացնելու համար որակյալ մկնդեղ հատկացնելու, գյուղեր գնացող ավտոճանապարհները բարեկարգելու, հարյուրավոր հա անմշակ եւ խոպան դարձած հողերը մշակելու հնարավորություն չունեցող գյուղացիներին օգնելու եւ նրան աղքատացնող մյուս պատճառները վերացնելու գործում:
Գյուղացին իր վրդովմունքը այլեւս չի թաքցնում. «Շատ կներես, 2 կգ պեսոկով ես կարա՞մ իմ տնտեսական հարցերը լուծել, դա որեւէ եղանակ չի լուծում,-ասաց Այգեհատի իր դաշտում անասուններին արածացնող այգեհատցի Ռուսլան Շահվերդյանը:-Երկու օր պեսոկով թեյ կխմեմ, բա երրորդ օ՞րը ինչ: Ես աշխատող, ֆերմեր տղա եմ, հարյուր հատ ուլ ունեմ, բայց սպառող չունեմ, կովեր ու խոզեր ունեմ, հարկերի ահագին պարտքեր ունեմ, որ երաշտ է եղել, այդ պարտքերը որտեղի՞ց պետք է տամ»:
Ռուսլան Շահվերդյանն այս տարի 8 հա հող է մշակել, որի վրա ծախսել է շուրջ 2,5 հազար դոլար, սակայն երաշտի պատճառով ոչինչ չի ստացել: Մեր մյուս զրուցակիցը' Արարատ Շահվերդյանը, նույնպես դժգոհեց, որ 3,5 հա հող ունի, սակայն 7 հազար դրամ թոշակ է ստանում եւ չի կարողանում իր հողը մշակել:
Իբրեւ օգնություն ստացած 2կգ շաքարավազի մասին նա ասում է. «Գյուղացուն ոտքի կանգնելու համար պետության աջակցությունն է հարկավոր»:
Օձուն-Ստեփանավան ճանապարհահատվածում գտնվող Այգեհատ, Արեւածագ, Ծաթեր, Մղարթ եւ հարեւան մյուս գյուղեր գնացող ճանապարհները անբարեկարգ վիճակի պատճառով անհաղթահարելի են ավտոմեքենաների համար: Վարորդները դաշտամիջյան ճանապարհներով են հասնում այս գյուղեր: Վերջին տարիներին երկրի նախագահը նույնպես խոսել է Օձուն-Ստեփանավան ճանապարհահատվածի վերանորոգման կարեւորության մասին: Սակայն առայսօր այն չի վերանորոգվել:
Այգեհատից Ծաթեր դաշտամիջյան ճանապարհի եզրերին անմշակ կամ չորացած արտեր են: Դաշտերում տեղ-տեղ ցցված են եգիպտացորենի' չորից սմքած ցողունները: «Երաշտից ցորենն ու եգիպտացորենը սնամեջ են»,- ասացին գյուղացիները: Այստեղ ակնառուն սեւ սաթի գույն, ծանրաքաշ ագռավներն են: Թե ինչու են նրանք այդքան ծանրաքաշ, Ծաթերի գյուղացիները բացատրեցին, որ այս տարի դաշտերը հեղեղված են մկներով, որոնք խժռում են կարտոֆիլի բերքը, սրանց դեմ կիրառած իրենց բոլոր դեղերն անզոր են եղել, եւ ագռավներն էլ այդ մկներով են սնվել:
«Վառելիքը շատ թանկ է: Մեր դաշտերը 360 հա են, եւ ամբողջ շրջանի ամենաբերքատու դաշտերն են այստեղ: Հիմա անտեր վեր ընկած են, 360 հա-ի մեկ երրորդ մասը հազիվ է մշակվել»,- ասում է 65-ամյա Սարուխան Ավետյանը:
«Գնանք գյուղում թե ջուր գտնես, խմես, կասես' ամոթ քեզ»,- ավելացրեց ծաթերցի æուլիետա Ավետյանը:
Ագարակի ջրատարից ջուրը հասցված է Ծաթերի սահմանը, սակայն աղքատության պատճառով գյուղի 150 ընտանիքներից քչերին է հաջողվել ջուրը հասցնել իրենց տուն:
æրի խնդիրը լուրջ է նաեւ Մղարթում: Կեսօրի կիզիչ արեւի տակ գյուղամիջի հազիվ ծորացող աղբյուրից գյուղի կանայք ու երեխաները դույլերով ջուր են տանում: Մղարթի գյուղապետ Վաչագան Նավասարդյանն էլ ասաց, որ Մղարթի շրջակայքում լեռնային աղբյուրներ չկան, այդ պատճառով էլ չի կարողանում գյուղ ջուր հասցնել: Քաղաքակրթությունից հեռու, մոռացված ու աղքատ այս գյուղերի տարիներով չլուծված հոգսերը, որոնք արմատական լուծում են պահանջում, դեռ շատ կարելի է թվարկել: Իսկ պատգամավոր Կարեն Կարապետյանը փորձում է դրանք լուծել 2 կգ շաքարավազով:

Campaigning Has Begun in Lori
Karen Karapetyan, elected to parliament on a majoritarian ticket in Lori Marz's District 32, is currently performing miracles of charity in Tashir. Ahead of the 2007 parliamentary elections, Karapetyan has been bribing residents of Tsater, Aygehar, Mghart, Ardvi, and other villages in his district with two kilograms of sugar. These villages were artificially removed from the District 31 and made part of District 32 solely to bring them under control. In these villages, citizens do not themselves decide who to vote for; rather the village heads utilize different levers of influence to determine who they vote for. Otherwise, villagers lose subsidies and even their land, or are even taken to court for their debts. As a result, when the candidates win they feel grateful towards the village heads and not towards the citizens of the villages.
In the case of Karen Karapetyan, the residents of these villages well understood that that the candidate needed Tashir's vote if he was to be elected to parliament. Clearly for our MPs it is more honorable to give electoral bribes than to draft laws in the National Assembly that could actually address the problems that the villages face. Meanwhile, the villagers who were affected by the drought are still waiting for Karapetyan to press the government to help them cover drought-incurred losses, to improve the water supply to the villages, to provide quality pesticides to fight the rats who are ruthlessly devouring the potato crop, to improve village roads, to enable the cultivation of hundreds of hectares of unused land, and to eliminate other problems that contribute to rural poverty.
The villagers do not hide their outrage. “I'm very sorry, but how can I solve my financial problems with this two kilograms of sugar? It doesn't do anything, “ said Ruslan Shahverdyan who has a animal farm in Aygehat. “I can drink tea with sugar for two days, but what happens on the third day? I am a working farmer; I have 100 lambs, but no buyers. I have cows and pigs. I also have huge tax debts, because of the drought. How am I going to pay off these debts?”
Ruslan Shahverdyan spent $ 2,500 to cultivate eight hectares of land this year, but because of drought he earned nothing back. We also interviewed Ararat Shahverdyan, who complained that he has three-and-a-half hectares of land, but he cannot afford to cultivate it on his 7,000-dram-(less than $20)-per-month pension.
The smaller roads that lead from the Otzun-Stepanavan main road to Aygehat, Arevatsag, Tsater, Mghart and other nearby villages are in such disrepair that it is impossible to drive on them; instead, people drive over fields to reach these villages. In recent years even the president has spoken of the necessity to repair the roads in the area of Otzun-Stepanavan, but to this day nothing has been done.
The road from Aygehat to Tsater is lined with scorched and abandoned fields. Withered cornstalks can be seen here and there. “The corn and wheat all dried up in the drought,” the villagers said. We wondered why there were so many fat black crows in the fields. The residents of Tsater explained that this year the fields have been invaded by rats that eat the potatoes. None of the pesticides used have worked against them. The crows eat the rats.
“ Fuel is very expensive. We have 360 hectares of the best land in the region. Many fields are abandoned now; only half of the 360 hectares is cultivated now, “ said 65-year-old Sarukhan Avetyan.
“Let's go to the village. If you find a drink of water, you'll be lucky,” added Julieta Avetyan from Tsater.
Water is brought to Tsater from Agarak, but most of the village's 150 families are two poor to get it to their homes.
Water is also a serious problem in Mghart. Under the scorching midday sun women and children carry water in pots from a barely-functioning source in the center of the village. Vachagan Navasardyan, the head of the village administration, said it's not possible to bring water to the village because there are no mountainous sources of water around Mghart. These poor and forgotten villages, far from the civilization, have many problems that require radical action. And MP Karen Karapetyan is trying to solve them with two kilograms of sugar.