Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Արևելք-Արևմուտք միջազգային ինստիտուտի նախագահին
Դեկտեմբերի 17-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Արևելք-Արևմուտք միջազգային ինստիտուտի (Նյու Յորք, ԱՄՆ) նախագահ և գործադիր տնօրեն Ուիլյամ Փարքերին:
Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ հանդիպմանը պրն. Ուիլյամ Փարկերը Նորին Սրբությանը ներկայացրեց ինստիտուտի գործունեության նպատակները և կիբերանվտանգության, կանխարգելիչ դիվանագիտության, տնտեսական և տարածաշրջանային անվտանգության ոլորտներում կազմակերպության կողմից իրականացվող ծրագրերը:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը մասնավոր անդրադարձ կատարեց Մերձավոր Արևելքում տիրող ծանր իրավիճակին, քրիստոնյա փոքրամասնություների խնդիրներին` մտահոգություն հայտնելով քրիստոնեական համայնքների նվազման առնչությամբ:
Զրույցի ընթացքում խոսվեց նաև Թուրքիայում կրոնական փոքրամասնությունների կյանքի, ղարաբաղյան հակամարտության ու դրա խաղաղ կարգավորմանն ի նպաստ Հայ Եկեղեցու կողմից ձեռնարկվող քայլերի և մի շարք տարածաշրջանային խնդիրների մասին:
Այս կապակցությամբ Գարեգին Երկրորդ Հայրապետը կարևոր նկատեց նաև միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերը` հանուն մարդկության խաղաղ ու բարօր կյանքի կերտման:

Catholicos Garegin II today received William Parker, President and CEO of the EastWest Institute (New York, USA) at the Mother See of Holy Etchmiadzin.
The EastWest Institute (EWI) bills itself as a “global network of influential stakeholders committed to and engaged in building trust and preventing conflict around the world.”
Mr. Parker, according to a statement released by the Etchmiadzin See, presented to His Holiness the goals of the Institute's activities and the organization's programs in the fields of cyber security, preventive diplomacy, economic and regional security.
During their meeting, the two discussed the plight of Christian communities in the Middle East, the situation of minorities in Turkey, and the steps taken by the Armenian Church to facilitate a peaceful settlement of the Karabakh conflict.