Դատարանը մերժեց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների ներկայացրած ինքնաբացարկի միջնորդությունը
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Լուսինե Աբգարյանի, քիչ առաջ մերժեց Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների ներկայացրած ինքնաբացարկի միջնորդությունը: Այսինքն՝ դատավոր Աբգարյանը կքննի Ռոբերտ Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ չարձակելու առաջին ատյանի որոշման դեմ վերաքննիչ բողոքը:
Հիշեցնենք, որ դատավոր Լուսինե Աբգարյանին Քոչարյանի պաշտպաններն ինքնաբացարկի միջնորդություն էին ներկայացրել դեկտեմբերի 16-ի դատական նիստի ընթացքում:
Ըստ պաշտպանների՝ Լուսինե Աբգարյանի եղբայրը՝ Դավիթ Աբգարյանը, տարածել է Սերժ Թանկյանի գրառումը, որում նա գոհունակություն է հայտնել այն առիթով, որ Ռոբերտ Քոչարյանը վերջապես կալանքի տակ է: Արամ Վարդևանյանը նաև նշեց, որ Դավիթ Աբգարյանն, ըստ մամուլի հրապարակումների, մտերիմ հարաբերություններ ունի Վահե Գրիգորյանի հետ, որը նախկինում ներկայացրել է «Մարտի 1-ի գործով» տուժողների շահերը, իսկ այժմ Սահմանադրական դատարանի դատավոր է:
Ըստ պաշտպանների՝ Վահե Գրիգորյանն ու Դավիթ Աբգարյանը մեկ այլ գործով ներկայացուցչություն են իրականացրել ՄԻԵԴ-ում: Բացի այդ, դատավոր Լուսինե Աբգարյանը «Ֆեյսբուքում» հավանել է՝ «լայք է դրել» Դավիթ Աբգարյանի աշխատանքային գործունեության ընթացքում հաջողության մասին Վահե Գրիգորյանի գրառումը:
Պաշտպանները նշել էին նաև, որ դատավոր Լուսինե Աբգարյանը դեկտեմբերի 17-ից պետք է արձակուրդի մեջ գտնվեր, դատական տեղեկատվական համակարգում առկա չէ նրա արձակուրդի ժամանակացույցի փոփոխություն, սակայն նա, փաստորեն չի մեկնել արձակուրդ:

Суд отклонил ходатайтство защитников Роберта Кочаряна
Судья апелляционного уголовного суда Лусинэ Абгарян немногим ранее отклонила ходатайство о своем самоотводе, представленное защитниками второго президента РА Роберта Кочаряна. Таким образом, именно Л.Абгарян будет рассматривать апелляционную жалобу на решение суда первой инестанции об отказе в освобождении Кочаряна под залог.
По мнению защитников экс-президента, брат судьи Давид Абгарян поделился постом Сержа Танкяна, в котором известный рок-музыкант выражал удовлетворение арестом Роберта Кочаряна. Защитник Арам Вардеванян отметил, что, согласно публикациям в прессе, Давид Абгарян имеет близкие отношения с судьей Конституционного суда Ваге Григоряном, который ранее представлял интересы потерпевших по делу о событиях 1 марта 2008 г.
Кроме того, Лусинэ Абгарян, по словам защитников экс-президента, поставила “лайк” под постом Ваге Григоряна о деятельности своего брата, Давида Абгаряна.
Защитники также отметили, что 17 декабря судья должна была уйти в отпуск, никаких сведений об изменении сроков отпуска нет, но она фактически продолжает работать.
Получается, что вышеприведенные обстоятельства не стали для Л.Абгарян основанием для объявления самоотвода.