Վարչապետը շնորհավորել է ԱԱԾ աշխատակիցներին մասնագիտական տոնի կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Ազգային անվտանգության մարմինների ծառայողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը։
Իր խոսքում, վարչապետը նշել է.
«Շնորհավորում եմ բոլորիս Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատողի օրվա առիթով: Եվ հենց հատուկ եմ ընդգծում, որ շնորհավորում եմ բոլորիս, որովհետև Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացվող գործառույթներն առնչվում են Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացու, առանց բացառության, նրա անվտանգության շահերին: Ես բազմիցս եմ ասել, որ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին և ներքին անվտանգությունը համարում եմ բոլոր առաջնահերթությունների առաջնահերթությունը: Մենք երկրի անվտանգությունն ապահովող մի քանի ինստիտուտներ, կառույցներ ունենք, և այդ կարևոր կառույցներից մեկն Ազգային անվտանգության ծառայությունն է: Որպես վարչապետ կարող եմ արձանագրել, որ նախորդ 1.5 տարվա ընթացքում Ազգային անվտանգության ծառայությունը կատարել է իր առջև դրված խնդիրը:
Գիտեք, շատ է խոսվում ԱԱԾ հասցեին երբեմն հնչող քննադատությունների մասին, բայց ես ուզում եմ արձանագրել մի բան, որ ԱԱԾ գործունեության մի զգալի մասը, եթե չասենք մեծ մասը, եթե չասենք հսկայական մասը, անտեսանելի է հանրության համար: Անվտանգությունն այն երևույթներից է, որի ներկայությունը հաճախ չի նկատվում և սովորաբար չի նկատվում: Եվ երբ անվտանգությունը կա, սովորաբար այդ անվտանգության առկայության համար շնորհակալություն ոչ ոք ոչ մեկին չի ասում, որովհետև դա համարվում է մի բան, որ ինքնին ենթադրվում է, ինքնին ներկա է և ինքնին պետք է լինի: Այն, որ անվտանգության ներկայությունը թեկուզ մի փոքր կասկածի տակ է առնվում, բնականաբար, բոլորը հանում են իրենց թրերը և հարձակվում այդ անվտանգությունն ապահովելուն ուղղված մարմինների ուղղությամբ: Ես ուզում այս առիթն օգտագործելով շնորհակալություն հայտնել ԱԱԾ-ին, նրա բոլոր աշխատակիցներին իրենց կատարած ծառայության համար»:
Վարչապետը ցավով է նշել, որ Հայատանի Հանրապետությունը դեռևս այնպիսի անվտանգային միջավայրում չէ, որպեսզի հնարավորություն ունենանք ընդհանրապես չնկատել անվտանգության հետ կապված խնդիրները, անվտանգության ներկայությունը: «Մենք ցավոք, գտնվում ենք մի տարածաշրջանում, որտեղ իրավիճակը շատ բարդ է, որտեղ իրավիճակը պարբերաբար սրվում է: Մենք անվտանգության երկարաժամկետ մարտահրավերներ ենք ունենալու, ընդ որում՝ կապված նաև միջազգային, տարածաշրջանային իրավիճակի հետ, սկսած ահաբեկչության, մեր սահմանների անվտանգության մարտահրավերներից և այլն, և այսպես շարունակ: Բայց ես ուզում եմ ընդգծել, որ այսօր ամենավերջին տվյալներով, Հայատանի Հանրապետությունը տեղ է զբաղեցրել աշխարհի անվտանգ երկրների ցանկում: Եվ պատկերացնում եք, հակամարտություն ունեցող, չորս սահմանից 2 փակ սահման ունեցող երկիրը հանկարծ հայտնվում է աշխարհի անվտանգ երկրների շարքում: Սրանք բաներ են, որոնք, ցավոք, շատ դեպքերում չի նկատվում:
Եվ ես այսօր այս ամբիոնից հարկ եմ համարում մեր ուշադրությունը հրավիրել այս կարևորագույն փաստի վրա: Եվ այս է պատճառը, որ ես շնորհակալություն եմ հայտնում ԱԱԾ-ին, իհարկե նրա բոլոր ծառայողներին, որպեսզի անարդար չհնչի, նաև մեր երկրի անվտանգությունն ապահովող մյուս կառույցներին՝ Զինված ուժերին, Ոստիկանությանը, Արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը և ընհանրապես, մեր իրավապահ համակարգին: Սա չի նշանակում, թե համարում եմ, որ ԱԱԾ-ն կամ որևէ մարմին ընդհանրապես անթերի է աշխատում: Ես կարծում եմ, որ այսպես չի կարող մտածել որևէ մեկը և որևէ մեկը չի կարող մտածել, թե ՀՀ-ում կա որևէ մարմին, պետական թե մասնավոր, որն անթերի է աշխատում: Եվ ընդհանրապես, որևէ երկրում չկա անթերի աշխատող մարմին: Եվ շատ կարևոր է արձանագրել, որ մենք, մեր երկրի պետական ինստիտուտների աշխատանքի կատարելագործումը, որակի բարձրացումը համարում ենք կարևորագույն առաջնահերթություն և որևէ կասկած չկա, որ մենք այս ուղղությամբ հետևողականորեն առաջ ենք շարժվելու»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ այս ընթացքում բազմաթիվ քննարկումներ, դիտարկումներ են եղել, թե ինչքանով է ինքը՝ որպես ՀՀ վարչապետ, վստահում ԱԱԾ-ին, այն ԱԱԾ-ին, որը գործել է այն ժամանակներում նաև, երբ ինքը եղել է ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ, դրանից առաջ՝ քաղբանտարկյալի կագավիճակում: «Պատմությունը բոլորիս է հայտնի, բայց ուզում եմ մի այսպիսի բան ասել, որը կարծում եմ որպես արձանագրում շատ կարևոր է. բնականաբար, տարբեր ժամանակներում իրավապահ համակարգը, այդ թվում ԱԱԾ-ն, աշխատում է տարբեր պայմաններում, տարբեր միջավայրերում: Բայց ուզում եմ ասել, որ նույնիսկ այն ժամանակներում ԱԱԾ-ն և իր գործունեության հասկանալի նրբություններով երբեք չի անցել այն կարմիր գծերը, որոնք ընդհանրապես կարող են գոյություն ունենալ հանրային հարաբերություններում: Եվ ես, այո՛, նաև այդ պատճառով, այո՛, նաև այսօր՝ որպես ՀՀ վարչապետ, վստահում եմ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությանը, որովհետև դա նաև իմ պատկերացումն է, որ ԱԱԾ-ն չպիտի լինի որևէ իշխանության գործունեության համատեքստում տեղավորվող ծառայություն: ԱԱԾ-ն բառիս բուն իմաստով ազգային անվտանգության ծառայություն պետք է լինի առանց բացառության բոլոր իշխանությունների գործունեության ժամանակ:
Եվ սա է այս կառույցի թիվ մեկ առաքելությունը: Եվ առավել ևս որպես վարչապետ և կառավարության ղեկավար, որը 100 տոկոսով համոզված է, որ իր գործունեությունը, իր բոլոր նրբություններն առանց որևէ մի տոկոսային վերապահման, համապատասխանում է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության շահերին, ազգային շահերին, պետական շահերին, ահա այդ վարչապետը, այդ կառավարությունը չի կարող անվստահության որևէ նշույլ ունենալ ԱԱԾ-ի նկատմամբ: Եվ ես կարծում եմ, որ մեր մեծագույն խնդիրն է նաև, որ մենք առաջիկա տարիներին շատ հավասարակշռված քայլերով այնպիսի բարեփոխումներ իրականացնենք ԱԱԾ-ում, որ նրա գործունեությունը դառնա առավել արդյունավետ: Եվ մասնավորապես, այո՛, ես համաձայն եմ բոլոր այն դիտարկումների հետ, որ ժամանակի ընթացքում ԱԱԾ-ն գուցե ավելի պակաս ջանք պիտի գործադրի կոռուպցիայի դեմ պայքարում, որովհետև դրա համար պետք է ձևավորվեն առավել արդյունավետ ինստիտուտներ և ԱԱԾ-ն պետք է կենտրոնանա մասնավորապես, հակահետախուզության խնդիրների վրա, պետք է կենտրոնանա ահաբեկչության դեմ պայքարի խնդիրների վրա, պետք է կենտրոնանա սահմանադրական կարգի պահպանության և բռնության բացառման խնդիրների վրա:
Ցավոք մեր հանրության մի շատ զգալի մասն ԱԱԾ գործունեության մասին խոսելիս, լավ չի պատկերացնում նրա գործունեության ամբողջ շրջանակը: Եվ ես ուզում եմ ընդգծել հատկապես ևս մի քանի ուղղություններ, որոնք հանրության տեսատաշտից դուրս են մնում: Դա հետախուզությունն է, հակահետախուզությունը, սահմանապահ զորքերը, ահաբեկչության դեմ պայքարը, որը սովորաբար ԱԱԾ գործունեության մասին պատկերացումներից դուրս է մնում, գուցե նաև օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով:
Հարգելի՛ ներկաներ, չափազանց կարևոր է, որ մենք հետևողականորեն կարողանանք պայմաններ ստեղծել ԱԱԾ առավել արդյունավետ գործունեության համար: Բազմաթիվ ասպեկտներ կան, որոնց մասին համոզված եմ, ընդհանրապես չեն էլ խոսում: Իսկ ի՞նչ հոգեբանական ծանրաբեռնվածության են ենթարկվում ԱԱԾ աշխատակիցներն իրենց ամենօրյա աշխատանքի ընթացքում, ինչքանո՞վ են նրանք պաշտպանված այդ հոգեբանական բեռնվածության և գերբեռնվածության արդյունքում առաջ եկող հետևանքներից՝ սոցիալական, առողջական և այդպես շարունակ: Ուզում եմ ընդգծել, երբ ասում եմ, որ պետք է ԱԱԾ գործունեության պայմանները լինեն առավել արդյունավետ, նաև սա նկատի ունեմ, որ ԱԱԾ աշխատակիցները պետք է նաև իրենց ծառայությանը համարժեք սոցիալական և հոգեբանական պաշտպանվածության որոշակի մեխանիզմներ և երաշխիքներ ունենան: Սա կարևորագույն նրբություններից մեկն է, որի համատեքստում մենք պատկերացնում ենք այս ինստիտուտի հետագա զարգացումը:
Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի հարգելի՛ պաշտոնակատար,
Ազգային անվտանգության ծառայության հարգելի՛ աշխատակիցներ, ծառայողներ,
Կառավարության հարգելի՛ անդամներ, պետական այրեր,
Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիս ԱԱԾ աշխատողի, ծառայողի, սպասվող, եկող տոնի կապակցությամբ և մաղթում եմ բոլորիս, որ ամեն տարի այս օրը մենք իրար հետ նշենք ավելի ու ավելի բարձր տրամադրությամբ, ավելի վստահ, որ մեր երկրում անվտանգության խնդիրները լուծված են առավել բարձր մակարդակով և մեր ընդհանուր անվտանգության հարցերով զբաղվող մարմինները կկարողանան իրականացնել ու ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որ որևէ մեկը չի կարողանա որևէ էական սպառնալիք ստեղծել Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության, հայ ժողովրդի անվտանգության համար: Մեր անվտանգությունն ամուր ձեռքերում է, մեր անվտանգությունը հուսալի ձեռքերում է և այդ հուսալիությունն ու ամրությունը պետք է շարունակվի ի շահ Հայաստանի ժողովրդի, Արցախի ժողովրդի և ընդհանրապես հայ ժողովրդի և մեր պետականությունների, մեր պետությունների»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Ազգային անվտանգության մարմինների աշխատողի օրվա կապակցությամբ ծառայողական պարտականությունները կատարելիս ցուցաբերած խիզախության և նվիրումի համար ԱԱԾ մի խումբ աշխատակիցներ պարգևատրվել են պետական պարգևներով և մեդալներով, վարչապետի հուշամեդալով և շնորհակալագրերով: Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար 2-րդ աստիճանի մեդալով պարգևատրվել են՝ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի պետ, գնդապետ Արթուր Աղաջանյանը, դեպարտամենտի պետ, գնդապետ Լևոն Շահումյանը, գլխավոր վարչության պետ, գնդապետ Կարեն Ղարիբյանը:
«Արիության» մեդալով պարգևատրվել են՝ դեպարտամենտի պետ, գեներալ մայոր Եսայի Մկրտչյանը, վարչության պետ, գնդապետ Վահան Թադևոսյանը, դեպարտամենտի պետի պարտականությունները ժամանակավոր կատարող, գնդապետ Նաիրի Մարգարյանը, դեպարտամենտի բաժնի պետ, գնդապետ Հրանտ Աղասարյանը, դեպարտամենտի բաժնի պետի տեղակալ, փոխգնդապետ Կարեն Ալեքսանյանը, դեպարտամենտի բաժնի պետ, փոխգնդապետ Սամվել Գրիգորյանը, Պետական պահպանության ծառայության բաժանմունքի պետ, փոխգնդապետ Արթուր Գասպարյանը:
Վարչապետի հուշամեդալով պարգևատրվել են՝ ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Ստեփան Մելքոնյանը, ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ, գեներալ-մայոր Արամ Հակոբյանը, Երևանի քաղաքային վարչության պետ, գեներալ-մայոր Տիգրան Հարությունյանը, դեպարտամենտի պետ, գնդապետ Միքայել Համբարձումյանը, Շիրակի մարզային վարչության պետ, գնդապետ Նարեկ Պողոսյանը, Լոռու մարզային վարչության պետ, գնդապետ Կարեն Ալչանգյանը:
Վարչապետի շնորհակալագրով պարգևատրվել են՝ Երևանի քաղաքային վարչության բաժնի պետ, փոխգնդապետ Համբարձում Վիրաբյանը, Պետական պահպանության ծառայության ավագ թիկնապահ, մայոր Արթուր Չարչյանը, Պետական պահպանության ծառայության թիկնապահ, լեյտենանտ Ղազար Ղազարյանը:
Անվտանգության մարմիններում երկարամյա անբասիր գործունեության, հայրենիքին մատուցած բացառիկ ծառայությունների և անմնացորդ նվիրումի համար Գոհար Վարդանյանը հետմահու պարգևատրվել է պատվո շքանշանով:

Премьер-министр поздравил сотрудников СНБ с профессиональным праздником
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в торжественном заседании, посвященном Дню сотрудника органов национальной безопасности.
“Поздравляю всех нас с Днем сотрудника Службы национальной безопасности. И я специально подчеркиваю, что поздравляю всех нас, поскольку функции Службы национальной безопасности связаны с интересами и безопасностью всех без исключения граждан Республики Армения. Я многократно говорил, что считаю безопасность Республики Армения, внешнюю и внутреннюю безопасность приоритетом всех приоритетов. У нас есть несколько институтов, учреждений, которые обеспечивают безопасность страны, и одной из этих важных структур является Служба национальной безопасности. Я могу констатировать, что за последние 1,5 года, как премьер-министр могу констатировать, что Служба национальной безопасности выполнила поставленную перед ней задачу.
Знаете, много говорится о критике в адрес СНБ, но я хочу отметить, что значительная часть, большая часть, можно даже сказать, что огромная часть деятельности СНБ невидима для общественности. Безопасность - это одно из явлений, присутствие которого часто не замечается, она обычно не видна. И когда эта безопасность наличествует, то обычно никто не говорит спасибо за эту безопасность, потому что она считается чем-то само собой разумеющимся, само по себе существующим. А когда наличие безопасности хотя бы на чуточку подвергается сомнению, конечно, все достают свои мечи и нападают на те органы, которые должны обеспечивать эту безопасность. Я хочу воспользоваться этой возможностью, чтобы поблагодарить СНБ и всех ее сотрудников за их службу”.
Премьер-министр с сожалением отметил, что Республика Армения находится еще не в такой обстановке безопасности, чтобы могла совсем не замечать вопросы безопасности, присутствие безопасности. “К сожалению, мы находимся в регионе, где ситуация очень сложная, где ситуация периодически ухудшается. У нас будут долгосрочные вызовы безопасности, в том числе в связи с международной региональной ситуацией, начиная от угрозы терроризма, безопасности наших границ и так далее. Но я хочу подчеркнуть, что сегодня, по последÐ �им данным, Республика Армения находится в списке самых безопасных стран мира. И представляете, находящаяся в состоянии конфликта страна с двумя закрытыми границами из четырех внезапно становится одной из самых безопасных стран в мире. Это реалии, которые, к сожалению, часто упускаются из виду.
И сегодня я считаю необходимым с этой трибуны обратить наше внимание на этот важный факт. И именно поэтому я благодарю СНБ, конечно, всех ее сотрудников, и чтобы не было несправедливо, благодарю также другие органы безопасности нашей страны - наши Вооруженные силы, нашу армию, министерство по чрезвычайным ситуациям, министерство обороны, полицию и нашу правоохранительную систему в целом. Упаси Бог, это не значит, что я считаю, что СНБ или любой другой орган работают идеально. Я считаю, что никто не может так думать, и никто не может думать, что в Армении есть орган - государственный или частный, который работает идеально. И вообще, ни в одной стране нет идеального работающего органа. И очень важно отметить, что мы считаем совершенствование и улучшение качества работы государственных институтов нашей страны важнейшим приоритетом, и нет никаких сомнений в том, что мы будем последовательно двигаться в этом направлении”, - сказал Никол Пашинян.
По словам главы правительства, в течение этого времени было много обсуждений и замечаний о том, насколько он как премьер-министр Республики Армения доверяет СНБ, той СНБ, которая действовала также в те времена, когда он был оппозиционным политиком, и до этого, когда он был политзаключенным. “Я хочу сказать, что история известна всем нам, но я хочу сказать кое-что, что я считаю очень важным: конечно, в разное время правоохранительная система, включая СНБ, работает в разных условиях, в разной среде. Однако я хочу сказÐ �ть, что даже в то время СНБ (с учетом также понятных нюансов ее деятельности) никогда не переходила, по крайней мере, в той часть своей деятельности, о которой я могу говорить, никогда не переходила красных черт, которые вообще могли существовать в общественных отношениях. И я, да, также по этой причине, да, и сегодня, как премьер-министр Республики Армения, доверяю Службе национальной безопасности Республики Армения, потому что я также понимаю, что СНБ не должно быть службой, которая помещается в рамки деятельности какого-либо правительства. СНБ должна быть службой национальной безопасности в прямом смысле слова, при любом правительстве без исключения.
И это миссия номер один для этой структуры. И я хочу сказать, что тем более, будучи премьер-министром и главой правительства, который на 100 процентов уверен, что вся его деятельность со всеми нюансами без исключения отвечают интересам национальной безопасности Республики Армения, национальным интересам, государственным интересам, такой премьер-министр, такое правительство не может иметь ни капельки недоверия к СНБ. И я думаю, что наша самая большая задача также состоит в том, чтобы в ближайшие годы очень сбалансированными шагами осуществить в СНБ такие реформы, чтобы сделать ее работу более эффективной. И, в частности, да, я согласен со всеми замечаниями о том, что со временем СНБ будет прилагать меньше усилий в борьбе с коррупцией, потому что для этого необходимо создать более эффективные институты, а СНБ должна сосредоточиться, в частности, на вопросах контрразведки, должна сосредоточиться на вопросах борьбы с терроризмом, должна сосредоточиться на поддержании конституционного порядка и исключении насилия.
К сожалению, очень большая часть нашего общества не понимает всей сферы своей деятельности СНБ, когда говорит о ней. И я хочу подчеркнуть еще несколько направлений, которые остаются вне поля зрения общества. Это разведка, это контрразведка, это пограничные войска, это борьба с терроризмом, которая обычно вне поля зрения, возможно, по объективным и субъективным причинам.
Очень важно, чтобы мы могли последовательно создавать условия для более эффективной работы СНБ. Есть много аспектов, о которых, уверен, вообще не говорят. А с какой психологической нагрузкой сталкиваются сотрудники СНБ в своей повседневной работе, насколько они защищены от последствий этой психологической нагрузки и перегрузки - социальных последствий, последствий для здоровья и так далее. Я хочу подчеркнуть, что когда я говорю, что условия работы СНБ должны быть более эффективными, я также имею в виду, что сотрудники СНБ должны также иметь определенные механизмы и гарантии социальной и психологической защиты, соответствующие их службе. Это один из важнейших нюансов, в контексте которого мы представляем дальнейшее развитие этого института.
Уважаемый и.о. директора Службы национальной безопасности,
Уважаемые сотрудники Службы национальной безопасности,
Члены правительства, официальные лица,
Еще раз поздравляю всех нас с предстоящим Днем сотрудника Службы национальной безопасности, и желаю всем нам отмечать этот день каждый год со все более высоким настроением, с большей уверенностью в том, что вопросы безопасности в нашей стране решаются на более высоком уровне и наши органы общей безопасности смогут создать такие условия, чтобы никто не мог представлять серьезную угрозу безопасности Республики Армения, Республики Арцах, армянского народа. Наша безопасность находится в сильных руках, наша безопасность находится в надежных руках, и эта надежность и стабильность должны сохраняться на благо народа Армении, народа Арцаха и армянского народа в целом, а также наших государственностей, наших государств”, - отметил премьер-министр Пашинян.
По случаю Дня сотрудника органов национальной безопасности за мужество и самоотверженную службу группа сотрудников СНБ была награждена государственными наградами и медалями, благодарственными грамотами и памятными медалями премьер-министра. Медалью “За заслуги перед Отечеством” 2-й степени награждены полковник Артур Агаджанян, полковник Левон Шаумян и полковник Карен Гарибян.
Медалью "За отвагу" награждены генерал-майор Есаи Мкртчян, полковник Ваан Тадевосян, полковник Наири Маргарян, полковник Грант Агасарян, подполковник Карен Алексанян, подполковник Самвел Григорян, подполковник Артур Гаспарян.
Памятной медалью премьер-министра награждены генерал-лейтенант Степан Мелконян, генерал-майор Арам Акопян, генерал-майор Тигран Арутюнян, полковник Микаел Амбарцумян, полковник Нарек Погосян, полковник Карен Алчангян.
Благодарственными грамотами премьер-министра награждены подполковник Амбарцум Вирабян, майор Артур Чарчян, лейтенант Казар Казарян.
За многолетнюю безупречную службу в органах безопасности, за исключительные заслуги и беззаветную преданность Родине Гоар Вартанян посмертно награждена Орденом Почета.