Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ չի արձակվի. Վերաքննիչ դատարանը հրապարակեց որոշումը
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Լուսինե Աբգարյանի, քիչ առաջ հրապարակեց Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով որոշում, որով անփոփոխ թողեց Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ չարձակելու վերաբերյալ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի դատական ակտը: Այսպիսով՝ Քոչարյանը կմնա կալանքի տակ:
Հիշեցնենք, որ պաշտպանները բողոքարկել են Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ չարձակելու նոյեմբերի 7-ի որոշումը: Գրավի միջնորդության հիմքում պաշտպանները դրել էին այն հանգամանքը, որ Սահմանադրական դատարանը գրավի կիրառման վերաբերալ հոկտեմբերի 15-ին նոր որոշում է կայացրել:
Մեղադրող կողմն ու տուժողներն առարկել էին միջնորդության դեմ, իսկ ամբաստանյալներն ու վերջիններիս պաշտպաները միացել դրան: Նշենք, որ ՍԴ-ն հոկտեմբերի 15-ի որոշմամբ արձանագրել է, որ գրավի կիրառումը՝ միայն քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի տրամադրության տակ մեղադրյալի գտնվելն ապահովելու նպատակով, հակասում է Սահմանադրությամբ ամրագրված անձի ազատության իրավունքին:
Պաշտպանական կողմի պնդմամբ՝ Սահմանադրական դատարանի հայտնած իրավական դիրքորոշման լույսի ներքո, ըստ էության, գրավը կարող է զսպել ոչ միայն մեղադրյալի թաքնվելու, այլ նաև գործի քննությանը նրա խոչընդոտելու ռիսկը, և սա հիմք է՝ Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու համար:

Роберт Кочарян останется под арестом: апелляционный суд огласил решение
Апелляционный суд под председательством судьи Лусинэ Абгарян немногим ранее огласил решение по делу о мере пресечения в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна, которым оставил без изменений принятый судьей Анной Данибекян судебный акт об отклонении ходатайства касательно освобождения Кочаряна под залог.
Напомним, что защитники обжаловали решение суда от 7 ноября о том, что экс-президент останется под арестом. За основу ходатайства об освобождении Роберта Кочаряна защитники взяли новое решение о применении залога, которое было принято Конституционным судом 15 октября.
Обвинение и потерпевшие возразили против ходатайства, обвиняемые и их защитники – поддержали.
По мнению стороны защиты, согласно правовой позиции КС, применение залога может сдержать не только риск сокрытия обвиняемого, но и риск препятствования им расследованию дела, что, по сути, является основанием для освобождения Кочаряна под залог.