Նիկոլ Փաշինյան․ «ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի նախագահությունն արդյունավետ էր՝ Միության արտաքին տնտեսական կապերի ընդլայնման առումով»
Աշխատանքային այցով Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցել է Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի հ նիստի աշխատանքներին:
Ինչպես տեղեկացնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը, նիՆիստից հետո Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԵԱՏՀ կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանի հետ հանդիպել է զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներին և հանդես եկել հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Ավարտվեց Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի հերթական նիստը: Մենք քննարկեցինք մեր ինտեգրացիոն միավորման օրակարգի մի շարք կարևոր հարցեր:
Նախ, Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհուրդը հաստատել է Միխայիլ Վլադիմիրի Մյասնիկովիչի թեկնածությունը Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայի նախագահի պաշտոնում: Ինչպես գիտեք, Տիգրան Սարգսյանի պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է 2020 թվականի փետրվարի 1-ին, և այս պաշտոնում նրան կփոխարինի պարոն Մյասնիկովիչը, ով նախկինում զբաղեցրել է մի շարք բարձրաստիճան ղեկավար պաշտոններ, այդ թվում՝ Բելառուսի Հանրապետության վարչապետի և Բելառուսի Ազգային ժողովի Հանրապետության խորհրդի նախագահի պաշտոնը:
Հաստատվել է նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայի նոր կազմը։
Շնորհավորում եմ Միխայիլ Վլադիմիրի Մյասնիկովիչին և Կոլեգիայի բոլոր անդամներին նշանակման կապակցությամբ: Վստահ եմ, որ նրանք իրենց ներդրումը կունենան Հանձնաժողովի և ընդհանրապես մեր Միության գործունեության արդյունավետության հետագա բարձրացման գործում:
Բացի այդ, մենք քննարկեցինք «Մինչև 2025թ. եվրասիական ինտեգրացիայի զարգացման ռազմավարական ուղղությունների» մի քանի սկզբունքային հարցեր:
Ստորագրեցինք Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների աշխատողների կենսաթոշակային ապահովման մասին համաձայնագիրը, ինչը նշանակալի առաջընթաց է Միության միասնական աշխատաշուկայի արդյունավետ գործունեության համար պայմանների ստեղծման գործընթացում:
Մենք քննարկեցինք նաև ԵԱՏՄ անդամ երկրների կողմից Միության ներքին շուկայի գործունեության շրջանակում խոչընդոտների վերացման ուղղությամբ աշխատանքների ընթացքը: Անհրաժեշտ ենք համարում շարունակել համատեղ ջանքերը՝ դեռևս առկա խոչընդոտները վերացնելու և նոր խոչընդոտների առաջացումը կանխող մեխանիզմներ ստեղծելու ուղղությամբ:
Ընդունեցինք Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում առանձին ոլորտների ծառայությունների ազատականացման ծրագրերի իրականացման մասին հրամանագիր:
Այսօրվա նիստը նշանակալի էր նաև նրանով, որ այն վերջին նիստն էր Հայաստանի նախագահությամբ: Մենք հնարավորություն ունեցանք ամփոփել անցնող տարին և խոսել Հայաստանի նախագահության ընթացքում ձեռք բերված արդյունքների մասին:
Ակնհայտ է, որ Հայաստանի նախագահությունը բավական արդյունավետ էր Միության արտաքին տնտեսական կապերի ընդլայնման առումով: Ինչպես գիտեք, ուժի մեջ են մտել Չինաստանի հետ առևտրատնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագիրը և Իրանի հետ ազատ առևտրի գոտու ձևավորման մասին համաձայնագիրը: Ազատ առևտրի մասին համաձայնագրեր են ստորագրվել Սինգապուրի և Սերբիայի հետ, ինչպես նաև համաձայնագիր է ստորագրվել Չինաստանի հետ մաքսային տեղեկատվության փոխանակման մասին:
Այս տարվա հոկտեմբերին Երևանում հիմք դրվեց Եվրասիական տնտեսական համաժողովի անցկացման ավանդույթին: Նման միջոցառումներ այսուհետ ամեն տարի կանցկացվեն նախագահող երկրում:
Ընդունվել են մի շարք որոշումներ, որոնք նպաստում են մեր երկրների միջև համագործակցության խորացմանը և ինտեգրացիոն ինստիտուտների կատարելագործմանը:
Հավանության է արժանացել Միության էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր շուկայի ձևավորման մասին միջազգային համաձայնագիրը, հաստատվել է ԵԱՏՄ միասնական ֆինանսական շուկայի ձևավորման հայեցակարգը, գործարկվել է եվրասիական ցանցի առաջին թվային նախագիծը, և առաջընթաց է գրանցվել ոսկերչական ապրանքների ընդհանուր շուկայի ստեղծման գործում:
Եվ, վերջապես, այսօր Հայաստանը հանդես է գալիս նախաձեռնությամբ՝ առաջարկելով մեր երկրներից յուրաքանչյուրին իր վերահսկողության տակ վերցնել խոշոր ինտեգրացիոն նախագծերից որևէ մեկը: Մենք պատրաստակամություն հայտնեցինք համակարգել Եվրասիական միության ոսկերչական ապրանքանիշի ձևավորման ծրագրի իրականացումը:
Եզրափակելով խոսքս՝ ցանկանում եմ նշել, որ 2020 թվականին Միության նախագահությունը փոխանցվում է Բելառուսի Հանրապետությանը: Այս կապակցությամբ ցանկանում եմ շնորհավորել Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին և հաջողություն մաղթել մեր բելառուս գործընկերներին այս կարևոր առաքելության մեջ:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Տիգրան Սարգսյանին ԵԱՏՀ Կոլեգիայի նախագահի պաշտոնում կատարած աշխատանքի համար և մաղթել ամենայն բարիք»:

Заявление премьер-министра Армении по итогам Высшего Евразийского экономического совета
Находящийся с рабочим визитом в Санкт-Петербурге премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета.
После заседания премьер-министр Армении Никол Пашинян вместе с председателем Коллегии ЕЭК Тиграном Саркисяном встретился с представителями СМИ и выступил с заявлением, в котором, в частности, отметил:
“Завершилось очередное заседание Высшего Евразийского экономического совета. Мы обсудили ряд важных вопросов повестки дня нашего интеграционного объединения.
Во-первых, Высший Евразийский экономический совет одобрил кандидатуру Михаила Владимировича Мясниковича на посту председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии. Как известно, срок полномочий Тиграна Суреновича Саркисяна истекает 1-го февраля 2020 года, и на этом посту его заменит господин Мясникович, который до этого занимал ряд высших руководящих постов, включая пост премьер-министра и председателя Совета Республики Национального Собрания Беларуси.
Был также утвержден новый состав Коллегии Евразийской экономической комиссии.
Я поздравляю Михаила Владимировича Мясниковича и всех членов Коллегии с назначением. Уверен, что они внесут свой посильный вклад в дальнейшее повышение эффективности деятельности Комиссии и нашего Союза в целом.
Кроме того, мы обсудили несколько принципиальных вопросов “Стратегических направлений развития евразийской интеграции до 2025-го года”.
Подписали Соглашение о пенсионном обеспечении трудящихся государств-членов Евразийского экономического союза, что является значительным прогрессом в процессе создания условий для эффективного функционирования единого рынка трудовых ресурсов Союза.
Мы также рассмотрели вопрос о ходе работы по устранению государствами-членами ЕАЭС барьеров в рамках функционирования внутреннего рынка Союза. Считаем необходимым продолжить совместные усилия по устранению всё ещё существующих барьеров и созданию механизмов, предотвращающих возникновение новых барьеров.
Приняли Распоряжение о реализации планов либерализации по отдельным секторам услуг в рамках Евразийского экономического союза.
Сегодняшнее заседание было знаменательно еще и тем, что оно было последним заседанием при председательстве Армении. У нас была возможность подытожить прошедший год и поговорить о результатах, достигнутых при председательстве Армении.
Очевидно, что председательство Армении было весьма продуктивным в плане расширения внешних экономических связей Союза. Как известно, вступили в силу Соглашение о торгово-экономическом сотрудничестве с Китаем и Соглашение, ведущее к образованию зоны свободной торговли с Ираном. Были подписаны соглашения о свободной торговле с Сингапуром и с Сербией, а также соглашение об обмене таможенной информацией с Китаем.
В октябре этого года в Ереване была заложена традиция проведения Евразийского экономического форума. Подобные мероприятия впредь будут ежегодно проводиться в председательствующей стране.
Был принят ряд решений, способствующих совершенствованию институтов интеграции и углублению сотрудничества между нашими странами.
Был одобрен международный договор по формированию общего электроэнергетического рынка Союза; была утверждена Концепция формирования общего финансового рынка ЕАЭС; был дан старт первому цифровому проекту евразийской сети и достигнут прогресс по созданию общего рынка ювелирных изделий.
И наконец, сегодня Армения выступает с инициативой, предложив каждой из наших стран осуществлять кураторство одного из крупных интеграционных проектов. Мы выразили готовность координировать реализацию программы формирования ювелирного бренда Евразийского союза.
В завершение хочу отметить, что в 2020-ом году председательство в Союзе переходит к Республике Беларусь. В этой связи хочу поздравить Александра Григорьевича Лукашенко и пожелать нашим белорусским коллегам успехов в этой важной миссии.
Хочу поблагодарить Тиграна Саркисяна за деятельность на посту председателя Коллегии Евразийской экономической Комиссии и пожелать наилучшего”.