Հանցավոր խմբի հետ համագործակցել են պաշտոնյաները
ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեն պետությանը հասցրել է 1,5 մլրդ դրամի վնաս: Սա պաշտոնական թիվն է, որը հրապարակել է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը սեպտեմբերի 15-ին տարածած հաղորդագրության մեջ: Իրավապահ մարմինների մեր աղբյուրը, որի անունը չենք կարող հրապարակել, հայտնեց, որ վնասի չափը գերազանցում է 3 մլրդը:
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություն տարածեց վճարային կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա սեփականության իրավունքի գրանցումներ կատարելու փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի մասին: Բացահայտվել են Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի Երեւանի տարածքային ստորաբաժանումներում կեղծ վճարային փաստաթղթերի անդորրագրերի իրացմամբ զբաղվող մասնագիտացած երկու, միմյանցից անկախ գործած հանցավոր խմբեր:
Առաջին խումբը կեղծ վճարային փաստաթղթերի իրացումն իրականացրել է 2005թ. մայիսից մինչեւ 2006թ. մարտը: Կեղծվել են 51 անդորրագրեր՝ 32.302.305 դրամի չափով՝ 12 քաղաքացիների կողմից հողի կադաստրային արժեքի եւ ինքնակամ շինությունների օրինականացման վճարի մուծման վերաբերյալ: «Կեղծվել են նաեւ քաղաքապետի որոշումներ, դատարանների վճիռներ, Երեւանի քաղաքապետարանի ճարտարապետության եւ քաղաքաշինության վարչության գրություններ, լիազորագրեր...»,- նշված է դատախազության հաղորդագրության մեջ: Պատրաստվել եւ իրացվել են «Հայգյուղփոխբանկի» եւ «Հայէկոնոմբանկի» վճարման կեղծ անդորրագրեր:
Երկրորդ խմբի կողմից շրջանառության մեջ է դրվել անշարժ գույքի պետական գրանցման գործընթացում կադաստրային արժեքի վճարումները «այպես կոչված մուրհակներով կատարելու վերաբերյալ շինծու տարբերակ, որի խայծը կերած քաղաքացիներին առաջարկվել է վճարման ենթակա գումարներից տնտեսել մինչեւ 30%-ը»: Բացատրենք, թե ինչ մեխանիզմ է աշխատել: Ասենք' կայացել է հողի աճուրդ, եւ վաճառված հողը գնահատվել է 100 հազար դոլար: Հանցախմբի անդամները սեփականատերերին առաջարկել են արագ եւ քիչ ծախսերով իրականացնել գործարքը, որոշ դեպքերում նաեւ հայտնել, որ իրենք կես գնով կանեն: Սեփականատերերից նրանք վերցրել են գումար' ասենք' 100 հազար կամ 70 հազար դոլար: Բանկերում վճարել են 10 հազար դոլար, այնուհետեւ վճարված անդորրագրի վրա ավելացրել մեկ 0' դարձնելով 100 հազար: Եւ այսպես' 2005թ. մարտից մինչեւ 2006թ. մայիսը: Այս դեպքում քաղաքացիներին տրամադրվել են «Առէկսիմբանկի» եւ «Հայխնայբանկի» կեղծ անդորրագրեր՝ շուրջ 1.5 մլրդ դրամի:
Քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավվել է 23 մարդ, կալանավորված 12 անձանցից 8-ը ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի աշխատակազմի Երեւանի տարածքային ստորաբաժանումների պաշտոնյաներ են: Հետախուզման մեջ են 7-ը, որոնցից 3-ը դարձյալ կադաստրի պաշտոնյաներ են:
Նույն օրը Հանրային հեռուստատեսության «Հայլուր» լրատվական թողարկումը բավականին մեծ ռեպորտաժ նվիրեց ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի գործունեությանը: Կոմիտեի ղեկավար Մանուկ Վարդանյանը հպարտությամբ նշեց իր ղեկավարած կառույցի ձեռքբերումների մասին: Ռեպորտաժից «պարզ դարձավ, որ մեր կադաստրի կոմիտեն ոչ միայն Հայաստանի, այլ ամբողջ աշխարհի լավագույն կառույցներից մեկն է»: Եվ ոչ մի խոսք այս կառույցի' իրավապահների ուշադրության կենտրոնում հայտնվելու մասին:
Այլ երկրներում նման դեպքերում փոքր-ինչ բարոյականություն ունեցող ղեկավար-պաշտոնյան անմիջապես հրաժարական կտար, կամավոր հրաժարական չտալու դեպքում նորմալ իշխանությունը նրան պաշտոնազուրկ կաներ: Եթե իշխանությունն էլ չգործեր, նորմալ, առողջ հասարակությունը պիտի որ պահանջեր նման պաշտոնյայի հրաժարականը: Ցավոք, այս շղթայի որեւէ օղակ չի աշխատում մեր հայրենիքում:
«Հետքը» նախկինում մի քանի անգամ գրել է այս կառույցի մասին եւ կոռուպցիայի կոնկրետ փաստեր մատնանշել: Հոդվածներից մեկը վերաբերում էր մի միջազգային մրցույթի, որտեղ հաղթել էր մի կազմակերպություն, սակայն պայմանագիրը Կադաստրի պետական կոմիտեն կնքել էր մեկ ուրիշի հետ (Տես հոդվածը' Թուրքական ընկերությունը հետազոտել է Հայաստանի սահմանամերձ ընդերքը): Իսկ մյուսը ներկայացնում էր սեփականության վկայականների շնորհման գործընթացում կադաստրի վարած կամայական քաղաքականությունը (Տես հոդվածը' Չարաշահումներ անշարժ գույքի շուկայում): Սակայն պետական համապատասխան կառույցներն անարձագանք թողեցին այդ հրապարակումները:
Այս գործի հիմքում կան շատ ավելի լուրջ մեղադրանքներ, որոնք, մեր աղբյուրի կանխատեսմամբ, հետաքննություն իրականացնող մարմինը, ամենայն հավանականությամբ, կփորձի կոծկել: Բոլորս գիտենք, թե Հայաստանում ովքեր են կատարում մեծ գործարքներ, Երեւանի կենտրոնում հող գնում, շինություններ սեփականաշնորհում: Դրանք հիմնականում պաշտոնյաներն են կամ նրանց հարազատներն ու ընկերները: Այսինքն' հանցավոր խմբի հետ համաձայնության եկածները նրանք են, ովքեր իշխանության մեջ տարբեր լծակներ ունեն: Հնարավոր է, որ դատախազությունը գործի այս մասով հետաքննություն չկատարի, հանցավոր խմբի անդամներն էլ, բնականաբար, այդ մասին ոչինչ չեն ասի: Մեր ունեցած հավաստի տեղեկություններով' հանցավոր խմբի հետ համաձայնության եկածների մեջ կան նաեւ իրավապահ մարմինների պաշտոնյաներ: Նրանցից մեկը ՀՀ փոխոստիկանապետ Արմեն Երիցյանն է: Նա կատարված մի գործարքի համար պետք է վճարեր մի քանի հարյուր հազար դոլար, սակայն վճարել է 10 անգամ քիչ գումար: Առայժմ մեզ չի հաջողվել պարզել, թե այդքան մեծ գումարով ինչ է ձեռք բերել փոխոստիկանապետ Արմեն Երիցյանը:

С преступной группой сотрудничали должностные лица
Государственный комитет кадастра недвижимости при правительстве Республики Армения нанес государству ущерб в размере 1,5 млрд. армянских драм. Эту официальную цифру привела Генеральная прокуратура РА в своем распространенном 15 сентября сообщении. Наш источник в правоохранительных органах, чье имя мы указать не можем, сообщил нам, что количество ущерба превосходит 3 млрд. драм.
В том же сообщении Генпрокуратуры РА говориться о возбуждении уголовного дела по факту о регистрации выплат на фальшивых платежных документах, подтверждающих право на собственность.
В Ереванских территориальных подразделениях Государственного комитета кадастр а недвижимости обнаружены две, действующие независимо друг от друга, специализированные преступные группы, занимающиеся реализацией квитанций фальшивых платежных документов.
Первая преступная группа реализацию фальшивых платежных документов осуществляла с мая 2005 по март 2006г. Обнаружен подлог 51 квитанции на сумму 32.302.305 драм по выплатам кадастровой стоимости на землю и узаконивания 12 гражданами своевольных построек.
“Сфальсифицированы также решения мэра города, судебные приговоры, записи Управления по архитектуре и градостроительству Мэрии города Еревана, доверенности..”, - отмечено в сообщении Прокуратуры. Были сфабрикованы и реализованы фальшивые квитанции о выплатах в “ ACBA“ банк и “Армэкономбанк”.
Вторая группа внесла в обращение выплату кадастровой стоимости государственной регистрации недвижимости по “так называемым векселям (ложным векселям), из коей следовало, что клюнувшие на эту удочку граждане смогут сэкономить из суммы, предназначенной для выплаты до 30%”. Объясним, какой при этом работает механизм. Допустим, состоялся аукцион на землю, и проданная земля оценена в 100.000 долларов. Тут появляются члены преступной группы и предлагают хозяевам, приобретшим собственность, быстро и с меньшими затратами осуществить сделку, зачастую, предлагалось сделать дело и за полцены. С собственников на землю они брали 100.000 или 70.000 долларов. В банки же осуществлялась выплата в 10.000 долларов, затем на полученных квитанциях по выплате добавлялась цифра 0, и сумма, таким образом, превращалась в 100.000. Так продолжалось с марта 2005г. по май 2006г., и гражданам, таким образом, выдавались фальшивые квитанции “Арэксимбанка”, “Армсбербанка” примерно на сумму 1,5 млрд. драм.
По факту уголовного дела привлечены 23 человека, 8 из арестованных 12 человек – должностные лица Ереванских территориальных подразделений Государственного кадастрового комитета по недвижимости.
В тот же день в довольно пространном репортаже информационного выпуска Общественного телевидения Армении “Айлур” (Армянский вестник) говорилось о деятельности Государственного комитета кадастр а недвижимости при Правительстве РА . Руководитель Комитета Манук Варданян с гордостью отметил достижения руководимой им структуры. Из репортажа “стало ясно, что наш комитет кадастра – один из лучших не только в Армении, но и во всем мире”. Не было промолвлено ни слова о попадании структуры в поле интереса правоохранительных органов.
В других странах мало-мальски нравственное руководящее должностное лицо не преминуло бы подать в отставку; если бы он это не сделал бы добровольно, то его лишила бы должности нормально действующая государственная власть, а если и власть оказалась бы недействующей, то нормальное и здоровое общество потребовало бы отставки этого должностного лица. Увы, ни одно звено в этой цепи в нашей стране не действует.
В прошлом “ Hetq ” не раз писала об этой структуре и указывала на конкретные факты коррупции. Одна из статей была посвящена международному конкурсу, который выиграла одна организация, хотя Государственный комитет кадастра заключил договор с другой организацией.
В основе “нового дела” Кадастра есть более серьезные обвинения, которые, по прогнозам нашего источника, ведущий следствие орган попытается скрыть. Все мы знаем, кто в Армении осуществляет сделки, покупает земли в центре Еревана, приватизирует строения. Это, в основном, должностные лица, их родственники или друзья. Таким образом, пришедшие к согласию с преступной группой это те, кто имеет различные рычаги внутри власти.
Возможно, что прокуратура по этой стороне дела не проведет следствия, и члены преступной группы, естественно, будут по этому поводу молчать. Из имеющихся у нас достоверных источников в числе тех, кто пришел к соглашению с преступной группой, есть и должностные лица из правоохранительных органов. Один из них – заместитель начальника полиции РА Армен Ерицян. Он должен был по факту одной сделки заплатить несколько сот тысяч долларов, хотя в действительности заплатил в 10 раз меньше. Пока нам не удалось выяснить, что же Армен Ерицян приобрел на эту крупную сумму?