Շտեֆան Հարաբին. «Մարդու կյանքն անհամեմատ ավելի բարձր եմ գնահատում, քան խոսքի ազատությունը»
Եվրոպայի Հայկական Միությունների Ֆորումի /ԵՀՄՖ/ նախագահ պարոն Աշոտ Գրիգորյանը, աշխատելով ֆրանսահայ համայնքի հետ համատեղ, կազմակերպել է Սլովակիայի Արդարադատության նախկին նախարար և փոխվարչապետ, ներկայումս Գերագույն Դատարանի նախագահ Շտեֆան Հարաբինի հետ հարցազրույց` Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ընդունված «Ցեղասպանությունների մերժումը քրեականացնող օրենքի» և Սլովակիայում երկու տարի առաջ հաստատված համանման օրենքի շուրջ: Նպատակն օգնելն է Ֆրանսիայի Սահմանադրական Դատարանին Սենատի կողմից հաստատված օրենքի բացարձակ օրինականությունն ընկալելու հարցում: Այս հարցազրույցն ուղղարկվել է հայտնի ֆրանսիական օրաթերթերին, այդ թվում` «Le Monde», «Le Figaro», «Liberation», «Nouvelles d’Armenie» պարբերականներին: Շաբաթ օրվա համարի առաջնորդող հոդվածով այն հրապարակվել է արդեն «Nouvelles d’Armenie» հայտնի թերթում, որի էլեկտրոնային տարբերակը ֆրանսերենով կգտնեք «armenews.com» կայքէջին: Ներկայացնում ենք հարցազրույցի հայերեն տարբերակն ամբողջովին:
ԵՀՄՖ. 2009թ-ին Սլովակիայի Ազգայն Խորհուրդը /ԱԽ/ ընդունեց օրենք, ըստ որի կատարվեց լրացում Սլովակիայի Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածում, մասնավորապես սահմանվեց քրեական պատասխանատվություն հոլոքաուստի, ցեղասպանության, զինվորական հանցագործությունների, ֆաշիզմի ու կոմունիզմի հետևանքով հանցագործությունների շուրջ: Ի+նչ տեղ է գրավում այս հանցագործությունների մեջ Հայոց ցեղասպանությունը:
Շտեֆան Հարաբին. Ես գիտեմ, որ այդ քայլը մեծ էյֆորիա է առաջացրել: Այդ պատճառով այն ներկայացնում եմ ավելի մանրակրկիտ: Սլովակիայի Քրեական օրենսգրքի թիվ 257/2009 օրենքի լրացումը, որն ուժի մեջ մտավ 01.09.2009թ-ին, հակահասարակական գործուղություններից պատիժ էր նախատեսում միայն հոլոքաուստը մերժողների համար: Մյուս ցեղասպանությունների մերժման նկատմամբ պատժի կիրառումը, ներառյալ Հայոց ցեղասպանությունը, կատարվեց իմ օրենսդրական նախաձեռնության շնորհիվ, որի իրավունքը ես ունեի որպես պետության փոխվարչապետ և արդարադատության նախարար: 2008թ-ի նոյեմբեր 19-ին ես կառավարության քննարկմանը ներկայացրեցի Սլովակիայի Քրեական օրենսգրքի իմ կողմից կատարած լրացումը, և կառավարության հանձանարարությամբ ես ներկայացրեցի օրենքի նախագիծը Սլովակիայի ԱԽ-ի հաստատմանը: Այն ամբողջովին հաստատվեց և օրենքի ուժ ստացավ 2009թ-ի սեպտեմբերի մեկից:
Լրացումների իմաստը կայանում է նրանում, որ մինչ այդ գործող § 422-ի 2-րդ պարբերության ձևակերպումը փոխվում էր նորով` § 424 Ա-ով, որը պատիժ է սահմանում ամեն տիպի ցեղասպանություննրի, մարդկության դեմ ոճիրների, զինվորական հանցագործությունների /որոնք սահմանվում են միջազգային դատարանի, հռոմեական ստատուտի և միջազգային զինվորական տրիբունալի Խարտիայի 1945թ-ի օգոստոսի 8-ի լոնդոնյան պայմանագրով/ հրապարակավ արդարացման, մերժման և կամ մեղմացման դեպքում:
ԵՀՄՖ Ի՞նչը ստիպեց ԱԽ-ին այսպիսի օրենքի ընդունմանը:
Շտեֆան Հարաբին Սլովակիայի ԱԽ-ը 2004թ-ի նոյեմբեր 30-ին ընդունեց № 1341 բանաձևը Հայոց ցեղասպանության հաստատման շուրջ, որտեղ ասված է. «Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային Խորհուրդն ընդունում է 1915թ-ին Հայոց ցեղասպանությունը որպես փաստ, որի ընթացքում մահացել են Օսմանյան Կայսրության մեջ ապրող հարյուր հազարավոր հայեր և համարում է կատարվածը հանցագործություն ընդդեմ համայն մարդկության»:
Որպես դատավոր, որը չէր կարող անտարբեր լիներ հասարակական գործերի նկատմամբ և որպես արդարադատության նախարար` Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի կառավարության կազմում, ես գիտակցում էի, որ ընդունված վերոհիշյալ բանաձևը պետք է կյանքի կոչել և կիրառել: Ես համարում եմ, որ համանման բանաձևերն ունեն իմաստ ու նշանակություն ապագայի համար, ինչպես նաև իրավական ուժ միայն այն դեպքում, երբ նրանք ներդրվում են իրավական համակարգում կոնկրետ միջոցառումների շնորհիվ: Հակառակ դեպքում դրանք միայն դատարկ ժեստեր են, որոնք հասարակությանը տանում են դեպի բարոյական ճգնաժամ:
ԵՀՄՖ Արդյո՞ք չկա հակասություն իր սեփական կարծիքն ասելու մարդու իրավունքի, ազատ խոսքի և քրեական օրենսգրքի վերոհիշյալ հանցագործությունները պատժող հոդվածի միջև` հատկապես հասարակության գիտակցության մեջ ոչ ամրապնդված հանցագործությունների հարցում:
Շտեֆան Հարաբին Բացահայտ հայտարարում եմ, որ մարդու կյանքն անհամեմատ ավելի բարձր եմ գնահատում, քան խոսքի ազատությունը: Ես պաշտպանում եմ այն կարծիքը, որ հոլոքաուստի և ցեղասպանության մերժումը այլասերվածություն է և միաժամանակ արհամարանք միլիոնավոր անմեղ զոհերի, այդ թվում երեխաների, կանանց հիշատակի նկատմամբ, որոնք ոչնչացվել են բռնակալության ճիրաններում: Այս քայլով ես ընդունեցի քաղաքական սպեկտրի որոշ ներկայացուցիչների կողմից ինձ նետված մարտահրավերը, այդ թվում Սլովակիայի Ներքին Գործերի այսօրվա նախարար Դանիել Լիբշիցի կողմից: Վերջինս նույնիսկ առաջարկում էր քրեական օրենսգրքից հանել հոլոքաուստը և, հանդիսանալով Սլովակիայի նախորդ տարիների արդարադատության նախարար, նա դադարեցրել էր այդ ահավոր ոճրագործության զոհերին` որբերին և այրիներին ֆինանսական օգնություն ցուցաբերելու գործընթացը: Ով չգիտի իր պատմությունը և չի հարգում իր նախնիներին, մեծ դժվարությամբ կկառուցի խաղաղ ապագան:
ԵՀՄՖ Ինչպե՞ս եք Դուք գնահատում Ֆրանսիայի Սենատի որոշման դեմ Թուրքիայի այս մակարդակի ագրեսիվ արձագանքը, և ինչու՞ Սլովակիայի ԱԽ-ի ընդունված օրենքի շուրջ Թուրքիայի ռեակցիան համանման չէր:
Շտեֆան Հարաբին Ես չէի ցանկանա, նմանվելով քաղաքական գործիչներին, տալ խուսափողական պատասխան, բայց ես դատավոր եմ և ոչ քաղաքագետ ու իրավունք չունեմ հրապարակավ գնահատական տալու այլ պետությունների քայլերին:
ԵՀՄՖ Եթե թուրքական պաշտոնական ներկայացուցիչները Սլովակիայում հրապարակավ մերժեն Հայոց ցեղասպանության փաստը, ի՞նչ պատիժ կկիրառվի նրանց նկատմամբ:
Շտեֆան Հարաբին Իր կատարած քայլերի համար քրեական պատասխանատվություն կրող ցանկացած քաղաքացի պարտավոր է Սլովակիայի տարածքում պահպանել գործող օրենքները: Բացառություն կարող են ունենալ միայն նրանք, ովքեր օգտվում են դիվանագիտական անձեռնամխելիություն ունենալու արտոնությունից, որը սլովակյան պետությունը պարտավոր է հարգել համաձայն միջազգային իրավական նորմերի: Համանման իրավիճակում կարող է հայտնվել պաշտոնյան նաև այլ երկրներ, ինչպես օրինակ` ԱՄՆ, Չինաստան, Ռուսաստան, Բրազիլիա, Սաուդյան Արաբիա, Հայաստան կամ Թուրքիա այցելելիս: Օրենքների պահպանումը հանդիսանում է մշակույթի և տվյալ պետության բարոյական մակարդակի մասին խոսող փաստ, որը բացահայտվում է տվյալ երկրի ներկայացուցչի /այս դեպքում Թուրքիայի/ այլ երկրներ այցելելու ժամանակ: Եթե տվյալ երկրի օրենքը չի հարգվում, ապա բարձրացվում է այն խախտողի պատասխանատվության հարցն օրենքի առաջ: Սլովակիայի տարածքում օրենքի առաջ բոլորը համահավասար պատասխանատվություն են կրում, ներառյալ օտարերկրացիները:
ԵՀՄՖ Ինչպիսի՞ն է Ձեր կարծիքը. Ֆրանսիայի Սահմանադրական դատարանը պե՞տք է սատարի այս օրենքը Սենատի կողմից տրված ձևակերպմամբ, թե հարկ է այն փոխել:
Շտեֆան Հարաբին Ֆրանսիայի Սենատն այս հարցի շուրջ վարվեց ճիշտ այնպես, ինչպիսին Սլովակիայի ԱԽ-ի ռեակցիան էր: Ներողություն եմ խնդրում, բայց որպես դատավոր ես երբեք չեմ մեկնաբանում իմ գործընկերների կողմից կատարածը, առավել ևս սուվերեն երկրի սահմանադրական դատարանին վերաբերվող խնդիրները: Ինչպիսին էլ լինի որոշումն, իրավական երկրի անկախ դատարանի կողմից ընդունված ցանկացած արդյունք հարկավոր է հարգել:
ԵՀՄՖ Ի՞նչ պատասխանատվություն պետք է կրի այսօրվա Թուրքիան այն հանցագործությունների համար, որը կատարել է թուրքական կառավարությունը Օսմանյան Կայսրության վերջին տարիների ընթացքում:
Շտեֆան Հարաբին Կարծում եմ, որ տվյալ ժողովրդի զարգացման աստիճանը և ձեռքբերումներն արտահայտվում են նաև իրենց կողմից կատարած սխալներն ընդունելու ունակությամբ ու դիմացինից ներողություն խնդրելու ընդունակությամբ: Միաժամանակ նշում եմ, որ ես խմբակային հանցագործությունների որակավորման սկզբունքի կոմնակիցներից չեմ, ինչպես նաև հաջորդ սերունդների մեղավորության պսևդոտեսությանը դեմ եմ: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Սլովակյան պետության տարածքից տեղահանվել են հրեաները, գնչուները և ֆաշիզմի ներկայացուցիչների հայացքները չհանդուրժողները: Պետությունը պարտավոր է վճարել, կոմպեսացնել այդ հանցագործություններից մազապուրծ եղածներին: Ահա այստեղ է, որ պետք է գործի ազատ խոսքը, պետք է գրել և խոսել այդ մասին` մատնացույց անելով կոնկրետ անձերի այլասերված արարքները, որպեսզի հաջորդ սերունդները գիտակցեն, թե ինչին կարող է հանգեցնել մարդկանց իրավունքների սահմանափակումը: Օրենքները պահպանող օրինավոր մարդը հարգում է այլոց ապրելու իրավունքը, հարգում է մահացածների հիշատակը և հատկապես նրանց, որոնք հանցագործությունների զոհ են հանդիսացել և առավել ևս ցեղասպանության:

Штефан Гарабин: "Человеческая жизнь намного ценнее свободы слова. Защищая эту точку зрения"
На вопросы президента Форума Армянских Союзов Европы (ФАСЕ) Др.Ашота Григоряна отвечает председатель Верховного суда Словацкой республики г-н Штефан Гарабин, бывший вицепремьер и министр юстиции Словакии. Этот интервью был сделан с целью оказания помощи конституционному суду Франции при изучении вопроса о законе устанавливающем наказание за отризанияе геноцида и был отправлен известным французским СМИ Ле Монд (Le Monde), Ле Фигаро (Le Figaro), Либерацион (Liberation), Нувел де Армение (Le Nouvelle d’Armenie). В субботу в передовой статье Нувел де Армение опубликован эта статья на французском языке. Прочитать ее можно на сайте armnews.com. Вам представляем русский вариеант статьи в целом.
ФАСЕ   В 2009-м году Национальный Совет (парламент) Совакии принял закон, которым были внесены поправки в Уголовный кодекс Словакии, которые, в частности, определяют уголовную ответственность за отрицание холокауста, геноцида, военных преступлений, преступлений фашизма и преступлений коммунизма. Какое место среди этих преступлений занимает конкретно армянский геноцид?
Штефан Гарабин    Знаю, что этот шаг вызвал большую ейфорию. Поэтому представлю более подробно. В Словакии до внесения поправок к Уголовному кодексу законом № 257/2009 вступивших в силу с 01.09.2009 из антиобщественных действий было уголовно наказуемым только отрицание холокауста. Введению санкций за отрицание остальных геноцидов, включая армянский предшествовала моя законодательная инициатива как вице премьер министра и министра юстиции. 19.11.2008 я внес на рассмотрение правительства предложение о внесении поправки в Уголовный Кодекс Словакии, и по поручению правительства представил и провел законопроект через Национальный Совет Словакии. Закон вступил в действие с 01.09.2009.
Суть поправок состоит в том, что действующая на тот момент формулировка второго абзаца §422, была заменена новым параграфом §424а, который определяет наказание за публичное оправдание, отрицание и преуменьшение всех геноцидов, преступлений против человечности и военных преступлений определенных Римским статутом Международного уголовного суда и Хартией международного военного трибунала учрежденного Лондонским договором от 8-го августа 1945г. За совершение уголовного преступления отрицания армянского геноцида правонарушителя ожидает наказание лишением свободы сроком до пяти лет.
ФАСЕ Что привело Национальный Совет к принятию этого закона?
Штефан Гарабин  Национальный совет Словакии принял 30.11.2004 постановление №1341 об армянском геноциде в котором сказано «Национальный Совет Словацкой Республики признает геноцид армян в 1915 году, во время которого погибли сотни тысяч армян проживающих в Османской империи и признает это действие преступлением против человечности»
Как судья, которому общественные дела не безразличны, после принятия поста министра юстиции в правительстве премьер министра Роберта Фицо, я осознал, что это постановление необходимо воплотить в жизнь. Я считаю, что постановления имеют смысл и значение для будущего и для правовой системы только тогда, когда они внедрены в правовую систему путем конкретных мероприятий. Иначе это тольку праздные жесты, которые приводят к моральному кризису в обществе.
ФАСЕ Нет ли противоречия между правом человека иметь свою точку зрения и свободно ее высказывать, и положениями Уголовного кодекса относительно отрицания вышеназванных поступков, особенно в отношении тех, которые не так сильно присутствуют в сознании общества.
Штефан Гарабин     Открыто признаюсь, что считаю, что человеческая жизнь намного ценнее свободы слова. Защищая эту точку зрения, то, что я считаю отрицание холокауста и геноцида извращением и одновременно неуважением к памяти о миллионах невинных жертв в том числе детей, женщин, которые были уничтожены тиранией, я вступил на тропу войны точек зрения с представителями отдельной части политического спектра возглавляемой сегодняшним министром внутренних дел Даниелом Липшицем. Последний даже предлагал изъять из уголовных кодексов отрицание холокауста и в прошлом, будучи министром юстиции, не выплачивал пособий вдовам и сиротам жертв этого ужасного преступления. Кто не знает своей истории и не чтит своих предков, с большим трудом будет строить мирное будущее.
ФАСЕ Как Вы оцениваете такую агрессивную реакцию Турции на решение французского сената, и почему реакция Турции на закон принятый Национальным Советом Словакии не была аналогичной?
Штефан Гарабин     Я не хотел бы уклоняться от прямых ответов, как это зачастую делают политики, но я судья а не политолог, и мне не принадлежит публично оценивать реакции других государств.
ФАСЕ В случае, если бы официальный турецкий представитель в Словакии публично отрицал армянский геноцид, какое наказание его ожидает
Штефан Гарабин     Каждый человек, который несет уголовную ответственность за свои поступки, обязан соблюдать на территории Словакии действующие законы. Исключением могут быть только те, на кого распространяются привилегии типа дипломатической неприкосновенности, которую Словакия должна соблюдать в соответствии с международным правом. Подобная ситуация может возникнуть и при визите в другие страны, например в США, Китае. России, Бразилии, Саудовской Аравии, Армении или Турции. Соблюдение законов является проявлением культуры и морального совершенства представителя данного государства, в нашем случае Турции, при его визите в другие страны. Если он их не соблюдает, наступает уже его ответственность перед законом. На территории Словакии перед законом все равны, включая иностранцев.
ФАСЕ Каково Ваше мнение, может-ли конституционный суд Франции поддержать закон в принятой сенатом формулировке, или может его изменить?
Штефан Гарабин     Французский сенат действовал по данному вопросу так-же как и словацкий парламент. Извините, но как судья я никогда не коментирую решения своих коллег, и тем более вопросы  конституционного суда суверенного государства. Каким бы ни было решение, в правовом государстве решение независимого суда необходимо уважать.
ФАСЕ Какую ответственность должна нести сегодня Турция за преступления совершенные турецким правительством в последние годы османской империи.
Штефан Гарабин     Считаю, что величие и степень развития каждого народа отражает также его способность признать совершенные им ошибки и принести свои извинения. Одновременно я не сторонник принципа коллективного преступления и псевдотеории виновности следующих поколений. Во времена второй мировой войны из территории словацкого государства били депортированы евреи, циганы и люди не разделяющие точку зрения представителей фашизма. Государство должно выплатить компенсации оставшимся в живых и осудить эти преступления. Здесь и должна проявиться свобода слова – надо написать, говорить об этом, указывать на извращенность поведения конкретных лиц, чтобы следующие поколения осознавали, к чему может привести ограничение прав человека. Порядочный человек не нарушает законов, уважает жизнь других людей и чтит память о погибших, особенно тех, кто стал жертвой преступления или геноцида.