Վարչապետը տարեմուտի ընդունելության է հրավիրել ԶԼՄ ներկայացուցիչներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր գալիք Ամանորի և Սուրբ Ծնունդի կապակցությամբ ընդունելության է հրավիրել զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներին: Վարչապետը շնորհավորել է ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին գալիք տոների առթիվ, մաղթել առողջություն, երջանկություն և հաջողություններ:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհավորական խոսքում նշել է.
«Բարև ձեզ հարգելի գործընկերներ: Ուրախ եմ ձեզ տեսնելու համար և ուզում եմ նախապես շնորհավորել բոլորիդ Ամանորը և Սուրբ Ծնունդը, ձեր, ձեր ընտանիքների, այն աշխատանքային կոլեկտիվների, լրատվամիջոցների, որոնց դուք ներկայացնում եք:
2018 թվականին տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունից հետո մի քանի անգամ առիթ ունեցել եմ հայտարարելու, որ Հայաստանի Հանրապետությունում մամուլը հեղափոխությունից հետո ազատ է առավել, քան երբևէ: Իհարկե, դրանից հետո եղել են դեպքեր, երբ կասկածի տակ են դրվել այդ հայտարարությունը և պնդումը: Եվ դրանից հետո այսպիսի մի պրակտիկա է ներդրվել Վլադիմիր Կարապետյանի նախաձեռնությամբ. երբ մենք օտարերկրյա այցերից վերադառնում ենք, վերադարձի ճանապարհին անպայման հրավիրում ենք պատվիրակությանն ուղեկցող լրագրողներին, ես միշտ այդ խոսակցությունն սկսում եմ հարցով՝ ես հետաքրքրվում եմ, թե արդյոք լրագրողների և լրատվամիջոցների ազատությունը Հայաստանի Հանրապետությունում որևէ կերպ սահմանափակվո՞ւմ է: Ուրախ եմ արձանագրել, որ դեռևս իմ այն նախնական հայտարարությանը հակասող տեղեկատվություն չեմ ստացել: Իհարկե, կան որոշակի խնդիրներ, և շատ է բարձրացվում այն հարցը, որ սոցիալական ցանցերում, այսպես ասած, ատելության խոսքի զոհ են դառնում լրատվամիջոցները և լրագրողները, ինչը, իհարկե, լուրջ խնդիր է: Բայց ես ուզում եմ ասել, որ այս առումով կառավարությունը և անձամբ ես գտնվում ենք ճշգրիտ նույն իրավիճակում, ինչ լրատվամիջոցները: Եվ, իհարկե, համաձայն եմ և պատրաստ եմ և հրավիրում եմ, որ մենք համատեղ զբաղվենք այդ հարցով:
Երկրորդ՝ լրատվամիջոցների դեմ տեղի ունեցող հարձակումներ կամ լրատվամիջոցների գործունեությունը խոչընդոտող դեպքեր: Ցավոք, նաև այդպիսի դեպքեր են արձանագրվել, ընթանում է հետաքննություն, քննություն, և ես համոզված եմ, որ բոլոր դեպքերը պատշաճ կքննվեն: Կարող եմ ընդամենը մի բան ասել՝ հնչում են կարծիքներ, որ գուցե թե այդպիսի հարձակումները կամ այդպիսի երևույթներն ուղղորդվում են, առավել ևս՝ կազմակերպվում իշխանությունների կողմից: Ես կարող եմ ասել, որ այդպիսի բան ուղղակի չի կարող լինել, և բացառվում է Հայաստանի Հանրապետությունում այդպիսի որևէ դրսևորում: Ուղղակի չի կարող լինել ի բնե, եկեք արձանագրենք: Ինչ վերաբերում է լրատվամիջոցների և կառավարության հարաբերություններին՝ անկեղծ ասած, լրատվամիջոցները բազմաթիվ պրոբլեմներ են ստեղծում կառավարության համար, բայց վերջնական արդյունքում, այդ թվում՝ թող ներվի ինձ ասել կեղծ լուրերի տեսքով, շատ գոհ եմ այդ պրոցեսից: Ինչո՞ւ, որովհետև երբեմն այդ լուրերը հնարավորություն են ստեղծում կառավարության ներկայացուցիչների, իշխանության ներկայացուցիչների համար՝ խոսել հարցերի մասին, որոնք սովորական պայմաններում նույնիսկ խոսելու պատեհություն չէր լինի:
Հաջորդը՝ դա, ի վերջո, օգնում է, որպեսզի մենք հասնենք մեր հռչակած նպատակներից կարևորագույնին կամ կարևորներից մեկին՝ հասնել կառավարության գործունեության 100 տոկոսանոց թափանցիկության: Եվ ես ուզում եմ ձեզ անկեղծ ասել՝ հանկարծ չմտածեք, թե կառավարության գործունեությունը 100 տոկոսով թափանցիկ է նույնիսկ վարչապետի համար, որովհետև ոչ թե անձից կախված, այլ պետք է արձանագրենք, որ որևէ անձ չի կարող այդքան ինֆորմացիայի տիրապետել: Չնայած այդ ամբողջ ինֆորմացիան ցանկացած պահի օրվա մեջ 24 ժամ հասանելի է լինում վարչապետին, բայց դա չի նշանակում, որ ով էլ լինի, այդ ամբողջ ինֆորմացիային կարող է տիրապետել: Եվ, հետևաբար, լրատվամիջոցների գործունեությունը մեզ օգնում է, որպեսզի որպես կառավարություն առավել թափանցիկ լինենք հանրության առաջ:
Եվ երրորդը՝ ուզում եմ արձանագրել, որ լրատվամիջոցների գործունեությունն օգնում է, որ կառավարությունը, կառավարության բոլոր անդամները լինեն առավել պրոֆեսիոնալ, առավել կարող, առավել պատասխանատու և հաշվետվողական իրենց գործունեության մեջ: Ես ուզում եմ ընդգծել, որ իր բոլոր հայտնի և անհայտ թերություններով և բարդություններով հանդերձ ես շատ կարևոր եմ համարում այն գործունեությունը, որն այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացնում են լրատվամիջոցները: Ես համարում եմ դա օգտակար առաջին հերթին կառավարության համար, հանրության համար, որովհետև եթե մենք ազնիվ ենք, եթե մենք սկզբունքային ենք, եթե մենք հավատարիմ ենք ժողովրդի առաջ մեր ստանձնած պարտավորություններին, որևէ լուր, ի վերջո, չի կարող մեզ վնասել: Իսկ եթե որևէ լուր այս համատեքստում կարող է մեզ վնասել, դա առաջին հերթին մեր պրոբլեմն է, մեր թերությունն է, որի համար մենք, իհարկե, պետք է պատասխան տանք հանրության առաջ առաջին հերթին: Ես ուզում եմ այս առումով շնորհակալություն հայտնել բոլոր լրատվամիջոցներին, որոնք աշխատում են և իրականացնում են հանրային վերահսկողություն կառավարության և ընդհանրապես իշխանության գործունեության նկատմամբ: Այդ քննադատությունները մեզ օգնում են, որ մենք լինենք առավել հղկված, առավել ճշգրիտ, առավել արդյունավետ: Այս մեկուկես տարվա արդյունքներով ես կարող եմ ասել, որ անձամբ ես էլ զգում եմ այդ դրական ազդեցությունը հենց կոնկրետ իմ գործունեության մեջ և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ այդ գործունեության համար: Բայց նաև չեմ ուզում տպավորություն ստացվի, թե ես մտածում եմ, թե ամեն ինչ պետք է թողնել հենց այնպես, ինչպես կա, որովհետև երբ մենք կարևորում ենք իշխանության թափանցիկությունը և այդ թափանցիկությունն ապահովող գործոնը, գործիքը զանգվածային լրատվամիջոցներն են, հարց՝ իսկ արդյոք տրամաբանակա՞ն չէ, որ հանրությունը նույնկերպ թափանցիկություն ակնկալի զանգվածային լրատվության միջոցներից: Սա, կարծում եմ, նույնքան լեգիտիմ ակնկալիք է, որքան կառավարության, իշխանության, բարձրաստիճան պաշտոնյաների թափանցիկության ակնկալիքը: Ես նաև այս հարցով հրավիրում եմ լրատվամիջոցներին համագործակցության և լուծումներ փնտրելու ու գտնելու:
Եվ քանի որ, այնուամենայնիվ, ֆորմատն աշխատանքային չէ, այլ տոնական, նախատոնական, այս ամենն ուզում եմ ամփոփել հետևյալ արձանագրմամբ. ես երկար տարիներ եղել եմ լրագրող և խմբագիր, այսինքն՝ քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելուց առաջ ես որևէ այլ գործունեությամբ չեմ զբաղվել: Եվ ուզում եմ ասել, որ համարում եմ և համոզված եմ, որ չեմ եղել ավելի լավ լրագրող, քան այսօր Հայաաստանի Հանրապետությունում գործող որևէ լրագրող, չեմ եղել ավելի լավ խմբագիր, քան այսօր Հայաաստանի Հանրապետությունում գործող որևէ խմբագիր: Բայց կարող եմ վստահ ասել, որ ժամանակները, որում ես եմ աշխատել լրագրող և խմբագիր, կամ՝ ժամանակները, որոնցում դուք եք աշխատում լրագրող կամ խմբագիր, շատ ավելի լավն են, քան այն ժամանակները, որոնցում ես եմ աշխատել լրագրող և խմբագիր: Եվ ես սա ասում եմ ընդամենը արձանագրելու համար, որ, կարծում եմ, արժե օգտվել լավ ժամանակների այս հնարավորությունից՝ մեր բոլորի աշխատանքն ավելի լավը դարձնելու համար: Որովհետև գիտեք ժամանակների տարբերությունն ինչո՞ւմն է՝ իմ կարծիքով՝ Հայաստանում շատ կան մարմիններ, կազմակերպություններ, ես ասել եմ ընդհուպ նախարարություններ, ընդհուպ պաշտոնյաներ, որոնք այսօր աշխատում են այն նույն տրամաբանությամբ, ինչ տրամաբանությամբ աշխատում էին 7 տարի առաջ կամ 3 տարի առաջ: Եվ այսօր Հայաստանում կան նաև լրատվամիջոցներ, որոնք աշխատում են այսօր այնպես, ինչպես 7 կամ 3 կամ 10 տարի առաջվա տրամաբանությամբ: Ես չեմ ուզում ասել դա լրատվամիջոցների մասով, կառավարության մասով հստակ արտահայտվել եմ, որ շատ վատ եմ համարում և չեմ հանդուրժի: Լրատվամիջոցների առումով չեմ ուզում որևէ գնահատական տալ, որովհետև դա յուրաքանչյուրի ընտրության իրավունքն է: Բայց ես ուզում եմ մեր բոլորի ուշադրությունը հրավիրել այս փաստի վրա, որ, այնուամենայնիվ, ժամանակն, կարծում եմ, շատ կարևոր է օգտագործել մեր զանգվածային լրատվության աշխատանքի առավել բարենպաստ միջավայր, առավել բարենպաստ միջավայրն օգտագործել ավելի լավ լրատվական դաշտ, ավելի լավ լրատվամիջոցներ և ավելի լավ լրատվական կուլտուրա ունենալու համար:
շնորհակալ եմ, որ համբերատար լսեցիք: Եվս մեկ անգամ թույլ տվեք շնորհավորել ձեր, ձեր լրատվամիջոցների, ձեր ընտանիքների, ձեր ընկերների և մերձավորների Ամանորը և Սուրբ Ծնունդը և ցանկանալ, որ 2020 թվականին Հայաստանի Հանրապետությունում լրատվամիջոցների գործունեության համար լինեն - ասեցի ցանկանալ, հետո հասկացա, որ սխալ ձևակերպեցի - և պարտավորվել, որ 2020 թվականին Հայաստանի Հանրապետությունում լրատվամիջոցների գործունեության համար կլինեն շատ ավելի լավ պայմաններ, և 2020 թվականին Հայաստանի Հանրապետությունում լրատվամիջոցները կլինեն առավել ազատ, քան երբևէ և նույնիսկ քան 2019 և 2018 թվականներին: Շնորհակալ եմ»:

Премьер-министр дал прием для представителей СМИ
В связи с праздниками Нового года и Святого Рождества премьер-министр Никол Пашинян пригласил на прием представителей средств массовой информации. Премьер-министр поздравил представителей СМИ с наступающими праздниками, пожелал им здоровья, счастья и успехов.
В своей поздравительной речи премьер-министр Пашинян отметил:
“Рад вас видеть и желаю счастливого Нового года и Святого Рождества вам, вашим семьям, коллективам и СМИ, которые вы представляете.
После ненасильственной бархатной народной революции 2018 года я несколько раз заявлял, что после революции пресса в Республике Армения стала более свободной, чем когда-либо ранее. Конечно, с тех пор были случаи, когда это заявление и утверждение было поставлено под сомнение.
И после этого по инициативе Владимира Карапетяна была введена такая практика: когда мы возвращаемся из зарубежных визитов, мы приглашаем сопровождающих нас журналистов на обратном пути, и я всегда начинаю этот разговор с вопроса о том, ограничена ли свобода журналистов и СМИ в Республике Армения. Я рад сообщить, что я еще не получил информацию, противоречащую моему заявлению о свободе СМИ. Конечно, есть некоторые проблемы, и много говорят о том, что СМИ и журналисты становятся жертвами ненавистнических высказываний в социальных сетях, что, конечно, является серьезной проблемой. Однако я хочу сказать, что в этом отношении правительство и я находимся в точно такой же ситуации, что и СМИ. И, конечно, я согласен и готов и приглашаю всех к совместной работе над этим вопросом.
Второе: нападения на средства массовой информации или случаи, препятствующие деятельности средств массовой информации. К сожалению, были и такие случаи, ведутся расследования, и я уверен, что все инциденты надлежащим образом будут расследованы. Я могу сказать только одно: звучат мнения, что, возможно, такие нападения или явления осуществляются целенаправленно и, более того, организованы властями. Могу сказать, что такого просто не может быть, и любое подобное проявление в Республике Армения исключается. Этого просто не может быть. Что касается взаимоотношений между СМИ и правительством, то, честно говоря, СМИ создают много проблем для правительства, в том числе, простите за это высказывание, в виде фейк-ньюса, но в целом я очень доволен этим процессом. Почему? Потому что иногда эти новости дают представителям правительства, представителям властей возможность высказываться по вопросам, которые в обычных обстоятельствах не было бы поводов затрагивать.
Это, в конце концов, помогает нам достичь одной из самых важных или самой важной цели, объявленной нами, - добиться 100%-й прозрачности деятельности правительства. И я хочу сказать вам честно: не думайте, что работа правительства на 100% прозрачна даже для премьер-министра, потому что нужно признать, независимо от человека, никто не может владеть таким объемом информации. Хотя вся эта информация доступна премьер-министру 24 часа в сутки, однако это не означает, что кто бы то ни был, может владеть всей этой информацией. И, следовательно, деятельность СМИ помогает нам, чтобы правительство было более прозрачным перед обществом.
И в-третьих, я хочу отметить, что деятельность СМИ помогает правительству и всем членам правительства быть более профессиональными, способными, ответственными и подотчетными в своей деятельности. Я хочу подчеркнуть, что, несмотря на все известные и неизвестные недостатки и трудности, я считаю очень важной деятельность СМИ в Республике Армения сегодня. Я считаю эту деятельность полезной в первую очередь для правительства, для общественности, потому что, если мы честны, если мы принципиальны, если мы верны своим обязательствам перед людьми, никакие новости в конечном итоге не могут нанести нам вред. А если какие-либо новости в этом контексте могут навредить нам, это, в первую очередь, наша проблема, наш недостаток, за который мы, конечно, должны быть подотчетны общественности. В этой связи я хотел бы поблагодарить все средства массовой информации, которые работают и осуществляют общественный контроль за деятельностью правительства и властей в целом. Эта критика помогает нам совершенствоваться, быть более точными, более продуктивными. По итогам этих полутора лет я могу сказать, что лично я чувствую это положительное влияние конкретно на мою деятельность, и хочу поблагодарить вас за эту деятельность.
Но я также не хочу, чтобы сложилось впечатление, что я думаю, что все нужно оставить именно так, как есть, потому что, когда мы подчеркиваем важность прозрачности властей и утверждаем, что обеспечивающим эту прозрачность фактором, инструментом являются средства массовой информации, то возникает такой вопрос: разве не логично, что общественность должна ожидать такой же прозрачности от средств массовой информации? Думаю, это столь же легитимное ожидание, как ожидание прозрачности от правительства, властей и высокопоставленных должностных лиц. Я также приглашаю СМИ к сотрудничеству и поиску решения этой проблемы.
И поскольку, тем не менее, формат не рабочий, а праздничный, предпраздничный, я хочу обобщить все сказанное следующей констатацией: я был журналистом и редактором в течение многих лет, то есть до того, как я занялся политической деятельностью, я не занимался никакой другой работой. И я хочу сказать, что я считаю и убежден, что я не был лучшим журналистом, чем любой журналист в Республике Армения сегодня, я не был лучшим редактором, чем любой редактор в Республике Армения сегодня. Но я могу с уверенностью сказать, что времена, когда я работал журналистом и редактором, или, скорее, времена, когда вы работаете журналистом или редактором, намного лучше, чем когда я работал журналистом и редактором. И я говорю это только для того, чтобы подчеркнуть, что, думаю, стоит воспользоваться этой возможностью и улучшить нашу работу. Знаете, в чем заключается эта разница? По-моему, в Армении есть много органов, организаций и даже министерств, даже должностных лиц, которые работают сегодня в рамках той же логики, что и 7 лет назад или 3 года назад. И сегодня в Армении есть также средства массовой информации, которые работают сегодня в рамках той же логики, что и 7 лет назад или 3 года назад. Я не хочу говорить об этом в связи со СМИ, но в связи с деятельностью правительства я четко заявил, что считаю это негативным явлением и не потерплю этого. В связи со СМИ я не хочу давать никаких оценок, потому что это их право выбора. Однако я хотел бы обратить внимание на тот факт, что, тем не менее, думаю, очень важно использовать это время, чтобы создать более благоприятную среду для работы СМИ, чтобы использовать эту благоприятную среду для создания более благоприятного медиаполя, хороших СМИ и лучшей медиакультуры.
Уважаемые коллеги, Спасибо, что слушали с терпением. Позвольте мне еще раз поздравить вас, ваши СМИ, ваши семьи, ваших друзей и родственников с Новым годом и Рождеством и пожелать, чтобы в 2020 году в Республике Армения для деятельности СМИ - я сказал пожелать, но потом понял, что неправильно сформулировал, следовательно, добавлю - и взять на себя обязательство, чтобы в 2020 году условия для деятельности СМИ были значительно лучше, и в 2020 году СМИ в Армении будут свободнее, чем когда-либо ранее, и даже в 2019 и 2018 годах. Спасибо”.