Նիկոլ Փաշինյան. «Այն գաղափարախոսությունը, որը դրել ենք տնտեսական զարգացման հիմքում, ռեալ աշխատում է Հայաստանի Հանրապետությունում»
Կառավարության նիստի մեկնարկին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության անդամներին հայտնեց, որ տարին փակում են «բավականին լավ տրամադրությամբ»։
Այնուհետ վարչապետն անդրադարձավ հանրապետության սոցիալ-տնտեսական վիճակին՝ նոյեմբեր ամսվա դրությամբ։ Փաշինյանի գնահատմամբ՝ նոյեմբեր ամիսը տնտեսական հաջողությունների առումով ռեկորդային է եղել։
Վարչապետն առանձնացրեց մի քանի տվյալ՝ համեմատելով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ։
Հայտնեց, որ նոյեմբերին տնտեսական ակտիվությունը կազմել է 10 %, ապրանքների արտահանումն աճել է մոտ 26 %-ով, առևտրի շրջանառությունը՝ 12 %-ով, ծառայությունների ծավալը՝ մոտ 12 %-ով, իսկ շինարարությունը՝ մոտ 5 %-ով։
Իսկ հունվա-նոյեմբերի դրությամբ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 7,5 %, արդյունաբերության աճը՝ 9,3 %, արտահանման աճը՝ 9 %։ «Սրանք իսկապես բավականին լավ ցուցանիշներ են։ Ուզում եմ կրկնել, որ ի վերջո արձանագրում ենք, որ այն գաղափարախոսությունը, որը դրել ենք տնտեսական զարգացման հիմքում, ռեալ աշխատում է Հայաստանի Հանրապետությունում»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Никол Пашинян: “Идеология, которую мы взяли за основу экономического развития, реально работает в Республике Армения”
В начале сегодняшнего заседания правительства премьер-министр Никол Пашинян отметил, что год закрывают с “довольно хорошим настроением”.
Затем премьер коснулся социально-экономической ситуации в стране по положению на ноябрь. Пашинян сказал, что ноябрь стал рекордным в плане экономических успехов. По словам главы правительства, в ноябре экономическая активность составила 10%, экспорт товаров вырос примерно на 26%, торговый оборот – на 12%, объемы услуг – примерно на 12%, объемы строительства – на 5%.
В период с января по ноябрь показатель экономической активности составил 7,5%, рост промышленности - 9,3%, рост экспорта - 9%.
“Это действительно довольно хорошие показатели. Хочу еще раз констатировать, что идеология, которую мы взяли за основу экономического развития, реально работает в Республике Армения”,- сказал Никол Пашинян.