Քվեարկության փոփոխված համակարգն ու պատգամավորների «մուննաթը» (վիդեո)
Այսօր մեկնարկեց Ազգային ժողովի քառօրյան, և պատգամավորները դարձյալ նիստերի դահլիճում բախվեցին տեխնիկական խնդիրների: Նախկինում էլ գրեթե ամեն քառօրյայի ժամանակ տեխնիկական խնդիրներ եղել են, և կորեացի մասնագետները ժամանակ էին խնդրել դրանք շտկելու համար:
Այս քառօրյային պատգամավորների գրանցման և քվեարկության համակարգը որոշակի փոփոխությունների էր ենթարկվել, ինչը պատգամավորների շրջանում խուճապ էր առաջացրել:
Գրանցման հենց սկզբում աղմուկ բարձրացրեց պատգամավոր Մանվել Բադեյանը' ասելով, որ չգիտի, թե որ կոճակը սեղմի: Հետո նրան միացավ մեկ այլ պատգամավոր' Միշա Ստեփանյանը:
Այդ պահին ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի նյարդերը տեղի տվեցին: «Ինձ համար անհասկանալի է պատգամավորների նման պահվածքը: Ձևը չգիտեք, կա քարտուղարություն. խնդրեք, թող մասնագետները մոտենան բացատրեն: Դրա համար էլ ասում ենք' մի 10 րոպե շուտ եկեք, որ սովորեք»,- ասաց Հ. Աբրահամյանը:
Դրանից հետո էլ Միշա Ստեփանյանը շարունակեց դժգոհել, իսկ Հովիկ Աբրահամյանը հետևյալ պատասխանը տվեց. «Ձեր մուննաթները ձեզ պահեք»:
Այս դիտողությունից հետո «ըմբոստ» պատգամավորները լռեցին, իսկ օրակարգը հաստատվելուց հետո գրանցված 83 պատգամավորից դահլիճում մնաց մոտ 20-ը:
Նշենք, որ նոր համակարգը դժվար թե երկար ծառայի հայ պատգամավորներին, քանի որ նրանցից ոմանք ոչ թե մատով թեթև հպվում էին անհատական մոնիտորներին, ինչպես կարգն է, այլ գրիչով հարվածելով էին քվեարկում:

Новая система голосования и претензии депутатов (видео)
Сегодня начало работу очередное четырехдневное заседание Национального Собрания. И опять находившиеся в зале заседаний депутаты столкнулись с техническими проблемами. Такие проблемы возникали и в ходе предыдущих заседаний, в связи с чем корейские специалисты попросили время для устранения неполадок.
На нынешнем четырехдневном заседании система регистрации депутатов и голосования претерпела некоторые изменения, что вызвало панику среди избранников народа.
В самом начале регистрации шум поднял депутат Манвел Бадеян, который заявил, что не знает, на какую кнопку нажимать. Вскоре к нему присоединился депутат Миша Степанян.
Тут не выдержали нервы у спикера парламента Овика Абрамяна. “Мне непонятно подобное поведение депутатов. Не знаете как пользоваться системой, обратитесь в секретариат, пусть специалист подойдет и покажет”,- сказал глава НС.
Однако Миша Степанян и после этого продолжал выражать недовольство. На что Овик Абрамян заметил: “Оставьте ваши претензии при себе”.
После этого замечания недовольные депутаты замолчали, а после утверждения повестки из зарегистрировавшихся 83-х депутатов в зале осталось около двадцати.
Отметим, что новая система вряд ли долго прослужит армянским депутатам, поскольку некоторые из них вместо того, чтобы голосовать легким прикосновением пальца к сенсорным экранам мониторов, тыкали в них ручкой.