Գործարար համայնքը համարում ենք մեր կառավարության թիվ մեկ դաշնակիցը. Նիկոլ Փաշինյան
Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անունից Հայաստանի գործարար համայնքի ներկայացուցիչների համար կազմակերպվել է ընդունելություն: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել ու բարեմաղթանքներ է հղել գործարարներին գալիք տոների առթիվ:
Շնորհավորական խոսքում վարչապետն անդրադարձել է անցնող 2019 թվականի տնտեսական տարվա արդյունքներին և 2020 թվականից ակնկալիքներին:
Դիմելով ներկաներին՝ վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Այսօրվա Ամանորյա մեր հանդիպումը ես ուզում եմ սկսել, եթե կարելի է այսպես ասել, ընդդիմադիր հարձակումից: Իսկ ի՞նչ եղավ կամ եղա՞վ արդյոք տնտեսական հեղափոխությունը, որի մասին ես խոսում էի այս տարվա մեկնարկին: 11 ամիսների արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է 7,5 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ և մենք ամենապահպանողական սցենարով 7 տոկոսից ավելի տնտեսական աճ կունենանք: Սա թիվ մեկ ցուցանիշն է մեր տարածաշրջանում, ընդ որում տարածաշրջան ասելով նկատի ունեմ ոչ միայն Հարավային Կովկասը, այլև ավելի լայն տարածաշրջանը: Սա թիվ մեկ ցուցանիշն է Եվրասիական տնտեսական միությունում՝ ակնհայտ առավելությամբ, և սա թիվ մեկ ցուցանիշն է ԱՊՀ-ում:
Այս տարվա առաջին եռամսյակում մենք տնտեսական աճի ցուցանիշներով առաջինն էինք Եվրոպայում, մեծ հավանականությամբ մենք առաջիններից մեկը կլինենք Եվրոպայում և վստահաբար, 2019 թվականին արձանագրված տնտեսական աճի ցուցանիշներով եթե ոչ առաջին տասնյակի, ապա առաջին 15 երկրների մեջ կլինենք աշխարհի մակարդակով:
Բայց ի՞նչի համար եմ այս ամենը ասում: Այս ամենն ասում եմ՝ ձեզ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնելու այս արդյունքներն արձանագրելու համար, որովհետև սովորաբար տնտեսական աճի լավ ցուցանիշներով պարծենում են կառավարությունները, բայց ճշմարտությունը մեկն է, որ այդ ցուցանիշները ստեղծում են, կերտում են գործարար համայնքի ներկայացուցիչները: Եվ ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ մեր երկրի համար այսպիսի բարձր նշաձող սահմանելու համար և ուզում եմ հույս հայտնել, որ այս տարի ձեր արձանագրած հաջողությունները 2020 թվականին ավելի կոգևորեն և նոր ցուցանիշների կբարձրացնեն մեր երկիրը, մեր երկրի տնտեսությունը:
Հարց՝ իսկ արդյոք կառավարությունն ընդհանրապես որևէ դերակատարում ունի այս ցուցանիշների ստեղծման գործում: Այո՛, բավականին համեստ, բայց կարևոր դերակատարում: Առաջինը՝ ապահովել օրինականությունը երկրում, երկրորդը՝ ապահովել հավասար հնարավորությունները և երրորդը՝ ապահովել պետական մարմինների հավասար հարաբերությունները բոլոր գործարարների, բոլոր ընկերությունների հետ:
Ցավոք, չեմ կարող պնդել, որ մենք 100 տոկոսով այս պայմաններն ի կատար ենք ածել, բայց մեր տնտեսական ցուցանիշները վկայում են, որ մենք այս առումով որոշակի քայլեր արել ենք: Եվ ես ուզում եմ ևս մեկ անգամ ձեր առաջ արձանագրել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քաղաքական կամքը՝ այդ ճանապարհին շարժվել առաջ, վստահ, հստակ քայլերով: Կարծում եմ, որ մի բան կարող եմ վստահաբար պնդել, որ 2019-ի արդյունքներով ՀՀ-ում չկա մի գործարար, չկա մի ընկերություն, որը հնարավորություն կունենա պնդել, թե Հայաստանի կառավարությունն իր նկատմամբ ցուցաբերե լ է խտրական վերաբերմունք: Եթե Հայաստանի Հանրապետությունում որևէ ընկերություն արժանացել է խտրական վերաբերմունքի՝ դա նշանակում է առնվազն մեկ բան. դա նշանակում է, որ ես և կառավարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչները դրա մասին տեղյակ չենք և այն պահին, երբ կտեղեկանանք՝ այդպիսի վերաբերմունք ցուցաբերած պաշտոնյաները կարժանանան ամենախիստ պատժի:
Նախկինում էլ ասել, եմ, որ տնտեսական հեղափոխություն իրականացնողի դերում պատկերացնում ենք մեր գործարար համայնքին և գործարար համայնքը մենք համարում ենք մեր կառավարության թիվ մեկ դաշնակիցը Հայաստանի զարգացման գործում բոլոր առումներով՝ տնտեսական զարգացման, քաղաքական զարգացման, անվտանգության զարգացման: Մենք այս տարի պարծենում ենք ՀՀ-ում աննախադեպ ծավալի ճանապարհաշինական աշխատանքներ իրականացնելու համար: Եվ ուզում եմ արձանագրել, որ մենք այդ հնարավորությունն ունեցել ենք ձեր վճարած հարկերի շնորհիվ: Մենք հաջորդ տարի ա յդ ամբիցիաների, ինչպես նաև կապիտալ ներդրումների առումով ավելի բարձր նշաձող ենք սահմանել, չնայած այդ ոլորտում թերակատարման խնդիր ունենք, և այդ նշաձողը սահմանել ենք՝ վստահություն ունենալով ձեր վրա, վստահություն ունենալով, որ Հայաստանի գործարար համայնքը, գործարարությամբ զբաղվող մարդիկ բացառիկ տաղանդավոր են և 2020-ին նրանք վստահաբար ավելի մեծ արդյունքներ կգեներացնեն իրենց ընկերություններում՝ ավելի մեծ արդյունքներ գեներացնելով Հայաստանի և նրա ժողովրդի համար:
Մենք պարծենում ենք, որ այս տարի մոտ 100 մլրդ դրամի չափով կգերակատարենք պետական բյուջեի հարկային եկամուտների մասը: Այդ եկամուտները մենք կատարում ենք և գերակատարում ենք ձեր վճարած հարկերի շնորհիվ: Եվ որպես շնորհակալության նշան մենք կայացրեցինք բացառիկ աննախադեպ որոշում՝ զրոյացնել ավելացված արժեքի հարկի դեբեդի պարտքերը, այն պարտքերը, որոնք պետությունը գեներացրել էր ձեր առաջ և եկեք խոստովանենք, որ որևէ մեկը հույս չուներ, թե երբևէ այդ պարտքերը կստանա: Բայց այս պահի դրությամբ մենք 40 մլրդ դրամ հին պարտքերից վերադարձրել ենք և ընդհանուր առմամբ այս տարի մենք բիզնեսին վերադարձրել ենք 150 մլրդ դրամ ավելացված արժեքի հարկի գծով ունեցած պարտք: Սա աննախադեպ ցուցանիշ է Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ: Եվ ինձ համար մեծ պատիվ է և չափազանց հաճելի է այսօր ձեզ հետ հանդիպել այսպիսի տրամադրությամբ, և անկեղծ ասած, ես ինչպես սկզբում ասացի՝ այստեղ եկել եմ բացառապես ձեզ շնորհակալության խոսքեր ասելու համար և նշելու, որ մենք, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը և ես, որպես ՀՀ ժողովրդի ընտրված ներկայացուցիչ, հույս եմ դնում ձեզ վրա: Մենք հույս ունենք, որ 2020 թվականի այ ս օրը մեր տրամադրությունը կլինի շատ ավելի բարձր, քան այսօր ունենք, չնայած մեր տրամադրությունը կարելի է ասել աննախադեպին մոտ տրամադրություն է:
Եվ ուզում եմ հավաստիացնել, որ ՀՀ կառավարությունն իրենից կախված ամեն ինչ կանի այդ տրամադրությունն ապահովելու համար: Ես այսօր չեմ ուզում եմ խոսել խնդիրների մասին, բայց ուզում եմ վստահաբար իմանաք, որ ՀՀ կառավարության ամենամեծ խնդիրն է՝ ապահովել այն պայմանները, որ մեր առաջարկած «հարստացեք և հարստացրեք» կարգախոսի իրականացումը ՀՀ-ում լինի իրականանալի: Եվ ես ուզում եմ հույս հայտնել, որ 2020-ին Հարկային օրենսգրքում տեղի ունեցած փոփոխություններին ի պատասխան գործարար համայնքին կմիանան ավելի ու ավելի մեծ թվով մարդիկ, որովհետև հաջորդ մեր կարգախոսը, որը մենք առաջարկել ենք և որում համոզված ենք, հետևյալն է՝ միայն աշխատանքով, միայն ու միայն աշխատանքով է հնարավոր լուծել այն խնդիրները, որ այսօր կան Հայաստանի Հանրապետության առաջ, յուրաքանչյուր մարզի առաջ, յուրաքանչյուր համայնքի առաջ, յուրաքանչյուր ընտանիքի առաջ: Եվ ես համոզված եմ, որ 2020 թվականը մեզ համար կլինի օրինական աշխատանքի տարի, և մենք կապացուցենք, որ հնարավոր է արդար քրտինքով վաստակել ոչ միայն հաց, ոչ միայն բարեկեցություն, այլև արդար հարստություն: Հայաստանում գործարարի կերպարի բնորոշիչները հենց սրա նք են՝ արդար, օրինական, քրտնաջան աշխատանքով ձևավորված վաստակը՝ հենված կոնկրետ մեկ նպատակադրման վրա՝ հարստանալ և հարստացնել հայրենիքը, ժողովրդին, պետությունը:
Ես ուզում եմ շնորհավորել ձեր ընտանիքների Ամանորը և Սուրբ ծնունդը, ձեր գործընկերների, ընկերների, մերձավորների, և քանի որ այստեղ բազմաթիվ խոշոր գործատուներ են ներկա՝ ուզում եմ շնորհավորել նաև ձեր գործավորների Ամանորը և Սուրբ ծնունդը ու ցանկանալ, որ այս հարաբերություններն ամեն տարվա հետ լինեն ավելի դրական, ավելի արդյունավետ և ավելի դինամիկ: Շնորհակալ եմ»:

Мы считаем бизнес-сообщество союзником номер один нашего правительства: Никол Пашинян
По случаю Нового года и Святого Рождества от имени премьер-министра Никола Пашиняна состоялся праздничный прием для представителей предпринимательского сообщества Армении. Никол Пашинян поздравил и направил пожелания предпринимателям в связи с наступающими праздниками.
В своем поздравительном слове премьер-министр коснулся экономических итогов 2019 года и ожиданий 2020 года.
Обращаясь к присутствующим, Никол Пашинян, в частности, отметил:
“Уважаемые представители предпринимательского сообщества,
Сегодняшнюю предновогоднюю встречу я хочу начать с, если можно так выразиться, оппозиционной атаки. А что произошло или произошла ли экономическая революция, о которой я говорил в начале этого года? За 11 месяцев в Армении зафиксирована экономическая активность на уровне 7,5%, и по самым консервативным сценариям у нас будет экономический рост более 7%. Это показатель номер один в нашем регионе, и я имею в виду не только Южный Кавказ, но и более широкий регион. Это показатель номер один в Евразийском экономическом союзе с очевидным преимуществом, и это показатель номер один в СНГ.
Мы были первыми в Европе по темпам экономического роста в первом квартале этого года, скорее всего, мы будем одними из первых в Европе и, безусловно, по темпам экономического роста в 2019 году, если будем не в первой десятке, то обязательно будем среди первых 15 стран мира.
Почему я говорю все это? Я говорю все это, чтобы поблагодарить всех вас за достижение этих результатов, потому что правительства обычно хвастаются хорошими темпами экономического роста, но правда в том, что эти показатели достигаются и создаются представителями бизнес-сообщества. И я хочу поблагодарить вас за то, что вы установили столь высокую планку для нашей страны, и я надеюсь, что успех, которого вы достигли в этом году, в 2020 году еще больше воодушевят нашу страну и поднимут нашу экономику, нашу страну, чтобы достичь новых показателей.
Вопрос: играет ли правительство какую-либо роль в формировании этих показателей вообще? Да, довольно скромную, но важную роль. Во-первых, обеспечить законность в стране, во-вторых, обеспечить равные возможности, в-третьих - обеспечить равные отношения государственных органов со всеми бизнесменами и компаниями.
К сожалению, я не могу утверждать, что мы выполнили эти условия на 100%, но наши экономические показатели свидетельствуют о том, что мы предприняли определенные шаги в этом направлении. И я хочу подтвердить перед вами политическую волю правительства Республики Армения - идти уверенными и четкими шагами по этому пути. Думаю, одно могу утверждать с уверенностью: по итогам 2019 года в Армении нет ни одного бизнесмена, нет ни одной компании, которая сможет утверждать, что правительство Армении подвергла ее дискриминации. Если какая-либо компания в Республике Армения подверглась дискриминации, это может означать только одно: это означает, что я и высокие должностные лица правительства не знаем об этом, и в тот момент, когда мы узнаем об этом, то должностные лица, которые выразили такое отношение, получат самое суровое наказание.
Ранее я уже говорил, что в роли исполнителей экономической революции мы представляем наше деловое сообщество, и деловое сообщество мы считаем союзником номер один нашего правительства в развитии Армении во всех аспектах - экономическое развитие, политическое развитие, развитие безопасности. В этом году мы гордимся беспрецедентным объемом дорожно-строительных работ в Армении. И я хочу заявить, что у нас эта возможность появилась благодаря уплаченным вами налогам. На следующий год мы установили более высокую планку для этих амбиций, а также для капитальных вложений, хотя у нас есть проблема с недостаточной эффективностью в этой области, и мы установили эту планку с доверием, с уверенностью, что бизнес-сообщество Армении, бизнесмены исключительно талантливы, и в 2020 году они обязательно дадут больше результатов в своих компаниях, генерируя больше результатов для Армении и ее народа.
Мы гордимся тем, что в этом году перевыполним налоговые поступления в государственный бюджет на около 100 млрд драмов. Мы перевыполняем эти доходы за счет налогов, которые вы платите. И в знак благодарности мы приняли беспрецедентное решение: вернуть все долги по налогу на добавленную стоимость, долги, которые государство имело перед вами, и давайте признаем, что никто не надеялся когда-либо их получить обратно. Однако на данный момент мы погасили 40 миллиардов драмов старого долга, и в целом в этом году мы вернули бизнесу 150 миллиардов драмов по части НДС. Это беспрецедентный показатель в истории Республики Армения. И для меня большая честь и большое удовольствие встретиться с вами сегодня в таком настроении, и, честно говоря, как я сказал в начале своей речи, я пришел сюда, чтобы поблагодарить вас и отметить, что мы - правительство Республики Армения и я как избранный представитель народа Республики Армения, надеемся на вас. Мы надеемся, что в этот день 2020 года наше настроение будет намного выше, чем сегодня, хотя можно сказать, что наше настроение практически беспрецедентно высокое.
И я хочу заверить вас, что правительство Армении сделает все возможное, чтобы сохранить это настроение. Сегодня я не хочу говорить о проблемах, но я хочу, чтобы вы точно знали, что самая большая задача правительства Армении - обеспечить те условия, которые обеспечат реализацию нашего лозунга “обогащайтесь и обогащайте” в Армении. И я хочу надеяться, что в 2020 году все больше людей присоединится к бизнес-сообществу в ответ на изменение Налогового кодекса, потому что наш следующий лозунг, который мы предложили и в котором убеждены, заключается в следующем: только трудом, только и только с помощью работы можно решить проблемы, которые существуют сегодня в Республике Армения, в каждой области, в каждой общине, в каждой семье. И я убежден, что 2020 год станет для нас годом легальной работы, и мы докажем, что можно честным трудом зарабатывать не только на хлеб, не только на процветание, но и честное богатство. Предприниматель в Армении - это человек, который получает свой заработок справедливым, законным, терпеливым трудом и стремится к одной конкретной цели: обогащаться и обогащать родину, народ, государство.
Я хочу поздравить с Новым годом и Рождеством членов ваших семей, ваших партнеров, друзей, близких, и, поскольку здесь присутствует много крупных работодателей, я хочу поздравить ваших сотрудников и пожелать, чтобы эти отношения с каждым годом были более позитивными, более эффективными и более динамичными.