ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին մեղադրանք է առաջադրվել (լրացված)
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ):
Այս մասին հայտնում են Հատուկ քննչական ծառայությունից:
Նշենք, որ այսօր առավոտից ՀՔԾ քննիչներ են այցելել Սահմանադրական դատարան, որտեղ Հրայր Թովմասյանը հարցաքննվում էր: ՀՔԾ-ն այս պահին գործի վերաբերյալ այլ մանրամասներ չի հայտնում:
Լրացված. 13:00 Քիչ առաջ Հրայր Թովմասյանը դուրս եկավ և զրուցեց Սահմանադրական դատարանի բակում գտնվող լրագրողների հետ: Թովմասյանը տեղեկացրեց, որ իր նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը: Խոսելով իր մեղադրանքի մասին՝ ՍԴ նախագահը նշեց, որ այս ամենը քաղաքական պրոցեսների հետևանք է:
«Այս ամենը միայն քաղաքական նպատակ է հետապնդում, և, եթե քաղաքական պրոցես է, անիմաստ է իրավունքի մասին խոսելը»,- ասաց Թովմասյանը:
Վերջինս նշեց, որ մեղադրանքն իր կյանքում ոչ մի բան չի փոխել և չի էլ կարող փոխել: «Մենք քննիչի հետ բաժանվեցինք որպես պրոֆեսիոնալներ, ես ասացի, որ գնահատում եմ իր պրոֆեսիոնալիզմը, բայց ցավում եմ, որ ինքը ներգրավված է ոչ թե իրավական, այլ քաղաքական պրոցեսների մեջ»,- ասաց Թովմասյանը՝ հավելելով, որ իրեն առաջադրվելիք մեղադրանքի մասին իրեն զգուշացրել են դեռ ամիսներ առաջ:
«Ինձ վեց ամիս առաջ զգուշացրել էին, որ X, Y, Z քայլերը չանելու համար ինձ մեղադրանք կառաջադրվի»,- ասաց Թովմասյանը: Լրագրողները հետաքրքվեցին, թե ինչ քայլերի մասին է խոսքը: Ի պատասխան` Թովմասյանը նշեց, որ խոսքը հրաժարական տալու մասին է:
ՍԴ նախագահը հայտնեց նաև, որ հրաժարվել է ցուցմունք տալ: «Որևէ մեկիդ համար գաղտնիք չէ, որ վերջին 6-7 ամիսներին ՍԴ-ն աշխատել է աննախադեպ ճնշումների ներքո՝ հայհոյախառն, կոնկրետ բռնության տեսքով, բայց այդ ժամանակահատվածում ՍԴ-ն, փառք ու պատիվ բոլոր դատավորներին, աշխատել է առանց խոչընդոտների և ընդունել է այնպիսի որոշումներ, որոնք բեկումնային են լինելու մեր իրավական համակարգի համար»,- ասաց Թովմասյանը՝ կարծիք հայտնելով, որ շատերը վատ են ճանաչում ՍԴ դատավորներին:
«Նրանք հայրենասեր, նվիրյալ մարդիկ են: Եթե խաղաղ ժամանակներում դուք հերոսներ եք ման գալիս, ապա նրանք այս շենքում նստած են, և ես չեմ վարանի նրանց անունները նշելուց՝ Արևիկ Պետրոսյան, Ալվինա Գյուլումյան, Արման Դիլանյան, Ֆելիքս Թոխյան, Արայիկ Թունյան»,- ասաց Հրայր Թովմասյանը: Լրագրողները հարցրին՝ Վահե Գրիգորյանն այդ դատավորների ցանկում չէ՞:
«Ո՛չ, այդ ցուցակի մեջ նա չի մտնում»,- ասաց ՍԴ նախագահը: Թովմասյանը նշեց նաև, որ իր փաստաբանի հորդորով իրավական մանրամասների չի անդրադառնա:

Armenian Constitutional Court Prez Charged with "Abuse of Official Authority"
Hrayr Tovmasyan, president of Armenia’s Constitutional Court, has been charged with “Abuse of Official Authority" (Criminal Code Article 308).
The Special Investigative Service (SIS) reported that it questioned Tovmasyan today, but provided no further details in a statement.
Leaving the Constitutional Court, Tovmasyan talked to reporters waiting outside and described the charges as the latest round in political witch-hunt against him.
Tovmasyan said he had signed an affidavit not to leave Armenia during the ongoing investigation.
"Six months ago, I was warned that I would be charged for not doing steps A, B, and C," Tovmasyan said.
When reporters asked what steps he was referring to, Tovmasyan replied they dealt with his voluntary resignation from the court.
Tovmasyan told reporters that he refused to answer questions posed by the SIS.
"It is not a secret for anyone that the Constitutional Court has worked under unprecedented pressure in the past 6-7 months. This pressure has been laced with acts of violence and foul language. However, during this time the court has worked unhindered and honored all the judges and decisions which will be crucial for our legal system,” Tovmasyan said, saying that many in Armenia do not know the members of the court.
“They are patriotic, dedicated people. If you are looking for heroes in peacetime, they are sitting in this building, and I will not hesitate to mention their names: Arevik Petrosyan, Alvina Gyulumyan, Arman Dilanyan, Felix Tokhyan and Arayik Tunyan,” Tovmasyan said.
Update: Armenia’s Prosecutor General’s Office (PGO) today released a statement alleging that Tovmasyan, during his tenure as justice minister (2010-2014), used his position to privatize an office in Yerevan and that he pressured notary publics working for the ministry to rent offices, at inflated prices, that he owned.
The PGO says that Tovmasyan received 800,000 drams per month as rent from two such notaries, for a total of 11.2 million drams