Սամվել Նիկոյանը նսեմացնու՞մ է ԱԺ-ի դերը
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանն այսօր ԱԺ նիստի ժամանակ ԱԺ նախագահությանը հիշեցրեց, որ «ԼՂ հիմնախնդիրը զինված հակամարտության վերածելու, էությունը նենգափոխելու եւ խաղաղ բանակցային գործընթացը խոչընդոտելու Ադրբեջանի պատասխանատվության մասին» իր հեղինակած հայտարարությունն ԱԺ ընթացակարգի կոպիտ խախտումով դարձյալ ընդգրկված չէ նիստերի օրակարգում:
«Հերթական նենգափոխումը տեղի ունեցավ մեր քառօրյաների արանքում: Ադրբեջանը նոր պրոցես է սկսել, որ Բունդեսսթագը ճանաչի իր հայտնի թեզերը, եւ քանի որ այս հայտարարությունը չէինք ընդունել, մենք ստիպված եղանք բոլոր խմբակցություններով նամակ հղել` այդ պրոցեսը կասեցնելու համար: Եթե լիներ հայտարարությունը, դրա կարիքը հաստատ չէր լինի: Եթե լիներ հայտարարությունը, ապա դա բոլորովին այլ մակարդակով ասված կլիներ: Բունդեսսթագի հետ պետք է խոսել Ազգային ժողովի մակարդակով»,- ասաց Արմեն Ռուստամյանը:
ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանն էլ արձագանքեց, որ եթե հայտարարություններով հնարավոր լիներ նման գործընթացների դեմն առնել, ապա օրական երկու անգամ հայտարարություն կարվեր: «Բայց կարծում եմ՝ բոլորս էլ հասկանում ենք, որ դա գործընթաց է, որ Ադրբեջանը շարունակելու է` անկախ նրանից` մենք հայտարարություն արել ենք, թե չէ»,-ավելացրեց ԱԺ նախագահը:
«Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար, պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանն էլ հայտարարեց, որ ինքը եւս մի քանի տարի առաջ հայտարարության տեքստ է ներկայացրել ԱԺ, սակայն այն չի քննարկվում, եւ այս համատեքստում Սամվել Նիկոյանի հայտարարությունը «նսեմացնում է Ազգային ժողովի դերը»:
Արմեն Ռուստամյանն էլ ավելացրեց, որ ԱԺ-ն հայտարարություններ անելու լիազորություն ունի Սահմանադրության փոփոխություններով. «Եթե նշանակություն չունի, ուրեմն եկեք հանենք այդ գործառույթը մեզնից: Կամ այդ դեպքում ինչի՞ խորհրդարանը ներկայացնող խմբակցությունները նամակ գրեցին: Եթե հայտարարությունը նշանակություն չունի, բա էդ նամակն ի՞նչ նշանակություն կունենա»:
ՀՅԴ խմբակցության մեկ այլ պատգամավոր՝ Վահան Հովհաննիսյանն էլ ավելացրեց, որ անհասկանալի է ԱԺ ղեկավարության նման պահվածքը:

Самвел Никоян принижает роль НС?
На сегодняшнем заседании Национального Собрания депутат парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Армен Рустамян напомнил президиуму НС о том, что составленное им заявление «Об ответственности Азербайджана за превращение карабахской проблемы в вооруженный конфликт, искажение ее сути и препятствование мирному переговорному процессу» в очередной раз не включено в повестку заседаний, что является грубым нарушением Регламента НС.
«Азербайджан инициировал новый процесс, цель которого добиться признания бундестагом его известных тезисов. А поскольку мы не приняли данное заявление, то вынуждены были вместе со всеми фракциями направить письмо, чтобы остановить этот процесс. С бундестагом надо говорить на уровне Национального Собрания»,- сказал Армен Рустамян.
Председатель НС Самвел Никоян отметил, что если бы посредством заявлений можно было пресекать подобные процессы, то заявления принимались бы дважды в день. «Но мы понимаем, что Азербайджан будет продолжать этот процесс независимо от того, примем мы заявление или нет»,- добавил спикер парламента.
Секретарь фракции «Наследие» Лариса Алавердян заявила, что еще несколько лет назад она представила в НС текст заявления, которое, однако, не было обсуждено. По словам депутата, в данном контексте заявление Самвела Никояна «принижает роль Национального Собрания».
Армен Рустамян отметил, что в соответствии с внесенными в Конституцию изменениями парламент обладает полномочием на принятие заявлений.
В свою очередь другой депутат-дашнакцакан, Ваан Ованнисян, выразил недоумение подобным поведением руководства НС.