Հայաստանից Աֆղանստան կմեկնի ավելի շատ զորամիավորում
կիսադատարկ դահլիճում պատգամավորներին ներկայացրեց միջազգային անվտանգության ուժերի կազմում՝ Աֆղանստանում, ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանման մասնակցության առնչությամբ ՆԱՏՕ-ի հետ իրավական հարցերի կարգավորման վերաբերյալ համաձայնագիրը:
Հայաստանի զորախմբի քանակն առաջարկվում է ավելացնել 130-ով, իսկ հերթափոխերի ընթացքում նրանց թիվը կհասնի 260-ի: Ըստ պաշպանության նախարարի` այդ քայլով միջազգային անվտանգության հարցով մեր ներդրումը զգալիորեն կբարձրանա:
«Դա կնպաստի ոչ միայն ՆԱՏՕ-ի, այլեւ Եվրոպական միության, ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի հետ հարաբերությունների զարգացմանը»,- ասաց պաշտպանության նախարարը:
Ս. Օհանյանը նշեց, որ համաձայնագրով  ՀՀ զորամիավորումը սկզբում 40 հոգանոց էր, այնուհետեւ թիվը հասցվեց 45-ի, որից 5-ը` հրահանգիչներ են: Սեյրան Օհանյանի խոսքերով՝ Վրաստանը, օրինակ, տրամադրում է 924, իսկ Ադրբեջանը՝ 94 զինծառայող, եւ այս հարցում «Հայաստանը չպետք է Հարավային Կովկասում զիջի իր դիրքերը»:

Армения намерена увеличить свое военное присутствие в Афганистане
Сегодня в полупустом зале Национального Собрания министр обороны РА Сейран Оганян представил депутатам соглашение о регулировании правовых вопросов с НАТО относительно участия подразделения вооруженных сил РА в составе Международных сил содействия безопасности в Афганистане. Предлагается увеличить число армянских военнослужащих на 130, а во время смены их число достигнет 260. По словам министра, благодаря этому шагу значительно возрастет вклад Армении в дело обеспечения международной безопасности. “Это будет способствовать развитию отношений не только с НАТО, но и с Евросоюзом, США, Германией”,- подчеркнул Сейран Оганян.
Глава Минобороны также отметил, что по соглашению воинский контингент РА сперва состоял из 40 человек, затем их число увеличилось до 45, из которых пятеро являются инструкторами. Грузии, например, предоставляется 924, а Азербайджану – 94 военнослужащих, и Армения в этом вопросе не должна уступать свои позиции на Южном Кавкахе, заявил С.Оганян.