«Դիանա Հարությունյան» անունով ֆեյսբուքյան էջը վարող անձը կալանավորվել է
«Դիանա Հարությունյան» անունով ֆեյսբուքյան էջը վարող անձին մեղադրանք է առաջադրվել։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Այս մասին հայտնում են Ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) լրատվական կենտրոնից:
Կալանավորված անձին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 226-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելը՝ հրապարակայնորեն կամ լրատվության միջոցներ օգտագործելով) և 254-րդ հոդվածի 1-ին մասով (համակարգչային տեղեկատվությանն ապօրինի տիրանալը):
Հիշեցնենք՝ հունվարի 3-ին, «Դիանա Հարությունյան» ֆեյսբուքյան էջում տեղեկատվություն էր հրապարակվել, որ իբր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է ԱՄՆ նախագահին՝ Իրանի բարձրաստիճան զինվորականի նկատմամբ կատարված գործողության կապակցությամբ։ Այս կեղծ լուրը տարածում էր ստացել նաև ադրբեջանական և իրանական ԶԼՄ-ներում։
Դրանից հետո, ըստ ԱԱԾ-ի տարածած հաղորդագրության, պարզվել է «Դիանա Հարությունյան» ֆեյսբուքյան կեղծ էջը վարողի ինքնությունը, վերջինս բերման էր ենթարկվել ու ձերբկալվել:
Տեղի ունեցածին անդրադարձել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Վերջինս «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հետևյալ բովանդակությամբ գրառում էր կատարել.
«Սա այն դեպքն է, երբ խոսքի կեղծ «ազատությունը» սպառնալիք է ստեղծել մեր ազգային անվտանգության համար: Լուրի հեղինակները եւ նրանց շարժառիթները պետք է պարզվեն»։

Арестован пользователь фейсбуковской страницы “Диана Арутюнян”
Пользователю фейсбуковской страницы “Диана Арутюнян” предъявлено обвинение. Мерой пресечения в отношении него избран арест. Об этом сообщили в пресс-центре Службы национальной безопасности.
Обвинение предъявлено по п.1 ч.2 ст. 226 УК РА (разжигание национальной, расовой или религиозной вражды публично или с использованием СМИ), а также по ч.1 ст. 254 УК РА (незаконное завладение компьютерной информацией).
3 января на странице “Диана Арутюнян” в Фейсбуке была опубликована информация о том, что премьер-министр РА Никол Пашинян якобы поздравил президента США с успешной операцией в отношении высокопоставленного лица Ирана. Эта дезинформация получила распространение также в азербайджанских и иранских СМИ.
Сразу после этого личность фейковой страницы “Диана Арутюнян” была установлена, а ее пользователь подвергнут приводу и задержан.
Премьер-министр Никол Пашинян, комментируя произошедшее, написал на своей фейсбуковской странице: “Это тот случай, когда ложная “свобода” слова создала угрозу для нашей национальной безопасности. Необходимо установить авторов информации и их мотивы”.