Կառավարությունում քննարկվել են աղբահանության ռազմավարության մշակման աշխատանքները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ՝ Կառավարությունում, այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի շրջանակում քննարկվել է Հայաստանի Հանրապետությունում աղբահանության ռազմավարության նախագծի մշակման աշխատանքների ընթացքը: Այս մասին հայտնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը։
Մինչ քննարկմանն անցնելը վարչապետն անդրադարձել է աղբահանության և աղբի կառավարման արդյունավետ համակարգի ձևավորման կարևորությանը՝ նշելով. «Ակնհայտ է, որ աղբի կառավարումն այսօր մեր երկրի ամենահրատապ խնդիրներից է: Մի քանի անգամ առիթ ունեցել եմ ասելու, որ Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր, ըստ էության, ցավոք, եթե մի փոքր պատկերավոր ասենք, աղբի շերտի տակ է և առիթ ունեցել եմ խոսելու նաև այն մասին, որ աղբի նկատմամբ հանդուրժողականության որոշակի վերաբերմունք է դրսևորվել: Իհարկե, սա լուրջ խնդիր է, որը լուծելու ուղիները մեն ք պետք է գտնենք: Բայց եթե մի պահ այսօրվա իրավիճակով պատկերացնենք, որ մեր կենսական միջավայրում աղբի նկատմամբ 100 տոկոս անհանդուրժողական վերաբերմունք է ձևավորված, այսօրվա մեր համակարգի ամենամեծ խնդիրն այն է, որ մենք ուղղակի աղբը Ա կետից տեղափոխում ենք Բ կետ:
Այսինքն՝ մենք կարող ենք այսօր ունենալ իրավիճակներ, երբ մեր բնակավայրերը մաքուր, կատարյալ վիճակում լինեն, բայց սա դեռևս չի նշանակում, որ մենք խնդիրը լուծել ենք, որովհետև այսօրվա մեր համակարգով աղբը Ա կետից տեղափոխում ենք Բ կետ, իսկ ի՞նչ է տեղի ունենում Բ կետում այդ աղբի հետ, դա իր հերթին բերում է լուրջ խնդիրներ: Այսօրվա մեր ռազմավարական քննարկման ամենակարևոր խնդիրներից մեկը հենց դա է, թե մենք հետո ինչ ենք անելու այդ աղբը:
Կարծում եմ՝ ժամանակակից աշխարհում, նաև երկրի քաղաքակրթության մակարդակի կարևոր ցուցիչներից մեկն այն է, թե ինչպես են վարվում աղբի հետ, ինչպես է կառավարվում աղբը, որովհետև աղբ բառը հասկանալիորեն շատ նեգատիվ բովանդակություն ունի, բայց նաև ժամանակակից աշխարհում շատ լուրջ ռեսուրս է, և այդ ռեսուրսն արդյունք է ստեղծում, բարեկեցություն է ստեղծում, տնտեսության մեջ որոշակի դերակատարում է ձեռք բերում, համախառն ներքին արդյունք է դառնում և այսպես շարունակ: Մենք այս ուղղությամբ պետք է մտածենք, և, ըստ էության, սա նոր աշխատանք չէ Հայաստանի Հանրապետությունում. այդ աշխատանքն արդեն բավական երկար ժամանակ արվում է, տեղ-տեղ ունենք փոքր տեղային արդյունքներ, բայց ընդհանուր առմամբ այս խնդիրները պետք է երկարաժամկետ առումով հաղթահարելու ձևերը գտնենք»:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը նշել է, որ աղբահանության ռազմավարության մշակման աշխատանքներն իրականացնում է վարչապետի որոշմամբ ձևավորված աշխատանքային խումբը, հիմնական նպատակը հանրապետության ողջ տարածքում գոյացող աղբի հավաքման, տեղափոխման, տեսակավորման և վերամշակման գործուն համակարգի ձևավորումն է:
Քննարկումը ծավալվել է Հայաստանում աղբահանության ոլորտում առկա իրավիճակի, աղբահանության և կոշտ թափոնների կառավարման հիմնական ուղղությունների ու սկզբունքների, ոլորտում իրականացված, ինչպես նաև ընթացիկ ծրագրերի, աղբի վերամշակման հնարավոր տարբերակների և մեխանիզմների, այդ ուղղությամբ ներկայում հանրապետությունում գործունեություն ծավալող ընկերությունների աշխատանքի, աղբահանության համակարգի ինստիտուցիոնալ և օրենսդրական դաշտի կատարելագործման հարցերի շուրջ:
Ամփոփելով մտքերի փոխանակությունը՝ վարչապետը ևս մեկ անգամ կարևորել է աղբի հավաքման, կառավարման և վերամշակման լիարժեք շղթայի ձևավորումը և, ի թիվս մի շարք այլ անելիքների, հանձնարարել աշխատանքներ տանել աղբի վերամշակմամբ զբաղվող ընկերությունների գործունեությունը խթանելու ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է շարունակել ռազմավարության մշակման աշխատանքները, սեղմ ժամկետում վերջնական տեսքի բերել փաստաթուղթը և ներկայացնել աղբահանության համակարգի համապարփակ ռազմավարություն՝ միջոցառումների ծրագրով և իրականացման հստակ ժամանակացույցով: Կառավարության ղեկավարը նաև պատասխանատուների ուշադրությունը հրավիրել է ռազմավարությունների ստանդարտացման և այդ նպատակով համապատասխան չափանիշների մշակման վրա՝ տալով համապատասխան հանձնարարական:

В правительстве обсуждены работы по разработке стратегии управления отходами
Премьер-министр Никол Пашинян провел сегодня в правительстве совещание, в ходе которого был обсужден процесс разработки проекта стратегии управления отходами в Республике Армения.
До начала обсуждения премьер-министр отметил важность создания эффективной системы уборки мусора и управления отходами, подчеркнув: “Очевидно, что управление отходами сегодня является одной из самых актуальных проблем в нашей стране. Я несколько раз говорил по разным поводам, что, к сожалению, если сказать немного образно, Республика Армения сегодня находится под слоем мусора, и я также говорил о том, что сформировалось определенное отношение терпимости к мусору. Конечно, это серьезная проблема, пути решения которой мы должны найти. Но если мы на мгновение представим, что в сегодняшней ситуации будет стопроцентное нетерпимое отношение к мусору в нашей среде, то самая большая проблема в нашей системе сегодня заключается в том, что мы просто перевозим мусор из точки А в точку Б.
То есть сегодня у нас могут быть ситуации, когда наши населенные пункты будут чистыми, в идеальном состоянии, но это еще не означает, что мы решили проблему, потому что по нашей действующей системе мы перевозим отходы из точки А в точку Б. А что же происходит с этими отходами в точке Б? Это, в свою очередь, приводим к серьезным проблемам. Одним из наиболее важных вопросов нашего стратегического обсуждение сегодня является то, что мы будем делать дальше с этими отходами.
Я думаю, что один из важных показателей уровня цивилизованности страны в современном мире является то, как обращаются с мусором, как обрабатываются отходы, потому что слово “мусор” имеет очень негативную семантику, однако это также очень серьезный ресурс в современном мире, и этот ресурс дает также продукт, создает благополучие, играет определенную роль в экономике, становится валовым внутренним продуктом и так далее. Мы должны думать в этом направлении, и, по сути, это не новая работа в Республике Армения, эта работа проводится в течение достаточно долгого времени, у нас есть небольшие локальные результаты в некоторых местах, но в целом мы должны найти способы преодоления этих проблем в долгосрочной перспективе”.
Министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян отметил, что сформированная решением премьер-министра рабочая группа разрабатывает стратегию управления отходами, основной целью которой является формирование эффективной системы сбора, перевозки, сортировки и переработки отходов по всей стране.
Были обсуждены текущая ситуация в области управления отходами в Армении, основные направления и принципы по сбору мусора и управлению твердыми отходами, а также текущие программы, возможные варианты и механизмы утилизации отходов, вопросы институционального и законодательного совершенствования деятельности действующих в настоящее время в стране компаний по управлению отходами.
Подводя итоги обмена мнениями, премьер-министр еще раз подчеркнул важность создания полной цепочки сбора, обработки и переработки отходов и, в числе ряда поручений, поручил также стимулировать деятельность компаний, занимающихся переработкой отходов.
Никол Пашинян поручил продолжить разработку стратегии, в короткие сроки доработать документ и представить комплексную стратегию управления отходами с планом действий и четким графиком реализации. Глава правительства также обратил внимание ответственных лиц на стандартизацию стратегий и разработку соответствующих стандартов с этой целью, дав соответствующее поручение.