Բանկային գաղտնիքի մասին նախագծի քննարկումը երկրորդ ընթերցմամբ հետաձգվեց
Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման էր ներկայացվել Կենտրոնական բանկի ներկայացրած «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու Կառավարության ներկայացրած օրենսդրական առաջարկը:
Հիշեցնենք, որ այս փոփոխություններով Կենտրոնական բանկը փորձում է իրավունքի ուժով արգելել անպարտաճանաչ վարկառուների անունների հրապարակումը:
Նախագծի քննարկումից առաջ Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Ներսես Երիցյանն առաջարկեց հետաձգել նախագծի քննարկումը՝ հայտնելով, որ այժմ վերլուծություններ են կատարում, որպեսզի իրենց փաստարկներն ավելի առարկայական լինեն:
Ըստ գործող օրենքի՝ Կենտրոնական բանկը յուրաքանչյուր եռամսյակը մեկ անգամ պետք է հրապարակեր բանկերի և (կամ) առանձին բանկի հանդեպ խոշոր պարտավորություն (ներ) ունեցող անպարտաճանաչ պարտապանների անվանումներն ու անունները:
Անպարտաճանաչ է համարվում պայմանագրով պարտավորությունների կատարման համար սահմանված ժամկետների 180 և ավելի օր խախտում թույլ տված պարտապանը: ԿԲ-ն, սակայն, տարիներ շարունակ չի կատարել օրենքի պահանջը:

Отложено обсуждение во втором чтении проекта поправок к закону “О банковской тайне”
В постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Национального Собрания было запланировано обсуждение во втором чтении представленного Центральным банком проекта поправок к закону РА “О банковской тайне”.
Напомним, что этими поправками ЦБ пытается запретить силой закона обнародование имен недобросовестных должников.
До начала обсуждения заместитель председателя Центробанка Нерсес Ерицян предложил отложить обсуждение законопроекта, отметив, что в настоящее время проводится анализ, цель которого более предметное изложение аргументов.
Согласно действующему закону, ЦБ должен каждый квартал публиковать имена и названия недобросовестных должников, имеющих крупные обязательства перед банками.
Недобросовестным считается должник, допустивший нарушения установленных для выполнения договорных обязательств сроков на 180 и более дней. Однако Центробанк на протяжении многих лет не выполнял данное требование закона.