Ազգային ժողովի աշխատանքները սկսվեցին մեկ րոպե լռությամբ
Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը հավանաբար մոռացել էր 1988թ. փետրվարի 28-ին Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում հայերի զանգվածային կոտորածների մասին:
Այսօր՝ ԱԺ նիստի ժամանակ, ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Վահան Հովհաննիսյանը վարման կարգի վերաբերյալ ձայն խնդրեց և առաջարկեց, որ Ազգային ժողովն ինչ-որ կերպ արտահայտի իր վերաբերմունքը: Նույն պահանջով դիմեց նաև «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր, Բաքվում ծնված Լարիսա Ալավերդյանը:
Սամվել Նիկոյանը հայտարարեց, թե բոլորիս հիշողության մեջ դեռ թարմ են Սումգայիթի դեպքերը, և առաջարկեց մեկ րոպե լռությամբ հարգել անմեղ զոհերի հիշատակը: Ազգային ժողովի աշխատանքները մեկնարկեցին մեկ րոպե լռությամբ:

Заседание НС началось с минуты молчания
Председатель Национального Собрания Самвел Никоян, по всей видимости, забыл о том, что 28 февраля 1988 г. в азербайджанском городе Сумгаите произошли массовые погромы армян.
На сегодняшнем заседании парламента депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян попросил слова и предложил, чтобы Национальное Собрание проявило отношение к этой дате. С аналогичным предложением выступила депутат фракции «Наследие», уроженка Баку Лариса Алавердян.
Самвел Никоян заявил, что события в Сумгаите навсегда останутся в нашей памяти, и предложил почтить минутой молчания память невинных жертв. Заседание НС началось с минуты молчания.