Ինչո՞ւ է Անահիտ Բախշյանը «լեզուն չորացնում». ԱԺ-ում քննարկվում է արտակարգ դրության մասին օրինագիծը
Ազգային ժողովում բուռն քննարկվում է «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքի նախագիծը: Նշենք, որ նախագիծը քննարկվում է հատուկ՝ 24-ժամյա ռեժիմով: Ընդդիմադիր և անկախ պատգամավորները քննադատում են նախագիծը և կառավարության հապճեպությունը:
Պատգամավոր Տիգրան Թորոսյանն իր ելույթում անհասկանալի որակեց կառավարության շտապողականությունը՝ նախագիծը 24-ժամյա ռեժիմով քննարկելը: Պատգամավորը նախագծում «վտանգավոր բառեր» է նկատել և պնդում է, որ շտապողականությունը դրանով է պայմանավորված, որ արագ քննարկեն անցնեն:
Տիգրան Թորոսյանի հավաստմամբ՝ Սահմանադրությունն այսօր էլ հնարավորություն տալիս է կարգավորել արտակարգ ռեժիմը և Ազգային ժողովին լայն հնարավորություն է տալիս վերահսկել իրավիճակը:
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանն էլ օրենքի նախագծից «վատ հոտ» առավ: «Այս օրենքը ոչ մի կերպ չի լավացնելու վիճակը, եթե իշխանությունները ևս մեկ անգամ որոշեն իրականացնել «մարտի 1» և, լեզուս չորանա, նորից կլինեն սպանություններ»,- ասաց Անահիտ Բախշյանը:
Ըստ պատգամավորի՝ եթե գալիք ընտրություններով է պայմանավորված այս նախագիծը, ապա սա շատ վատ զգուշացում է, քանի որ ենթադրվում է, որ իշխանությունները պատրաստվում են արտակարգ դրության:
«Այսինքն՝ իշխանությունները փորձում են զգուշացնել, որ «ժողովուրդ, տես, եթե փորձես քո հացի խնդրի, քո իրավունքների մասին բարձրաձայնես և պաշտպանես, բանակը կհանեմ քո դեմ»: Աչքովս եմ տեսել, որ 2008թ. մարտի 1-ին հայր ու որդի հայտնվել էին հակառակ կողմերում»,- ավելացրեց Անահիտ Բախշյանը:
Ընդդիմադիր պատգամավորի ելույթի ժամանակ պատգամավոր Սուքիաս Ավետիսյանն անընդհատ ժպտում էր, և դրա համար արժանացավ Անահիտ Բախշյանի նախատինքին. «Չգիտեմ՝ ինչու եք ժպտում, պարոն Ավետիսյան»:

В НС обсуждается законопроект о чрезвычайном положении
В Национальном Собрании идут бурные дебаты – депутаты обсуждают проект закона “О правовом режиме чрезвычайного положения”. Оппозиционные и независимые депутаты критикуют проект и выражают недовольство поспешностью правительства.
Тигран Торосян в своем выступлении сообщил, что обнаружил в проекте “опасные слова”, и отметил, что поспешность обусловлена этим.
По словам Торосяна, сегодня Конституция дает возможность регулировать режим чрезвычайного положения, а Национальное Собрание имеет широкие возможности для осуществления контроля за этим режимом.
Депутат фракции «Наследие» Анаит Бахшян заявила: «Если власти решат еще раз осуществить «1 марта», этот закон не позволит улучшить ситуацию. И пусть отсохнет мой язык, но опять будут совершены убийства».
А.Бахшян также отметила, что если данный законопроект обусловлен предстоящими выборами, то это очень плохое предупреждение, поскольку означает, что власти готовятся к введению чрезвычайного положения.
«Власти как будто пытаются предупредить народ: «если попробуете поднять проблему хлеба насущного, защищать свои права, то мы выведем против вас армию». Я своими глазами видела, как 1 марта 2008 г. отец и сын оказались по противоположные стороны баррикад»,- добавила Анаит Бахшян.
Во время выступлений представителей оппозиционных фракций депутат Сукиас Аветисян все время улыбался, что заставило Анаит Бахшян с упреком заметить: «Не знаю, чему Вы улыбаетесь, господин Аветисян».