Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության նիստում անդրադարձել է սոցիալական ապահովության նոր համակարգի ներդրմանը
Այսօր տեղի է ունեցել Կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ինչպես տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, Կառավարությունը լրացումներ և փոփոխություն է կատարել նախկինում ընդունած որոշումներից մեկում՝ «Պետական նպաստների մասին» ՀՀ օրենքով պայմանավորված: Օրենքով՝ սահմանվել է, որ թաղման նպաստ է վճարվում նաև հաշմանդամության ժամկետը լրանալուց հետո` 3 ամսվա ընթացքում, վերափորձաքննության ներկայանալու, սակայն մինչև բժշկասոցիալական փորձաքննություն իրականացնող իրավասու պետական մարմնի կողմից որոշում կայացնելը անձի մահանալու դեպքում: Սահմանվել է նաև, որ ուսման մասին ուսումնական հաստատությունից տեղեկանքը կերակրողին կորցնելու դեպքում նպաստ ստանալու իրավունքը դադարեցնելու օրվանից 6 ամիս հետո ներկայացվելու դեպքում նպաստ ստանալու իրավունքը վերականգնվում է գրավոր դիմելու օրվանից: Ըստ այդմ, անհրաժեշտություն է առաջացել վերանայել կառավարության համապատասխան որոշումը և փոփոխել նոր իրավակարգավորումներին առնչվող դրույթները: Որոշմամբ լուծում է տրվել նաև իրավակիրառ պրակտիկայում առաջացած մի շարք խնդիրների: Մասնավորապես` հստակեցվել է, որ hաշմանդամ երեխա ճանաչված անձի հաշմանդամության նպաստն ստանալու իրավունք ունեցող ծնողի մահվան դեպքում հաշմանդամության նպաստի վճարումը վերականգնվում և նպաստը վճարվում է մյուս ծնողին, եթե այդ ծնողն իր գրավոր դիմումը և մահացած ծնողի մահվան վկայականը ներկայացրել է տարածքային բաժին: Հստակեցվել է նաև, որ նպաստառուի մահվան դեպքում թաղման նպաստ վճարելու համար անձը կարող է ներկայացնել նաև նպաստառուի մահվան փաստը հավաստող` օտարերկրյա պետության տված փաստաթուղթը` վավերացված ապոստիլով:
Անդրադառնալով սոցիալական աջակցության ծրագրերին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ անցկացվել է խորհրդակցություն սոցիալական ապահովության նոր համակարգի ներդրման վերաբերյալ: «Սոցիալական աջակցության գործող համակարգը մարդկանց, այսպես ասած, տնտեսական ակտիվության չի խրախուսում, չի դրդում: Երեկ մենք քննարկում ունեցանք և կարող ենք արձանագրել, որ առնվազն նախնական մակարդակով կոնկրետացրել ենք մեր հայեցակարգային պատկերացումները, թե ինչ պետք է անենք»,- ասել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ դեռ պետք է շարունակվեն համակարգի վերջնական ձևավորման շուրջ աշխատանքները, որին, բացի Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից, պետք է ներգրավվեն այլ գերատեսչություններ նույնպես:
«Մենք արձանագրեցինք, որ սոցիալական լիարժեք աջակցություն պետք է ստանան Հայաստանի Հանրապետությունում այն մարդիկ, ովքեր աշխատունակ չեն: Այսինքն՝ իրենք ունեն սահմանափակումներ, օբյեկտիվորեն այդ մարդիկ իրենք իրենց կարիքները չեն կարող հոգալ: Իսկ աշխատունակ մարդկանց մենք պետք է կարողանանք քաջալերել և համակարգային պայմաններ ստեղծել, որպեսզի նրանք ավելի շատ շահագրգռված լինեն աշխատել, քան թե ավելի շատ շահագրգռված լինեն չաշխատել»,- ընդգծել է վարչապետը՝ հավելելով, որ սա է հայեցակարգային մոտեցումը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ առաջարկվող համակարգը նախնական է, որը դեռ պետք է քննարկվի: «Առանձնահատուկ ուշադրության պետք է արժանանան այն ընտանիքները, որտեղ երեխաներ կան, և առանձնահատուկ ուշադրության պետք է արժանանան ընտանիքների կրթական կարիքները: Այսինքն՝ միշտ չէ, որ մենք պետք է ուղղակի մարդկանց ասենք՝ ամսական ձեզ այսքան վճար ենք վճարում, այլ շատ դեպքերում պետք է ճշգրտենք, թե այդ ընտանիքի զարգացման համար ինչ է անհրաժեշտ, որ հոգանք, աջակցենք նրանց, որպեսզի երեխաները կամ հենց թեկուզ մեծահասակները ստանան կրթություն, ստանան հմտություններ՝ մասնագիտական և այդպես շարունակ: Քանի որ դա շատ կարևոր թեմա է, և մինչև հիմա, իհարկե, զուտ աշխատանքային մակարդակում են եղել քննարկումները, կարծում եմ՝ աշխատանքին զուգընթաց մենք պետք է նաև որոշակի հանրային քննարկումներ սկսենք այս ուղղությամբ: Դա պետք է արվի, որպեսզի հանրությունը մեզ հետ զուգընթաց քայլի, որովհետև շատ դեպքերում, երբ մենք աշխատանքային մակարդակում քննարկում ենք և վերջնական ինչ-որ տարբերակ ենք մատուցում, քանի որ մտքի աշխատանքի այդ ողջ ճանապարհը զուգահեռ չի երևացել, ընկալումը միշտ չէ, որ բավարար արագությամբ է գալիս: Այնպես որ, պետք է նաև այս խնդրի մասին մտածել»,-ասել է կառավարության ղեկավարը:
Կդյուրացվի տեսողական խնդիրներ ունեցող անձանց համար հրատարակված ստեղծագործությունների մատչելիությունը
Գործադիրը հավանություն է տվել 2013 թ. հունիսի 27-ին ընդունված ««Կույրերի, տեսողությունից հաշմանդամություն ունեցող կամ ընթերցողության ֆունկցիայի այլ դժվարություններ ունեցող անձանց համար հրատարակված ստեղծագործությունների մատչելիությունը դյուրացնելու մասին» Մարաքեշի պայմանագիրն վավերացնելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին: Պայմանագրի հիմքում ընկած են մարդու իրավունքների պաշտպանության հիմնական սկզբունքները, որոնց նպատակն է ապահովել կույրերի, տեսողությունից հաշմանդամ կամ ընթերցողության այլ դժվարություններ ունեցող անձանց համար ստեղծագործությունների հասանելի ձևաչափով օրինակների մատչելիությունը: Փաստաթղթով սահմանվում են մի շարք սահմանափակումներ և բացառություններ, որոնք հնարավորություն են տալիս վերարտադրել, տարածել և մատչելի դարձնել հեղինակային իրավունքով պահպանվող ստեղծագործություններն այն ձևաչափով, որով նման խնդիրներ ունեցող անձանց համար դրանք հասանելի կլինեն: Պայմանագրում հստակ սահմանվում է, թե ովքեր են շահառուները, և ինչպիսի ստեղծագործությունների վրա են տարածվում սահմանված դրույթները: Սահմանվում են նաև այն լիազոր մարմինները, որոնք ծառայություններ են մատուցում շահառուներին: Պայմանագրով նախատեսվում է հիմնադրել «տեղեկատվության հասանելիության կենտրոն», որը հնարավորություն կընձեռի փոխանակելու համապատասխան տեղեկատվություն հեշտացնելու լիազոր մարմինների նույնականացումը:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանն ընդգծել է պայմանագրին միանալու կարևորությունը և նշել, որ այն ևս մեկ շատ կարևոր քայլ է կառավարության կողմից հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների, նրանց ներգրավվածությունը սոցիալական և մշակութային կյանքին ապահովելու ուղղությամբ: Ըստ նախարարի՝ աշխարհում տեսողական խնդիր ունի ավելի քան 285 մլն մարդ, Հայաստանում նրանց թիվը 16 հազար է:
Արտոնություն է տրամադրվել ձիթապտղի վերամշակմամբ և արտադրությամբ զբաղվող ընկերությանը
Գործադիրը փոփոխություն է կատարել գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակում «Նիկոլա ինթերնեյշնլ Արմենիա» ՍՊԸ-ին մաքսատուրքից ազատելու արտոնությունից օգտվելու թույլտվության վերաբերյալ որոշման մեջ: 2002 թվականից գործող ընկերությունն առաջին փուլով ներմուծել է հումք` ձիթապտղի վերամշակման և արտադրության համար, որոնց համար նախատեսված գումարը կազմել է շուրջ 1.7 մլրդ դրամ: Ներկայումս անհրաժեշտություն է առաջացել երկրորդ փուլով ներմուծել մոտ 1.6 մլրդ դրամի ապրանքների լրացուցիչ խմբաքանակ: Ընկերության տրամադրած տեղեկատվության համաձայն՝ ներդրումային ծրագրի շրջանակում ստեղծվել է 15 նոր աշխատատեղ և իրականացվել 25 մլն դրամի կապիտալ ներդրում: Ընկերությունը գործունեություն է ծավալում Կոտայքի մարզում:

Премьер-министр в ходе заседания правительства коснулся внедрения новой системы социальной помощи
Правительство внесло дополнения и изменение в одно из своих предыдущих решений, обусловленных законом Республики Армения “О государственных пособиях”. Закон предусматривает, что пособие на похороны также выплачивается, если в течение 3 месяцев после истечения срока действия свидетельства об инвалидности проведена повторная экспертиза, однако получатель пособия скончался до принятия решения компетентным государственным органом, проводящим медико-социальную экспертизу. Также устанавливается, что право на получение пособия по случаю потери кормильца, если справка из учебного заведения об обучении представляется в течение 6 месяцев после этого дня, восстанавливается со дня представления письменной справки. Соответственно, возникла необходимость пересмотреть соответствующее решение правительства и внести изменения в положения, касающиеся новых правопорядков.
Коснувшись программ социальной помощи, Никол Пашинян отметил, что было проведено совещание по вопросам внедрения новой системы социального обеспечения. “Действующая система социальной помощи не стимулирует экономическую активность людей. Вчера мы провели обсуждение и можем констатировать, что по крайней мере на предварительном уровне мы уточнили наши концептуальные представления о том, что делать. Мы констатировали, что полноценную социальную помощь в Республике Армения должны получать нетрудоспособные люди. То есть, у них есть ограничения, объективно эти люди не могут себя обеспечить. А в связи с трудоспособными людьми мы должны поощрять их и создавать системные условия для того, чтобы они больше были заинтересованы в том, чтобы работать, чем в том, чтобы не работать”, - подчеркнул премьер-министр, добавив, что это концептуальный подход.
Правительство одобрило законопроект Республики Армения “О ратификации «Марракешского договора об облегчении доступа слепых и лиц с нарушениями зрения или иными ограниченными способностями воспринимать печатную информацию к опубликованным произведениям»”, принятого 27 июня 2013 года. В основе договора лежат основные принципы защиты прав человека, цель документа - сделать общедоступными опубликованные произведения в форматах, доступных для лиц с нарушениями зрения.
Из резервного фонда правительства будут выделены средства Совету общественной телерадиокомпании Республики Армения с целью проведения международного аудита для определения соответствия услуг проводящей телеизмерения компании “Адмосфер Армения” достоверности изучения аудитории цифрового телевидения и мониторинга эфира и методологии осуществления телеизмерений международным стандартам. Коснувшись данного решения, Никол Пашинян отметил, что последовательная политика правительства заключается в том, чтобы иметь очень конкретные ответы в связи с монопольными явлениями в Армении.
“Необходимо повысить прозрачность работы не только правительства, но и общественных институтов, в данном случае речь идет о телевизионном рынке, где, по сути, на сегодня у нас есть определенные монополисты. Я хочу уточнить, о каких механизмах идет речь. Вы знаете, что в Армении действуют две структуры, одна из которых распределяет средства от телевизионной рекламы, а другая компания измеряет рейтинги телекомпаний, на основании которых эти рекламные средства распределяются между телекомпаниями. По сути, данный механизм полностью автоматизирован, а система распределения рекламы на телерынке монополизирована. Если представим такую ситуацию, что есть взаимосвязь между действующими телекомпаниями и компаниями, которые занимаются измерением рейтингов и распределением средств, то можно констатировать наличие четких функций контроля за информационными потоками в стране. Не нужно скрывать, что мы знаем, что такие функции существуют и они находятся в руках и под контролем лиц, связанных семейными узами с представителями предыдущей власти, и в рамках принятой нами политики и стратегии мы продолжим работать в этом направлении”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян отметил, что по оценке международных организаций правительство Армении за последние 1,5 года совершила серьезные шаги по обеспечению прозрачности своей деятельности. “Международная общественность сегодня уже очень четко оценивает. Следовательно, мы должны сделать также следующий шаг – обеспечить прозрачность общественных организаций и СМИ, начиная с выявления реальных владельцев”, - сказал глава правительства.
В ответ на вопрос премьер-министра министр, юстиции Рустам Бадасян заявил, что готовится внедрение механизмов для выявления реальных владельцев.