Դատախազը ստել է դատարանին և 7-ին գումարել 3` ստացել 9
Հարթունյանների ընտանիքի շահերը ներկայացնող փաստաբաններն այսօր լրագրողներին ներկայացրին «Նարեկացի» արվեստի միության նախագահ Նարեկ Հարթունյանի և նրա ընտանիքին պատկանող ընկերության վրա հարուցված տարբեր գործերով խախտումները:
Փաստաբան Հայկ Ալումյանը նշեց, որ պաշտպանական կողմը քրեական գործով բազմաթիվ կոպիտ խախտումներ է արձանագրել: Ըստ փաստաբանի՝ քրեական գործից դուրս են մնացել հենց այն երկու անձինք, ովքեր բոլոր տվյալներով պետք է պատասխանատվություն կրեին, եթե իսկապես տեղի է ունեցել հարկերից չարամտորեն խոսափում: Մինչդեռ հենց այդ երկու անձանց ցուցմունքներով է կառուցված Նարեկ Հարթունյանի և գործով անցնող մյուս երկու անձանց մեղադրանքը: Խոսքը Սևակ Արզարունու (Սևակ Արծրունի) և ընկերության այն ժամանակվա տնօրեն Արտյոմ Մարտիրոսյանի մասին է: Սևակ Արզարունին սեփականատիրոջ կողմից լիազորագիր է ունեցել սեփականատիրոջ իրավունքներն իրականացնելու և բազմաթիվ ֆինանսական փաստաթղթեր է ստորագրել այդ ժամանակահատվածում, իսկ ընկերության տնօրեն Արտյոմ Մարտիրոսյանը բոլոր հաշվետվությունները ստորագրել և ներկայացրել է համապատասխան մարմիններին:
Անդրադառնալով տարբեր գերատեսչությունների աշխատակիցների գործելակերպին՝ Հայկ Ալումյանը նշեց, որ ՊԵԿ-ի նախագահի տեղակալը, լինելով պաշտոնյա և ՀՀ անունից հանդես գալով, հեռուստահաղորդման ժամանակ խախտել է Նարեկ Հարթունյանի անմեղության կանխավարկածը՝ հայտարարեով, որ Նարեկ Հարթունյանը հանցագործ է՝ չնայած այդ մասին վկայող և ուժի մեջ մտած դատարանի վճիռ տակավին չկա: Եվ ուշ թե շուտ, փաստաբանի խոսքով, Հայաստաի Հանրապետությունը միայն սրա համար գոնե պատասխանատվություն է կրելու, և եթե Հայաստանում չստացվի հասնել արդարության, իրենք դիմելու են Եվրադատարան:
Անդրադառնալով մեղադրող դատախազի վարքագծին՝ Անի Թորոսյանն ասաց, որ դեկտեմբերի 30-ին վերաքննիչ քրեական դատարանում, երբ կալանքների վերաբերյալ միջնորդությունն էր քննարկվում, դատախազ Բագրատ Պետրոսյանը խնդրել է հետաձգել նիստը՝ մեկ այլ դատարանում նիստ ունենալու պատճառաբանությամբ: Պաշտպանական կողմի հարցադրմանը, թե որտեղ է կոնկրետ դատախազ Պետրոսյանը նիստի մասնակցում և ինչ գործով, դատախազը հրաժարվել է պատասխանել՝ «պարտավոր չեմ հաշվետու լինել պաշտպանական կողմին» հիմնավորմամբ: Դատարանը դատախազի խնդրանքով հետաձգել է նիստը:
Փաստաբան Անի Թորոսյանը ՀՀ բոլոր դատարաններին հարցում է ուղարկել՝ ճշտելու, թե որտեղ է այդ օրը նիստի եղել դատախազ Պետրոսյանը և բոլոր դատարաններից ստացած պատասխան գրություններով պարզել է, որ Բագրատ Պետրոսյանն այդ օրը որևէ նիստ չի ունեցել ոչ մի դատարանում:
«Մենք ունենք դատախազ, որը դատարանում բացահայտ ստում է»,- ասում է Անի Թորոսյան՝ վկայակոչելով իր ձեռքի տակ ունեցած բոլոր դատարանների պատասխանները:
Ավելին, երբ Նարեկ Հարթունյանի կողմից բողոք է ներկայացրել դատավարական ժամկետների պահպանմամբ, դատախազ Պետրոսյանը նշել է, որ Նարեկ Հարթունյանը ստացել է որոշումը փետրվարի 3-ին, նաև նշել է, որ Ն. Հարթունյանն ունի 7-օրյա ժամկետ այդ որոշումը բողոքարկելու համար, և եզրակացրել, որ Ն. Հարթունյանի բողոքարկման վերջին ժամկետը փետրվարի 9-ն է: «Չեմ ուզում կասկածել, որ դատախազը չէր կարող 3-ին գումարել 7 և ստանալ 10, և չեմ ուզում այլ մեկնաբանություն անել: Այդ բոլոր գործողություններն ուղղված են միայն ու միայն խոչընդոտելու ու սահմանափակելու մեր պաշտպանյալների իրավունքները»,- ասում է Անի Թորոսյանը:
Անի Թորոսյանը նաև տեղեկացրեց, որ մինչ Նարեկ Հարթունյանին արգելում են իր առողջական խնդիրներից ելնելով մեկնել ՀՀ-ից ԱՄՆ-ը, Սևակ Արզարունին ազատ տեղաշարժվում է և այս պահին գտնվում է Լիբանանում:

Прокурор обманул суд
Адвокаты, представляющие интересы семьи Артунянов, сегодня рассказали журналистам о различных нарушениях, которые допущены в рамках дел, возбужденных против председателя Союза искусств «Нарекаци» Нарека Артуняна и принадлежащей его семье компании.
Адвокат Айк Алумян отметил, что сторона защиты зафиксировала многочисленные грубые нарушения по уголовному делу. В частности, фигурантами дела не являются два лица, которые по всем данным должны нести ответственность за злостное уклонение от выплаты налогов, если таковое действительно имело место.
Между тем именно на их показаниях построено обвинение против Нарека Артуняна и проходящих по данному делу двух других лиц. Речь идет о Севаке Арзаруни (Севаке Арцруни) и бывшем директоре компании Артеме Мартиросяне. Севак Арзаруни имел доверенность владельца компании на реализацию его прав и в указанный период подписал многочисленные финансовые документы. А директор компании Артем Мартиросян подписывал и представлял в соответствующие органы все отчеты.
По словам Алумяна, заместитель председателя Комитета госдоходов Армен Алавердян, выступая во время телемоста от имени Республики Армения, нарушил презумпцию невиновности Нарека Артуняна, назвав его преступником, хотя на данный момент нет ни одного законного приговора суда, который свидетельствовал бы об этом. Адвокат подчеркнул, что только за это Республика Армения рано или поздно понесет ответственность. И если не удастся добиться справедливости в Армении, то они обратятся в Евросуд.
Адвокат Ани Торосян, касаясь поведения прокурора-обвинителя, сказала, что когда 30 декабря в Апелляционном суде рассматривалось ходатайство относительно ареста Нарека Артуняна, прокурор Баграт Петросян попросил отложить заседание, сославшись на то, что должен присутствовать на заседании в другом суде. На вопрос защиты, где конкретно прокурор участвует в заседании и по какому делу, Петросян отказался отвечать. Суд по просьбе прокурора отложил заседание.
А.Торосян направила во все суды РА запросы с целью уточнить, где в указанный день участвовал в заседании прокурор Петросян. В результате выяснилось, что в тот день он ни на каком заседании не присутствовал.
«Мы имеем прокурора, который фактически лжет в суде»,- заявила Ани Торосян, основываясь на ответах всех судов.
Более того, когда Нарек Артунян подал жалобу относительно соблюдения сроков судопроизводства, прокурор Петросян отметил, что Артунян получил решение 3 февраля. Он также сказал, что у Артуняна есть возможность обжаловать это решение в 7-дневный срок, после чего заключил, что срок обжалования Артуняном истекает 9 февраля. «Не хочу сомневаться в том, что прокурор, складывая семь и три, не может получить десять. Также не хочу давать другие комментарии. Все эти действия направлены только и только на то, чтобы препятствовать и ограничивать права нашего подзащитного»,- заявила Ани Торосян.
Адвокат также отметила, что если Нареку Артуняну запрещают в связи с проблемами со здоровьем выехать из Армении в США, то Севак Арзаруни свободно перемещается и в настоящее время находится в Ливане.