ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի ճեպազրույցը լրագրողների հետ՝ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամների հետ հանդիպումից առաջ և հետո
ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը «Իմ քայլը» խմբակցության անդամների հետ հանդիպումից առաջ և հետո ճեպազրույց է ունեցել լրագրողների հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է Արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքը։ Ճեպազրույցի ընթացքում հնչեցված հարցերն ու պատասխանները ներկայացնում ենք ամբողջությամբ։
Հարց. Պարոն Մնացականյան, ուզում էի իմանալ, թե ի՞նչ քննարկումներ են լինելու այս նիստում, և արդյո՞ք դա վերաբերելու է ռուսական կառավարության հրաժարականին:
Զոհրաբ Մնացականյան. Սրանք պարբերական բնույթ կրող հանդիպումներ են. այս անգամ քննարկումների հրավիրել է «Իմ քայլը» խմբակցությունը, և ես ուրախությամբ այն ընդունել եմ: Մեր քննարկման թեմաները բավական լայն են, որովհետև դրանք բոլորը վերաբերում են Հայաստանի ազգային անվտանգության հարցերին արտաքին ոլորտի մասով, և այն գործունեությանը, որը մենք վարում ենք արտաքին ոլորտում: Դա բավական լայն օրակարգ է, որը վերաբերում է մեր երկրին, մեր տարածաշրջանի շուրջ զարգացումներին, մեր գործունեությանը տարբեր ուղղություններով, մեր գործընկերների հետ...
Հարց. Պարոն Մնացականյան, ինչպե՞ս եք գնահատում Իրանի և Մերձավոր Արևելեքի զարգացումները:
Զոհրաբ Մնացականյան. Մենք արդեն արտահայտվել ենք այդ հարցով: Արտաքին գործերի նախարարությունը մշտապես տեղեկացնում է հասարակությանը: Բնականաբար մեզ համար շատ անհանգստացնող է կայունության խափանումը մեզ հարևան տարածաշրջանում: Այդ առումով մենք աշխատում ենք մեր գործընկերների հետ՝ անմիջապես հարևանության մեջ լինելով և ունենալով մի իրավիճակ, երբ մեր անմիջական գործընկերները ունեն տարաձայնություններ, և դա նաև ազդեցություն ունի մեր տարածաշրջանի, տարածաշրջանային անվտանգության և մեր երկրի անվտանգության վրա. ի վերջո սա մեր հարևանությամբ է տեղի ունենում: Այդ առումով երկրի ներսում՝ Հայաստանում, համակարգված աշխատում է մեր ազգային անվտանգության ողջ համակարգը, որպեսզի մենք պատրաստ լինենք: Միաժամանակ մենք աշխատում ենք մեր բոլոր գործընկերների հետ: Դուք նկատել եք, որ մենք համապատասխան հեռախոսազրույցներ ենք ունենում. մեր դիվանագիտական անձնակազմը բոլոր ուղղություններով շատ ակտիվ աշխատում է: Մենք իրապես հույս ունենք, որ միայն խաղաղ, բանակցային ճանապարհով հնարավոր կլինի կայունացնել իրավիճակը, և խուսափել որևէ զարգացումներից, որոնք տանում են էսկալացիայի:
Հարց. Պարոն Մնացականյան, Ազգային ժողովում վարչապետը տարեվերջին հայտարարեց, որ բանակցային սեղանին ոչ մի փաստաթուղթ չկա: Եթե այդպես է, ապա զրոյից ե՞ն սկսվելու բանակցությունները:
Զոհրաբ Մնացականյան. Ոչ, մենք բազմիցս անդրադարձել ենք այս հարցին: Բանակցային գործընթացը տեղի է ունենում 25 տարի, իսկ 25 տարվա ընթացքում Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, որը մենք շարունակում ենք համարել բանակցային գործընթացի ամենագործուն և ամենաարդյունավետ, միջազգայնորեն ճանաչված շրջանակը, այդ գործընթացի շրջանակներում ձևավորվել են բազմաթիվ մոտեցումներ, գաղափարներ: Այդ ամենի մեջ մեզ համար չափազանց էական և սկզբունքային է՝ համադրել այդ բազմաթիվ պարամետրերը, որոնց մեջ արտահայտություն են գտնում մեզ համար առաջնային, գերակա դիրքորոշումները:
Հարց. Առաջիկայում սպասվո՞ւմ է հանդիպում Էլմար Մամեդյարովի հետ:
Զոհրաբ Մնացականյան. Գիտեք, բանակցային գործընթացը շարունակական է: Մենք բանակցություններից երբևէ չենք խուսափել: Հակառակը, մենք շատ ակտիվ ներգրավված ենք բանակցային գործընթացում: Ես առիթ ունեցել եմ սրա մասին խոսելու, որ այն օրվանից, երբ կառավարությունը ստանձնեց պատասխանատվությունը՝ 2018 թ. մայիսից, որևէ պահ չի եղել, որ մենք հետաձգենք գործընթացը: Անցյալ տարվա ընթացքում եղել են բավական ակտիվ աշխատանքներ, նախարարների մակարդակով եղել են բավարար թվով հանդիպումներ, ղեկավարների մակարդակով պաշտոնական հանդիպում եղել է մարտին, եղել են ոչ պաշտոնական հանդիպումներ: Գործընթացը շարունակվում է: Գիտեք, որ մենք հանդիպման մասին համանախագահների միջոցով միաժամանակ ենք հայտարարում:
Հարց. Վերջին հանդիպումից հետո շատ սուր հարցազրույցով հանդես եկավ Էլմար Մամեդյարովը: Դա հետագա գործընթացի վրա ինչպե՞ս կանդրադառնա:
Զոհրաբ Մնացականյան. Ինձ վրա դա չի անդրադառնա: Մենք բանակցություններից չենք խուսափում:
Հարց. Փաշինյան-Ալիև հանդիպում նախատեսվո՞ւմ է:
Զոհրաբ Մնացականյան. Դեռևս վաղ է խոսել նման բանի մասին: Մենք ԱԳ նախարարների մակարդակով շարունակում ենք աշխատել:
Հարց. Պարոն նախարար, կխնդրենք ներկայացնել՝ պատգամավորներին հիմնականում ի՞նչ հարցեր էին հետաքրքրում:
Զոհրաբ Մնացականյան. Քննարկումը փակ էր. բնականաբար, պետք է հարգել այդ ֆորմատը: Բայց խոսեցինք հիմնականում նրա մասին, ինչ ասել եմ նախքան հանդիպման մեկնարկը: Ես միանշանակ բարձր եմ գնահատում նման հանդիպումների արդյունավետությունը, նաև խորհրդարանական հարթակը, որը եղել և մնում է շատ կարևոր մեզ համար, որտեղ նաև դիվաագիտությունն է երևում: Ի դեպ, խորհրդարանական դիվանագիտությունը բավական կարևոր ակտիվ ուղղություն է, և այստեղ մեր համագործակցությունը և շփումները մեծ նշանակություն ունեն. սա այդ լրացուցիչ հարթակն է: Իհարկե, մենք և հանձնաժողովներով, և խորհրդարանական խմբերով, տարբեր մարմիններում պատվիրակություններով՝ լինի դա ԵԽԽՎ, ԵԱՀԿ ԽՎ կամ մյուսները, բոլոր ձևաչափերում իրականացնում ենք այս գործառույթը: Խմբակցությունների հետ նման ձևաչափով հանդիպումներ նույնպես իրականացնում ենք, որպեսզի ավելի ամրապնդենք ընդհանուր արտաքին քաղաքականության իրականացման այդ էֆեկտիվությունը, որտեղ խորհրդարանական հատվածը ունի իրականացնելու իր կարևոր աշխատանքը:
Հարց. Պարոն նախարար, կխնդրեի ներկայացնել՝ գերիների փոխանակման մասով ինչ նորություններ կան: Արդյո՞ք շարունակվում է գործընթացը:
Զոհրաբ Մնացականյանը. Այս հարցը ինձ համար չափազանց զգայուն է, և շատ վատ եմ ընդունում այն, որ մենք ունենք այս իրավիճակը, բայց, դժբախտաբար, դեռևս այս պահին ես ոչինչ չունեմ ասելու:
Հարց. Գործընթացը շարունակվում է՞:
Զոհրաբ Մնացականյան: Իհարկե, գործընթացը շարունակվում է:
Հարց. Ռուսաստանի կառավարության փոփոխությունը ինչ-որ ձև կարո՞ղ է ազդել Հայ-ռուսաստան հարաբերությունների վրա:
Զոհրաբ Մնացականյան: Հայ-ռուսական հարաբերությունները ունեն բավական ամուր հիմքեր և բավական հարուստ օրակարգ: Այդ հարուստ օրակարգի շրջանակներում և մեր բոլոր ձևաչափերում մեր աշխատանքները շատ էֆեկտիվ են, շատ ակտիվ, և մենք աշխատում ենք այնպես, ինչպես աշխատում ենք:
Հարց. Կարող եք հստակեցնել, արդյո՞ք առաջիկայում նախատեսվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպում:
Զոհրաբ Մնացականյան. Կխնդրեմ հարգենք այն մոտեցումը, որ միաժամանակ ենք հայտարարում: Բայց ինչպես նշեցի, մենք չենք խուսափում, և բնականոն բանակցային գործընթացն անհրաժեշտ է շարունակել, անհրաժեշտ է միշտ ներգրավված լինել և աշխատել: Այդ տրամաբանության մեջ, երբ կհամաձայնացնենք բոլոր անհրաժեշտ մանրամասները հանդիպման հետ կապված, կհայտարարենք:

Armenian Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan today, in Yerevan, met with members of the ruling parliamentary Im Kayl (My Step) faction. Mnatsakanyan spoke with reporters both prior to and after the meeting. Here’s an unofficial translation of the ministry’s transcript of two press briefings with reporters. (The ministry’s published transcript does not specify the names of the various reporters asking questions to Mnatsakanyan.)
Mr. Mnatsakanyan, I want to know what is to be discussed at this session and whether it will be about the resignation of the Russian government.
These are regular meetings. This time it was proposed by the My Step faction and I gladly accepted. The topics of our discussion are quite broad, as they all relate to Armenia's external security issues and to the activities we conduct in the foreign sector. It is a rather broad agenda that concerns our country, developments around our region, our activities in different directions, with our partners ...
How do you assess recent developments in Iran and the Middle East?
We have already spoken on this issue. The Ministry of Foreign Affairs constantly informs the public. Of course, the undermining of stability in our region is of great concern to us.
In this respect, we work with our partners in the immediate neighborhood and in a situation where our immediate partners have disagreements. This also has an impact on our region, on regional security and the security of our country. After all, this is happening in our neighborhood.
In this respect, within our country, in Armenia, our entire national security system works systematically so that we are ready. At the same time, we work with all our partners. You have noticed that we are having appropriate telephone conversations. our diplomatic staff is very active in all areas. We really hope that only through a peaceful, negotiated way can the situation be stabilized and we can thus avoid any destabilizing developments.
At the end of last year, the prime minister announced in the National Assembly that there is no document at the negotiating table. If so, will the negotiations start from scratch?
No. We have repeatedly touched upon this question. The negotiation process has been going on for 25 years, and during the 25 years under the Minsk Group co-chairmanship, which we continue to consider the most effective and most effective, internationally recognized framework for the negotiation process, many approaches and ideas have been formed within that process. It is extremely essential and fundamental for us to combine these many parameters which express paramount positions for us.
Is a meeting with Elmar Mammadyarov planned in the near future?
As you know, the negotiation process is ongoing. We have never avoided negotiations. On the contrary, we are very actively involved in the negotiation process.
I’ve had the opportunity to talk about this since the day the government assumed its mission in 2018. Since May, there has been no time for us to delay the process. There has been quite a lot of work during the past year, there have been an adequate number of meetings at the ministerial level, there has been an official meeting in March, and there have been informal meetings. The process continues. You know we are announcing the meetings through the co-chairs at the same time.
After the last meeting, Elmar Mammadyarov gave a very pointed interview. How will this affect the future process?
It will not affect me. We do not avoid negotiations.
Is a Pashinyan-Aliyev meeting planned?
It's still too early to talk about it. We continue to work at the level of the foreign ministers.
What questions were the MPs mainly interested in?
The discussion was behind closed doors and this format must be respected.
But we talked mainly about what I said before the meeting started. I certainly appreciate the effectiveness of such meetings, as well as the parliamentary platform that has been and remains very important to us, where diplomacy is also visible.
By the way, parliamentary diplomacy is a very important active direction, and here our cooperation and contacts are very important. This is that extra platform. Of course, we, in committees, parliamentary groups, delegations in different bodies, whether PACE, OSCE PA or others, carry out this function in all formats. We also hold meetings with such factions in a similar format to further enhance the effectiveness of the common foreign policy, where the parliamentary sector has its important work to do.
Can you share some news on the exchange of prisoners. Is the process continuing?
This question is extremely sensitive for me, and it’s hard for me to accept the situation at hand. Unfortunately, I still have nothing to say at this time.
Is the process ongoing?
Of course. The process continues.
Can the change of the Russian government in any way affect Armenian-Russian relations?
Armenian-Russian relations have a solid basis and a broad agenda. Within that rich agenda and in all our formats our work is very effective, very active, and we work the way we work.
Can you clarify whether a meeting of the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan is planned in the near future?
Please respect the approach that we announce such things simultaneously. But, as I said, we do not avoid such things, and the normal negotiation process must continue. We must always be involved. In this sense, when we agree on all the details necessary for the meeting, we will announce them