Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է CARD հիմնադրամի գործունեությանը
Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Ագրոբիզնեսի և գյուղի զարգացման կենտրոն (CARD) հիմնադրամ: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը։
Շրջայցի ընթացքում հիմնադրամի ղեկավարը կառավարության ղեկավարին է ներկայացրել CARD-ի գործունեությունը, հիմնադրամի տարբեր բաժինների աշխատանքները:
Այնուհետև խորհրդակցության ընթացքում մանրամասն անդրադարձ է կատարվել հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերին ու դրանց արդյունքներին: Նշվել է, որ հիմնադրամի խումբն իր մեջ ներառում է գյուղատնտեսության ոլորտում մասնագիտացված 6 կազմակերպություններ և գյուղատնտեսական սպասարկման 19 կենտրոններ։
Տեղեկացվել է, որ CARD-ը զբաղվում է գյուղատնտեսական զարգացման ծրագրերի իրականացմամբ, որոնք հիմնականում ուղղված են անասնաբուծության, կաթի արտադրության և վերամշակման զարգացմանը, գինեգործությանը, մեխանիզացման ծառայությունների, բանջարաբուծության և պտղաբուծության զարգացմանը, ինչպես նաև ջերմատնային արտադրությանը։ Վերջին նախաձեռնություններից են խոզաբուծության, այծաբուծության զարգացմանն ուղղված ծրագրերը:
CARD հիմնադրամը համակարգում է նաև ՀՀ-ում գործող 19 գյուղատնտեսական սպասարկման կենտրոնները, որոնք ստեղծված են մարզերում բարձրորակ գյուղատնտեսական ներդրանքները, ծառայությունները, գիտելիքն ու տեղեկատվությունն ավելի հասանելի դարձնելու համար։ Կենտրոններն ըստ տեղայնության մասնագիտացված են հետևյալ ուղղություններով՝ անասնաբուծություն և անասնաբուժություն, խոզաբուծություն, գինեգործություն և խաղողագործություն, ջերմոցային արտադրություն, բաց գրունտի բանջարաբուծություն, պտղաբուծություն, մանր եղջերավոր կենդանիների անասնաբուծություն: Կենտրոնները գյուղացիներին տրամադրում են նաև ժամանակակից գյուղատնտեսության համար անհրաժեշտ գիտելիքներ և խորհրդատվություններ: Այս ընթացքում կենտրոնների գործունեության արդյունքում վերապատրաստվել են 250 մասնագետներ:
Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերն ու գյուղոլորտում նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրման առումով կարևորել գիտելիքների տարածումը, վերը նշված կենտրոնների ընդլայնման ուղղությամբ հիմնադրամի կողմից իրականացվող աշխատանքները: Կառավարության ղեկավարն Էկոնոմիկայի փոխնախարար Արտակ Քամալյանին հանձնարարել է ժամանակակից գյուղատնտեսության կազմակերպման համար անհրաժեշտ գիտելիքների տարածման ուղղությամբ շարունակել համագործակցությունը հիմնադրամի հետ և ներկայացնել հիմնադրամում առկա գիտելիքերի զանգվածային տարածման համապատասխան ծրագիր՝ այն համատեղ կյանքի կոչելու նպատակով:

Премьер-министр ознакомился с деятельностью фонда CARD и подчеркнул важность распространения знаний о ведении современного сельского хозяйства
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Центр развития села и агробизнеса (CARD). В ходе обхода руководитель фонда представил главе правительства деятельность CARD, работы различных отделов фонда.
Затем в ходе совещания были подробно обсуждены реализуемые фондом программы и их результаты. Было отмечено, что группа фонда включает 6 специализирующихся в сфере сельского хозяйства организаций и 19 центров сельскохозяйственного обслуживания.
Было отмечено, что CARD занимается реализацией программ по развитию сельского хозяйства, которые, в основном, направлены на развитие скотоводства, производства и переработки молока, виноделия, услуг по механизации, овощеводства и плодоводства, а также парникового производства. Последними инициативами фонда являются программы по развитию свиноводства и разведения коз.
Фонд CARD координирует также деятельность 19 центров сельскохозяйственного обслуживания, созданных для большей доступности высококачественных сельских новшеств, услуг, знаний и информации в областях. Центры в зависимости от местоположения специализируются в следующих направлениях: скотоводство и ветеринария, свиноводство, виноделие, виноградарство, парниковое производство, овощеводство открытого грунта, плодоводство, разведение мелкого рогатого скота. Центры также предоставляют информацию и консультационные услуги. В результате деятельности центров 250 специалистов прошли переподготовку.
Никол Пашинян поприветствовал реализуемые фондом программы и с точки зрения внедрения новейших технологий в сфере сельского хозяйства подчеркнул важность распространения знаний, работы фонда в направлении расширения отмеченных центров. Глава правительства поручил заместителю министра экономики Артаку Камаляну продолжить сотрудничество с фондом для распространения необходимых знаний по ведению современного сельского хозяйства и представить соответствующую программу массового распространения накопленных в фонде знаний с целью ее совместной реализации.