Սերժ Սարգսյանի և մյուսների մեղադրանքը հաստատվել է, և գործն ուղարկվել դատարան
Դատախազությունը հաստատել է Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, գյուղատնտեսության նախկին նախարար Սերգո Կարապետյանի, «Ֆլեշ» ընկերության սեփականատեր Բարսեղ Բեգլարյանի, գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար Սամվել Գալստյանի, նախարարության բուսաբուծության վարչության նախկին պետ Գևորգ Հարությունյանի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունն ու գործն այսօր ուղարկել դատարան։
Այս մասին «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան՝ ասաց Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք, որ Հատուկ քննչական ծառայությունում քննված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա պարզվել է, որ «երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կազմակերպմամբ և «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության սեփականատեր Բարսեղ Բեգլարյանի դրդմամբ՝ գյուղատնտեսության նախարարի նախկին տեղակալ Սամվել Գալստյանի ու նույն նախարարության բուսաբուծության վարչության պետ Գևորգ Հարությունյանի օժանդակությամբ, գյուղատնտեսության նախկին նախարար Սերգո Կարապետյանի կողմից 2013 թվականի հունվարի 25-ից փետրվարի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում Կառավարության պահուստային ֆոնդից վատնվել է պետական աջակցության ծրագրերի իրականացման ընթացքում իրացված 15 մլն 391 հազար 765 լիտր դիզելային վառելիքի համար հատկացված սուբսիդիայի առանձնապես խոշոր չափերով գումարը՝ 489 մլն 160 հազար դրամը:

Дело Сержа Саргсяна и других направлено в суд
Прокуратура утвердила обвинительное заключение по делу третьего президента РА Сержа Саргсяна, бывшего министра сельского хозяйства Серго Карапетяна, владельца компании “Флеш” Барсега Бегларяна, бывшего замминистра сельского хозяйства Самвела Галстяна, бывшего начальника управления растениеводства МСХ Геворка Арутюняна. Уголовное дело уже направлено в суд.
Об этом Hetq.am сообщила начальника отдела общественных связей Генпрокуратуры Аревик Хачатрян.
Напомним, что в ходе предварительного следствия, которое проводилось в Специальной следственной службе, было установлено, что в процессе реализации программ государственного содействия в период с 25 января по 7 февраля 2013 г. из резервного фонда правительства было растрачено 489 млн 160 тыс. драмов, предназначенных на приобретение дизтоплива. В преступлении замешаны владелец ООО “Флеш” Барсег Бегларян, третий президент РА Серж Саргсян, бывший замминистра сельского хозяйства Самвел Галстян, начальник управления растениеводства МСХ Геворк Арутюнян, бывший министр СХ Серго Карапетян.