Բողոքի ցույց - «Ինքնորոշված քաղաքացու ծնունդը Մաշտոցի պուրակում»
Մարտի 3-ին լրանում է Մաշտոցի պուրակում ընթացող քաղաքացիական պայքարի 22-րդ օրը: Այս օրերի ընթացքում չնայած այգու պաշտպաններին հաջողվեց կասեցնել պուրակում ծավալվող ապօրինի շինարարական աշխատանքները և խնդիրը բերել իրավական հարթություն, այնուհանդերձ, քաղաքապետարանի կողմից շինարարությունը դադարեցնելու, կրպակներն ու սրճարանի ընդլայնված հատվածը ապամոնտաժելու և պուրակը բարեկարգելու վերաբերյալ պաշտոնական որոշում չընդունվեց:
Քաղաքային իշխանություններին ուղղված մեր գլխավոր պահանջն է ապամոնտաժել հանրային տարածքում տեղադրված կրպակներն ու սրճարանի ընդլայնված հատվածը և վերականգնել հանրային տարածքը՝ ի շահ հանրային սեփականության իրավունքի: Յուրաքանչյուր ոք, ով միանում է այս պահանջին, մարտի 3-ին՝ ժամը 3-ին, Մաշտոցի պուրակում իր ֆիզիկական ներակայությամբ կարող է ապացուցել, որ հանրային սեփականության համար մղվող պայքարի թիկունքին իսկապես կանգնած է հանրությունը՝ ի դեմս Հայաստանի Հանրապետության ինքնորոշված քաղաքացու:
Ֆորումի ընթացքում կքննարկվեն մեր երկրում առկա բնապահպանական, հանրային ունեցվածքի և սեփականության հարցերը՝ հիմք ընդունելով մեր սահմանադրական իրավունքները: Կներկայացվեն հանքարդյունաբերության, մասնավորապես՝ Թեղուտի, Քաջարանի, Ջերմուկի, հանրային կանաչ տարածքների, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության օրինագծի հետ կապված խնդիրները և դրանց լուծման հնարավոր եղանակները:
Մեր մասնակցությամբ ապացուցենք, որ մենք ենք տերը հանրային սեփականություն հանդիսացող տարածքի և մեր սահմանադրական իրավունքների: Հիշենք, որ հանրային ուղղորդման և ծանր ճնշման պարագայում ապամոնտաժումն ու իրավունքների վերականգնումը անխուսափելի է: Ուստի մարտի 3-ին՝ ժամը 3-ին, բոլորս դեպի Մաշտոցի պուրակ:

Акция: “Рождение в сквере на проспекте Маштоца самоопределившегося гражданина”
3 марта исполняется 22-ой день гражданской борьбы за сквер на проспекте Маштоца. И хотя за это время защитникам сквера удалось пресечь развернувшиеся здесь незаконные строительные работы и перевести проблему в правовую плоскость, тем не менее мэрия пока не приняла официальное решение о прекращении строительства, демонтаже торговых павильонов и расширенной площади кафе и благоустройстве сквера.
Адресованное городским властям наше письменное требование состоит в том, чтобы размещенные на общественной территории павильоны и расширенная площадь кафе были демонтированы, а общественная территория – восстановлена в интересах права на общественную собственность. Каждый, кто поддерживает это требование, своим физическим присутствием 3 марта в 3 часа в сквере на проспекте Маштоца может доказать, что за борьбой в поддержку общественной собственности действительно стоит общественность в лице самоопределившегося гражданина Республики Армения.
В ходе форума будут обсуждены существующие в нашей стране вопросы экологии, общественного имущества и собственности, которые основаны на наших конституционных правах. Будут представлены проблемы, касающиеся горно-добывающей промышленности, законопроекта об экспертизе влияния на окружающую среду, а также возможные пути решения этих проблем.
Докажем своим участием, что именно мы – хозяева территории, являющейся общественной собственностью, и наших конституционных прав. Напомним, что в случае мощного общественного давления демонтаж и восстановление прав будут неизбежны. А потому 3 марта в 3 часа все собираемся в сквере на проспекте Маштоца.