Կոալիցիան մերժեց 100-տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգը
Ազգային ժողովն այսօր 30 կողմ, 56 դեմ եւ 4 ձեռնպահ ձայներով մերժեց խորհրդարանական ընդդիմության ներկայացրած «Հայաստանի Հանրապետության Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Օրինագծին կողմ են քվեարկել «Ժառանգություն» եւ ՀՅԴ խմբակցությունների պատգամավորներն ու ԲՀԿ-ից մի քանի պատգամավորներ:
Հիշեցնենք, որ Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների առաջարկ ներկայացրել էին «Ժառանգություն» եւ ՀՅԴ խմբակցությունների պատգամավորները, որով առաջարկվում էր անցում 100-տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգի:
Մինչ պատգամավորները քվեարկությամբ կմերժեին նախագիծը, ՀԱԿ-ի մի խումբ ակտիվիստներ «100 տոկոսանոց համամասնական» պաստառներով հավաքվել էին ԱԺ դարպասների մոտ:

Коалиция отклонила 100-процентную пропорцональную избирательную систему
Сегодня Национальное Собрание 30-ю голосами ”за”, 56-ю – “против” и при 4 воздержавшихся отклонило представленный парламентской оппозицией проект закона “О внесении изменений в Избирательный кодекс РА”. За принятие законопроекта проголосовали депутаты оппозиционных фракций “Наследие” и АРФ Дашнакцутюн, а также несколько членов коалиционной фракции “Процветающая Армения”.
Напомним, что с инициативой внесения изменений в Избирательный кодекс выступили фракции “Наследие” и АРФД, которые предложили перейти на 100-процентную пропроциональную избирательную систему.
В ходе сегодняшнего заседания НС возле здания парламента собралась группа активистов Армянского национального конгресса, которые держали плакаты с надписью “100-процентная пропорциональная избирательная система”.