Նիկոլ Փաշինյան. «Հետևողական ենք լինելու կանխիկ շրջանառությունը կրճատելու առումով»
Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքի նախագծին վերաբերող հարցեր: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը։
Խորհրդակցության սկզբում վարչապետը, մասնավորապես, նշել է. «Մեր կառավարությունը ձևավորման առաջին օրից բարձրաձայնել է, և մենք ասել ենք, որ հետևողական ենք լինելու կանխիկ շրջանառությունը կրճատելու առումով, որովհետև ինչպես մի շարք նախկին դեպքերում, այս հարցը մեզ համար կարևոր է ոչ միայն տնտեսական, հակակոռուպցիոն քաղաքականության իմաստով, այլ նաև քաղաքակրթական առումով: Եվ ես ուզում եմ նորից ընդգծել, որ մեր տնտեսական, սոցիալական և ընդհանրապես բոլոր քաղաքականությունների մեջ մշտապես առանձնահատուկ տեղ ունեն այն հարցերը, որոնք իրենց մեջ քաղաքակրթական կոմպոնենտ են պարունակում:
Այսինքն՝ այնպիսի հարցեր են, որոնց լուծումը պետք է մեր երկրի մակարդակը, նշաձողը բարձրացնի: Այս առումով, անկանխիկ գործառնությունների ծավալի մեծացման ու ընդհանրապես էլեկտրոնային գործառնությունների և գործառույթների թվայնացման պրոցեսն այն կարևոր ուղղություններից մեկն է, որն իսկապես պետք է լրջագույն փոփոխություն մտցնի երկրի քաղաքակրթական մակարդակում, ինչը կարևոր է ոչ այնքան որպես վերնագիր, այլ որպես մի գործընթաց, որը լրջագույն փոփոխություններ է բերելու մեր քաղաքացիների կյանքի որակի մեջ:
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ վերջին շրջանում մենք այդպիսի մի քանի հարցեր ենք քննարկում. այս առումով կարևոր են սպանդանոցների, կանխիկի կրճատման հետ կապված թեմաները: Մի քանի օր առաջ մենք քննարկում էինք գույքահարկի համակարգի փոփոխությունը, որը նույնպես շատ կարևոր է, կարևոր է՝ քաղաքացու ինքնազգացողության և պետության, ազգային հարստության կառավարմանն իր մասնակցության առումով: Այնպես որ, քաղաքակրթական ուղղությունը մեզ համար ռազմավարական նշանակություն ունի: Եվ պետք է արձանագրենք, որ այս փոփոխությունների իրականացումը մեզնի ց ջանք է պահանջելու, բայց կառավարությունը նրանով է կառավարություն, որ ունենա քաղաքական կամք և հմտություն՝ այդ ջանքը ոչ միայն կիրառելու, այլև դա հաջողությամբ պսակելու»:
Այնուհետև նախագծի հետ կապված ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ: Նշվել է, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում հանրապետությունում անկանխիկ գործառնությունների քանակը մի քանի անգամ ավելացել է, այդ թվում՝ արտասահմանյան բանկային քարտերի միջոցով: Դա պայմանավորված է նաև զբոսաշրջության ոլորտում տեղի ունեցող դրական զարգացումներով:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև անկանխիկ գործառնությունների խթանմանն ուղղված միջոցառումներին, համապատասխան ենթակառուցվածքների ապահովմանն ու այդ ուղղությամբ առաջիկա անելիքներին: Նշվել է նաև, որ վերը նշված օրենքի նախագիծը մշակվել է՝ հաշվի առնելով միջազգային փորձը:
Վարչապետը կարևորել է անկանխիկ գործառնությունների խթանումը ինչպես քաղաքակրթական կոմպոնենտի, այնպես էլ ստվերի կրճատման առումով: Կառավարության ղեկավարը շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներին հանձնարարել է շարունակել նախագծի շուրջ աշխատանքները՝ հաշվի առնելով ներկայացված առաջարկություններն ու դիտարկումները:

Под председательством премьер-министра обсужден законопроект “О безналичных операциях”
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого были обсуждены касающиеся законопроекта Республики Армения “О безналичных операциях” вопросы.
В начале совещания премьер-министр, в частности, отметил: “Наше правительство с самого первого дня формирования отмечало, и мы говорили, что будем последовательны в вопросе сокращения налично-денежного оборота, поскольку, как и во многих прежних случаях, этот вопрос важен для нас не только с точки зрения экономики, борьбы с коррупцией, но и в цивилизационном плане. И я хочу еще раз подчеркнуть, что вопросы, которые содержат цивилизационный компонент, всегда занимают особое место в нашей экономической, социальной и общей политике.
То есть это такие вопросы, решение которых должно повысить уровень нашей страны, должно поднять планку. В этом отношении процесс увеличения объема безналичных операций и оцифровки электронных транзакций и функций в целом является одним из важных направлений, которые должны привести к серьезным изменениям на цивилизационном уровне, что важно не как просто какое-то заявление, а как процесс, который приведет к серьезным изменениям в качестве жизни наших граждан.
Я хочу подчеркнуть, что в последнее время мы обсуждаем несколько таких вопросов. В этой связи важны вопросы, касающиеся скотобоен и сокращения оборота наличных средств. Несколько дней назад мы обсуждали изменения в системе налога на недвижимость, что также очень важно с точки зрения самочувствия граждан и их участия в управлении государством, национальным богатством. Итак, цивилизационное направление имеет для нас стратегическое значение. И мы должны констатировать, что достижение этих изменений потребует от нас усилия, но правительство тем и является правительством, что должно иметь политическую волю и навыки не только приложить эти усилия, но и добиваться успеха в результате этих усилий”.
Затем состоялся заинтересованный обмен мнениями о законопроекте, были представлены различные замечания и предложения. Было отмечено, что за последние два года количество безналичных операций в республике увеличилось в несколько раз, в том числе и посредством иностранных банковских карт. Это обусловлено также и положительными развитиями в сфере туризма.
В ходе обсуждения были затронуты также мероприятия, направленные на стимулирование безналичных операций, обеспечение соответствующих инфраструктур, и предстоящие шаги в этом направлении. Было также отмечено, что проект вышеуказанного закона разработан с учетом международного опыта.
Премьер-министр отметил важность стимулирования безналичных операций как в плане цивилизационного компонента, так и сокращения тени. Глава правительства поручил руководителям заинтересованных ведомств продолжить работу над проектом с учетом представленных предложений и наблюдений.