Վահագն Վերմիշյանը կալանավորվել է, Ջոն Ֆարխոյանը գրավի դիմաց ազատ է արձակվել
Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանը կալանավորվել է։ Այս մասին «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան՝ հայտնում են ԱԱԾ լրատվական ծառայությունից։
Հիշեցնենք, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը փետրվարի 5-ին հայտնել է, որ 5 դեպքով կաշառք ստանալու կասկածանքով բերման է ենթարկվել Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանը։ Որպես կասկածյալ հարցաքննվելիս, ըստ ԱԱԾ-ի, Վերմիշյանը խոստովանել է հանցագործության կատարումը:
ԱԱԾ լրատվական ծառայությունից հայտնում են նաև, որ Քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության նախկին պետ Ջոն Ֆարխոյանի նկատմամբ խափանման միջոցը կալանավորումն ընտրելու միջնորդությունը բավարարվել է, սակայն նրա նկատմամբ այլընտրանքային խափանման միջոց գրավ է կիրառվել։
Ըստ ԱԱԾ-ի հաղորդագրության՝ Վահագն Վերմիշյանը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով և անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, շինարակական աշխատանքներ ծավալող անձանց կամ կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն, ինչպես անձամբ, այնպես էլ մտերիմի միջոցով 5 դեպքով խոշոր և առանձնապես խոշոր՝ 1.000.000-2.500.000 դրամի չափով, գումարի կամ ապրանքանյութական արժեքների տեսքով կաշառք ստանալու դիմաց, 2019թ. ընթացքում նրանց օգտին կատարել է գործողություններ կամ նպաստել է ցանկալի որոշումների արագ կայացմանը և տրամադրմանը:
Կաշառք ստանալը քողարկելու նպատակով, խախտելով ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու օրենքով սահմանված արգելքը, նա մտերիմի անունով հիմնել է նախագծման աշխատանքներ իրականացնող ՍՊ ընկերություն և նյութական առավելություն ստանալու նպատակով՝ ուղղորդել է իրեն դիմած կառուցապատողներին և անհատներին գործարքներ կատարել նշված ընկերության հետ` միջոցներ ձեռնարկելով ընկերության կողմից կազմված փաստաթղթերի հիման վրա պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից բարենպաստ որոշումների կայացման համար:
Բացի այդ, Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահը 2019թ. հոկտեմբերի 23-ին իր աշխատասենյակում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել մի քանի շինարարական ընկերությունների սեփականատիրոջը «Հայաստանի վաստակավոր շինարարի» կոչման ներկայացնելու համար, դրա դիմաց որպես կաշառք ստանալով 2.379.950 դրամին համարժեք 5000 ԱՄՆ դոլար գումար և շուրջ 2.300.000 ՀՀ դրամին համարժեք շինանյութ»։

Ваагн Вермишян арестован, Джон Фархоян – отпущен под подписку о невыезде
Председатель Комитета градостроительства Ваагн Вермишян арестован. Об этом Heq.am сообщили в пресс-службе Специальной следственной службы.
5 февраля Служба национальной безопасности сообщила о том, что по подозрению в получении взяток подвергнут приводу председатель Комитета градостроительства Ваагн Вермишян. В ходе допроса чиновник признался в совершении преступления.
По сообщению пресс-службы СНБ, бывший начальник столичного следственного управления Следственного комитета Джон Фархоян отпущен под подписку о невыезде.
Ваагн Вермишян на основе договоренностей с осуществляющими строительные работы лицами или компаниями-застройщиками лично или через близких ему лиц получил взятки в виде особо крупных сумм или материальных ценностей в размере от 1.000.000 до 2.500.000 драмов, против чего в 2019 г. совершал действия в их пользу или содействовал быстрому принятияю желаемых для них решений.
С целью сокрытия фактов получения взяток Вермишян в нарушение установленного законом запрета на занятие предпринимательской деятельностью основал на имя близкого ему человека ООО, занимающееся проектными работами.
Кроме того, председатель Комитета градостроительства в ходе встречи в своем кабинете 23 октября 2019 г. достиг договоренности с собственником нескольких строительных компаний о представлении его к получению звания “Заслуженный строитель Армении”, за что получил в качестве взятки сумму в размере 2.379.950 драмов (5000 долларов США) и стройматериалы на сумму 2.300.000 драмов.