2008 թ-ի Մարտի 1-ից չորս տարի անց. Ալեք Ենիգոմշյանի խոսքը (վիդեո)
Արդեն չորս տարի է անցել 2008 թ-ի Մարտի 1-ի սպանդից և այդ ոճրագործության հեղինակներից, կատարողներից և ծրագրավորողներից և ոչ մեկը պատասխանատվության չի ենթարկվել։ Այս խայտառակ պայմաններում իշխանությունները և այս ռեժիմը ձևացնում է, որ կազմակերպում է այսպես ասած հերթական ընտրությունները մինչ անցնող ավելի քան 17 տարիների այսպես ասած ընտրությունները իրականացվել են կեղծիքների և այլ կոպիտ խախտումների ուղեկցությամբ և, բնականաբար, տարբեր չի կարող լինել նաև հաջորդ տարվա նախագահական այսպես ասած ընտրությունները։
Ավելին հատկանշական է, որ Մարտի 1-ի տարելիցի օրերին ներկա իշխանությունները փորձում են անցկացնել այսպես կոչված «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենք, որի միակ նպատակն է օրինականացնել ապագա ռեպրեսիվ միջոցառումները։
Սակայն անցնող չորս տարիների ընթացքում մեր ժողովուրդը և հատկապես երիտասարդությունը ապացուցեց, որ այս ռեպրեսիվ միջոցառումները չեն կարող ազդել իր վճռականության վրա։ Այս օրերին մենք ականատես ենք լինում հենց այդ վճռականությանը։ Բնապահպանական շարժումը, լեզվի խայտառակ օրենքին ընդդիմացող շարժումը, բանակում տեղի ունեցող անընդունելի դեպքերի դեմ ըմբոստացող շարժումը, այս բոլորը ապացույցն են մեր ազգի և հատկապես մեր երիտասարդության վճռականությանը և այս իշխանությունների վախճանը իրականանալու է հենց նման քաղաքացիական շարժումների կիզակետի շուրջ կենտրոնանալով։
Հայ երիտասարդությունը գնալով ավելի է գիտակցում այն բանը որ այս բոլորի նպատակը մեկն է ապահովել քրեաօլիգարխիկ համակարգի ինչպես իրենք ասում են սեփականությունը ի հեճուկս իրականում այլոց սեփականության և հանրային սեփականության։ Ժողովուրդն ու ազգը, երիտասարդությունը վճռական են վերջ դնելու այս իրավիճակին և վստահաբար այս վճռականությամբ բոլորս հասնելու ենք մեր նպատակին և կարողանալու ենք, մեզ հաջողվելու է մեր հայրենիքում, մեր երկրում հաստատել այն համակարգը որին արժանի է մեր ժողովուրդը։

Alek Yenikomshyan: "4 years after March 1, 2008 and none of those responsible have been brought to justice"
What follows is the English translation of a video distributed by the Sardarapat Movement in which Alek Yenikomshyan shares his observations about political developments in Armenia in the ensuing 4 years after the events of March 1, 2008.
Four years have passed since the massacre that took place on March 1, 2008.
The authors and organizers of that crime have yet to be brought to justice in the ensuing four years. It is in such a appalling state of affairs that the current authorities and regime are making believe that they are organizing the next round of elections in Armenia.
The past 17 years have shown us, however, that these so-called elections have been marred with fraud, deception and other gross violations. Naturally, presidential elections slated for next year cannot be any different.
Of particular note is that when we are observing the 4th anniversary of the March 1st tragedy, the regime is busy pushing through a bill regarding the “Law on the Legal Regime of the State of Emergency”. The only aim of this legislation is to legitimize future repressive measures by the regime.
However, during the past four years, our people, and young people especially, have proven that such repression cannot break their will and determination.
Today, we witness the tangible manifestations of that determination – the environmental movement, protests against a reprehensible language law, those condemning unacceptable non-combat deaths in the army, and other civic activism.
Such civic and public movements will surely hasten the ultimate demise of the current powers that be in Armenia.
The young generation in Armenia is gradually coming to the realization that the aim of the regime is one and the same – to ensure that the criminal oligarchy now running roughshod over Armenia retains it property and privilege, at the expense of the public interest and public property.
The Armenian people, the youth in Armenia, are determined to put an end to this state of affairs.
Buoyed with such unbending determination and resolve, we will surely establish a government in our motherland that our people are truly deserving of.