ԱԳՆ հայտարարությունը «Սարիբեկյանն ու Բալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» ՄԻԵԴ-ի վճռի առնչությամբ
Հունվարի 30-ին ՄԻԵԴ-ը վճիռ է կայացրել Սարիբեկյանը և Բալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով: Այն վերաբերում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված ՀՀ քաղաքացի Մանվել Սարիբեկյանի՝ Ադրբեջանի ռազմական ոստիկանության բաժանմունքում մահվան հանգամանքներին: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը։
Մանվել Սարիբեկյանը 2010թ.-ի սեպտեմբերի 11-ին եղանակային վատ պայմանների պատճառով մոլորվել է Տավուշի մարզի սահմանամերձ հատվածում և հայտնվել ադրբեջանական կողմում, իսկ 1 ամիս անց՝ 2010թ.-ի նոյեմբերի 4-ին, Սարիբեկյանի դիակը հանձնվել է հայկական կողմին: Ըստ ադրբեջանական վարկածի՝ հայ հովիվն ինքնասպանություն էր գործել Ադրբեջանի ՊՆ ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանումում:
Անհրաժեշտ է նշել, որ ադրբեջանական կողմն ակնհայտ սուտ մեղադրանքներով քրեական գործ էր հարուցել Մանվել Սարիբեկյանի հանդեպ և կտտանքների ներքո պարտադրել հանդես գալ ադրբեջանական հեռուստատեսությամբ:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն արձանագրել է ՀՀ քաղաքացու` Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով (այսուհետ՝ Կոնվենցիա) երաշխավորված հիմնարար իրավունքների խախտումներ, մասնավորապես՝ Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունքի) և՛ նյութիրավական, և՛ դատաիրավական ասպեկտների, ինչպես նաև Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի (խոշտանգումների արգելում) խախտում, քանի որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի համար կասկածից վեր է, որ Սարիբեկյանը ենթարկվել է չափազանց լուրջ և դաժան տառապանքների, որոնք նրան հասցվել են միտումնավոր՝ ադրբեջանական իշխանությունների ուղղակի վերահսկողության ներքո գտնվող կալանավորված անձի նկատմամբ:
Վճիռն աննախադեպ է. Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն առաջին անգամ ամրագրել է Ադրբեջանի պատասխանատվությունը ՀՀ քաղաքացուն կյանքի զրկելու գործում և արձանագրել, որ ՀՀ քաղաքացին տանջամահ է արվել մասնավորապես Ադրբեջանի ռազմական ոստիկանության ստորաբաժան անձնակազմի բռնի գործողությունների հետևանքով:
Այս վճիռն հերթական անգամ հաստատում է, որ Ադրբեջանը բացահայտորեն խախտում է մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պարտավորությունները: Այն նաև փաստում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների վերահսկողության ներքո հայտնված յուրաքանչյուր հայ, անկախ կարգավիճակից, ուղղակիորեն վտանգված է:
ՀՀ-ն շարունակական ջանքեր կգործադրի ՀՀ քաղաքացիների և հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովման և արդարության վերականգնման ուղղությամբ:

The following statement was released by Armenia's Ministry of Foreign Affairs.
On January 30 the European Court of Human Rights ruled in the case of Saribekyan and Balayan vs Azerbaijan.
It is related to the death circumstances of the citizen of the Republic of Armenia Manvel Saribekyan at the Military Police Department of the Ministry of Defence of Azerbaijan. On September 11, 2010, Manvel Saribekyan due to bad weather conditions lost his way in the borderline of Tavush region of Armenia and found himself on the Azerbaijani side. A month later Saribekyan’s body was returned to the Armenian side. According to the Azerbaijani version the Armenian shepherd had committed suicide at the Military Police Department of the Azerbaijani Defense Ministry.
It should be recalled that the Azerbaijani side had initiated criminal proceedings against Manvel Saribekyan on obviously false charges and forced him to appear on the Azerbaijani TV by means of torture.
The European Court of Human Rights has concluded that the fundamental human rights enshrined in the European Convention on Human Rights (hereinafter: the Convention) of the citizen of the Republic of Armenia were breached, particularly substantive and procedural aspects of the Right to Life (Article 2 of the Convention), as well as breach of Article 3 of the Convention prohibiting torture, as the European Court of Human Rights undoubtedly ruled that Saribekyan was subjected to very serious and cruel suffering and that it was carried out intentionally on a detained person under the exclusive control of the Azerbaijani authorities.
The ruling is unprecedented. For the first time, the European Court of Human Rights has found Azerbaijan’s responsibility for the deprivation of life of the citizen of Armenia and established that the citizen of the Republic of Armenia died as a result of the violent actions of others, notably personnel at the Military Police Department of Azerbaijan.
This ruling once again demonstrates that Azerbaijan is overtly violating its international human rights obligations. It also indicates that every Armenian who would fall under the control of the Azerbaijani authorities, regardless of his or her status, is subjected to a life threat.
The Republic of Armenia will continue its consistent efforts to ensure security of the citizens of Armenia and the Armenian people and achieve justice.