Վարչապետ Փաշինյանը և Աբդալլահ Երկրորդը քննարկել են հայ-հորդանանյան տնտեսական կապերի զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության թագավոր, Նորին Արքայական Մեծություն Աբդալլահ Երկրորդ Իբն Ալ Հուսեյն Ալ Հաշիմիին:
Վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ՝ ողջունելով Հորդանանի թագավորին՝ վարչապետը նշել է. «Ձերդ գերազանցություն, ինձ համար մեծ պատիվ է տեսնել Ձեզ մեր երկրում: Սա պատմական այց է, Ձեր առաջին այցն է Հայաստան: Եվ ինչպես մենք հասցրեցինք քննարկել՝ ոչ վերջինը: Մենք հույս ունենք շատ անգամներ տեսնել Ձեզ մեր երկրում:
Հորդանանի հետ հարաբերությունները մեզ համար շատ կարևոր են, քանի որ ընդհանուր առմամբ՝ Միջին Արևելքը և Ձեր երկիրը մենք տեսնում ենք որպես ռազմավարական գործընկերության ուղղություն: Ես շատ ուրախ եմ, որ նախորդ մեր երկրների միջև հարաբերություններն ակտիվանում են: Մենք արդեն կոնկրետացրել ենք արդյունքները, ունենք մի քանի առանձնահատուկ ուղղություններ, որոնք երկկողմանի հետաքրքրություն են ներկայացնում: Ես նաև ուրախ եմ, որ Ձեզ հետ գործարարների պատվիրակություն է եկել, և մենք պատրաստվում ենք ստորագրել կոնկրետ փաստաթուղթ մեր հարաբերություններն առավել լավացնելու և առավել արդյունավետ դարձնելու համար:
Ես շատ ուրախ եմ Ձեզ ևս մեկ անգամ տեսնելու հնարավորության համար: Ցանկանում եմ շեշտել, որ մեր ժողովուրդը շատ դրական պատմական հիշողություն ունի Ձեր երկրի հետ կապված, քանի որ Ձեր երկիրը, Ձեր ժողովուրդը մեծ աջակցություն է ցուցաբերել Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածների նկատմամբ, և այս փաստն ավելի է ջերմացնում մեր վերաբերմունքը Հորդանանի և նրա ժողովրդի նկատմամբ: Սա շատ հզոր հիմք է մեր հարաբերությունների համար և հույս ունեմ, որ այս հիմքի վրա մենք կկարողանանք կառուցել իրոք տպավորիչ հարաբերություններ: Շատ շնորհակալ եմ»:
Աբդալլահ Երկրորդը նշել է. «Ձերդ գերազանցություն, շատ շնորհակալություն: Ինչպես Դուք ասացիք, մենք շատ հպարտ ենք այն պատմությամբ, որ մեր ժողովուրդները կիսել են: Ինձ այնքան ջերմորեն հյուրընկալեցին երեկ Հայաստան ժամանելու հենց առաջին պահից, և ինչպես Դուք ասացիք, ես հույս ունեմ, որ սա իմ բազմաթիվ այցերից մեկն է:
Մեր առանձնահատուկ բարեկամությունը երկար տարիներ շարունակվում է և հուսով եմ, որ այն կշարունակվի ավելի պայծառ և ջերմությամբ: Մնք հպարտ ենք, որ միմյանց հետ կիսել ենք պատմությունը: Մենք դեռ միասին շատ անելիքներ ունենք և ինձ թվում է դա Դուք էլ կհաստատեք:
Ես շատ լավատես եմ և ու հիացած Ձեր ընդունելությամբ»:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են հայ-հորդանանյան տնտեսական և հումանիտար հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանում ներկայումս տնտեսությունն ունի զարգացման լավ միտումներ և երկրում ստեղծված է բարենպաստ տնտեսական միջավայր: Վարչապետն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է հորդանանյան բիզնեսի և կապիտալի ներգրավմամբ ու փոխգործակցության լավ հեռանկարներ են առկա տնտեսության տարբեր ճյուղերում: ՀՀ կառավարության ղեկավարը հավելել է, որ մեր երկիրը կարող է լավ հարթական դառնալ հորդանանցի գործարարների համար՝ Եվրասիական տնտեսական միության շուկա արտոնյալ պայմաններով մուտք գործելու համար:
Աբդալլահ Երկրորդի խոսքով՝ իր երկրի կառավարությունը ևս շահագրգիռ է Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական կապերի զարգացմամբ ու իրենք հետաքրքրված են զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում համագործակցությամբ:
Երկկողմ հարաբերություններին նոր ազդակ հաղորդելու համատեքստում կողմերը կարևորել են նաև վիզային ռեժիմի դյուրացման ուղղությամբ համատեղ աշխատանքների իրականացումը:
Հայաստանի վարչապետը և Հորդանանի թագավորը մտքեր են փոխանակել նաև Հարավային Կովկասում և Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ: Կողմերն անդրադարձ են կատարել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին և ընդգծել հիմնախնդրի՝ բանակցային ճանապարհով լուծման կարևորությունը:

Премьер-министр Пашинян и Абдалла Второй обсудили вопросы развития армяно-иорданских экономических отношений
Премьер-министр Никол Пашинян принял в правительстве прибывшего в Армению с официальным визитом Его Величества Короля Иорданского Хашимитского Королевства Абдаллу Второго ибн аль-Хусейна аль-Хашими.
Приветствуя короля Иордании, премьер-министр отметил: “Ваше Превосходительство, для меня большая честь видеть Вас в нашей стране. Это исторический визит, это Ваш первый визит в Армению. И как мы уже успели обсудить - не последний. Мы надеемся увидеть Вас в нашей стране много раз.
Отношения с Иорданией очень важны для нас, поскольку мы рассматриваем Ближний Восток в целом и Вашу страну как стратегическое направление партнерства. Я очень рад, что отношения между нашими странами активизируются. Мы уже конкретизировали результаты, у нас есть несколько особых направлений, которые представляют взаимный интерес. Я также рад, что с Вами приехала делегация предпринимателей, и мы собираемся подписать конкретный документ, чтобы улучшить наши отношения и сделать их более эффективными.
Я очень рад снова видеть Вас. Я хочу подчеркнуть, что у нашего народа очень позитивная историческая память о Вашей стране, потому что Ваша страна, Ваш народ оказал огромную поддержку пережившим Геноцид армян нашим соотечественникам, и этот факт делает наше отношение к Иордании и ее народу более теплым. Это очень крепкая основа для наших отношений, и я надеюсь, что на этой основе мы сможем построить действительно впечатляющие отношения. Спасибо большое”.
Абдалла Второй отметил: “Ваше Превосходительство, большое спасибо. Как Вы сказали, мы очень гордимся историей, которую разделили наши народы. Меня вчера так тепло встретили с первой минуты моего визита в Армению, и, как Вы сказали, я надеюсь, что это один из моих многочисленных визитов.
Наша особая дружба продолжается уже много лет, и я надеюсь, что она будет еще ярче и теплее. Мы гордимся тем, что разделили историю. Нам еще многое предстоит сделать вместе, и мне кажется, Вы согласитесь с этим.
Я очень оптимистичен и восхищен Вашим приемом”.
В ходе встречи собеседники обсудили ряд вопросов, связанных с развитием армяно-иорданских экономических и гуманитарных отношений.
Премьер-министр Пашинян отметил, что экономика Армении в настоящее время имеет хорошие тенденции развития и в стране создана благоприятная экономическая среда. Премьер-министр подчеркнул, что правительство Армении заинтересовано в привлечении иорданского бизнеса и капитала и в различных секторах экономики есть хорошие перспективы сотрудничества. Глава правительства Армении добавил, что наша страна может стать хорошей платформой для иорданских бизнесменов для выхода на рынок Евразийского экономического союза на льготных условиях.
По словам Абдаллы Второго, правительство его страны также заинтересовано в развитии торгово-экономических связей с Арменией и в сотрудничестве в сферах туризма, сельского хозяйства, информационных технологий и других областях.
В контексте придания нового импульса двусторонним отношениям стороны также подчеркнули важность совместной работы по упрощению визового режима.
Премьер-министр Армении и король Иордании также обменялись мнениями о событиях на Южном Кавказе и на Ближнем Востоке. Стороны коснулись переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта и подчеркнули важность урегулирования проблемы путем переговоров.