Իտալիայում կստեղծվի «Հայկական տուն»
Իտալիայի Ֆրիուլի-Վենեցիա Ջուլիա նահանգում նախատեսվում է ստեղծել հայկական մշակույթի կենտրոն' «Հայկական տուն», որի գործունեությունը չի սահմանափակվի մշակութային փոխանակումներով, այլ կներառի մշակութային արժեքների և ավանդույթների պահպանման, լեզվամտածողության, տեղեկատվական բանկերի ստեղծումը և մի շարք այլ գիտամշակութային ծրագրեր' մարզերի միջև: Այս մասին երեկ' ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հետ հանդիպման ժամանակ, հայտնել է Ֆրիուլի-Վենեցիա Ջուլիա նահանգի նախագահ Ռենզո Տոնդոն, ով պաշտոնական այցով ժամանել է Հայաստան:
Որպես առաջին քայլ` մշակույթի նախարարը ստեղծվելիք «Հայկական տան» գրադարանին նվիրել է հայոց պատմական մայրաքաղաք Անիին, հայկական պատմամշակութային հուշարձաններին ու Սերգեյ Փարաջանովին նվիրված գրքեր:
ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տեղեկացմամբ' որպես համատեղ նախաձեռնություն' նախարարն առաջարկել է «Հայկական տանը» համատեղ ուժերով բացել հայ գրատպության 500-ամյակին նվիրված գրքի ցուցահանդես:

В Италии будет создан "Армянский дом"
В итальянской провинции Фриули-Венеция Джулия предусматривается открыть центр армянской культуры – "Армянский дом", деятельность которого будет включать сохранение культурных ценностей и традиций, создание информационного банка и ряд других научно-культурных программ. Об этом вчера на встрече с министром культуры РА Асмик Погосян сообщил глава провинции Фриули-Венеция Джулия Рензо Тондо, находящийся с официальным визитом в Армении.
В качестве первого шага министр культуры подарила будущему "Армянскому дому" книги, посвященные столице исторической Армении Ани, армянским культурно-историческим памятникам и творчеству Параджанова.
Асмик Погосян также предложила "Армянскому дому" совместными усилиями организовать выставку, посвященную 500-летию армянского книгопечатания.