«Աշակերտներին վախեցնում են. եթե ինչ-որ բան ասեք, ձեռքներիցս չեք պրծնելու»
Հարթաշենցի 14-ամյա Կարինեի (անունը փոխված է) հորեղբայր Գագիկը զարմացած է, որ առայսօր գյուղապետ Ազատ Ղուկասյանը կալանավորված չէ և ազատության մեջ «իր գործերն է դասավորում». «Իր կինը, էրեխեն, փաստաբանը մտնում են դասարանի էրեխեքի տները, ուզում են հեղափոխել նրանց»:
Ոստիկանությունից եկել են դպրոց և հարցաքննել երեխաներին: Նրանցից մի քանիսը, Գագիկի խոսքով, պատմել են` ինչ տեսել են, բայց շատերին էլ` հատկապես դասարանի տղաներին, վախեցրել են` ասելով, որ եթե «ինչ-որ բան պատմեք, ձեռքներիցս չեք պրծնի»: Վախեցնողը, նրա խոսքով, գյուղապետի որդին է:
Հիշեցնենք, որ մի քանի օր առաջ Սյունիքի մարզի Հարթաշեն համայնքի ղեկավար Ազատ Ղուկասյանը, ով գյուղի դպրոցում ֆիզկուլտուրա է դասավանդում, 8-րդ դասարանցիների դասին երկու դասարանի աշակերտներին տարել է մարզադահլիճ, իսկ 14-ամյա Կարինեին հանձնարարել է հետևել իրեն: Ինչպես պատմում է Կարինեի հորեղբայրը, իր զարմուհու դասընկերուհիներից մեկը բանալու անցքից նայում է և, տեսնելով Կարինեի հետ կատարվածը, օգնության է կանչում ուսուցիչներին: Գագիկի խոսքով՝ թե ստույգ ինչ է կատարվել, իրենք իմացել են դեպքի հաջորդ օրը: Ոստիկանության լրատվության վարչությունից «Հետքին» հայտնել էին, որ դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ «Ակնհայտ տասնվեց տարին չլրացած անձի նկատմամբ անառակաբարո գործողություններ կատարելու» հատկանիշներով:

“Учеников запугали: если что-то расскажете, вам не сдобровать”
Гагик, дядя 14-летней Карине (имя изменено) из села Арташен, удивлен тем, что староста села Азат Гукасян до сих пор находится на свободе и, пользуясь этим, “улаживает свои дела”. “Его жена, сын, адвокат ходят по домам и пытаются изменить отношение детей”,- говорит Гагик.
Сотрудники полиции пришли в школу и допросили учеников. По словам Гагика, некоторые из них рассказали о том, что видели, но многие, в частности мальчики, были напуганы, так как сын старосты пригрозил им: “если что-то расскажете, вам не сдобровать”.
Напомним, что несколько дней назад руководитель общины Арташен Сюникской области Азат Гукасян, который в местной школе преподает физкультуру, отвел учеников двух классов в спортзал, а сам поручил 14-летней Карине следовать за ним. Одна из одноклассниц Карине через замочную скважину увидела, что с ней происходит, и позвала на помощь учителей. О том, что произошло на самом деле, родные девочки узнали на следующий день после случившегося.
В пресс-службе полиции “Hetq”-у сообщили, что по данному факту возбуждено уголовное дело по признакам “осуществления развратных действий в отношении лица, заведомо не достигшего 16-летнего возраста”.