Կառավարությունը կշարունակի փոխհատուցել խորհրդային ժամանակներում ներդրված ավանդները
2020 թվականին Կառավարությունը շարունակում է նախկին ԽՍՀՄ խնայբանկի ՀԽՍՀ հանրապետական բանկում մինչև 1993 թվականի հունիսի 10-ը ներդրված դրամական ավանդների դիմաց փոխհատուցման տրամադրումը: Այս մասին Կառավարության փետրվարի 13-ի նիստին հայտնեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը:
Ընդունված նախագծով առաջարկվում է ավանդների փոխհատուցման իրավունք վերապահել նաև 1935 և 1936 թվականներին ծնված անձանց: Փոխհատուցման իրավունք ունեն նաև պաշտպանության մարտական գործողությունների մասնակից կամ մարտական գործողությունների հետևանքով չօգտագործվող և հակառակորդի կողմից հողատարածքների գնդակոծման դեպքեր ունեցող սահմանամերձ համայնքներում 2014 թվականի օգոստոսի 1-ի դրությամբ հաշվառված անձինք:
Գործող կարգավորումներով՝ պարտադիր ժամկետային զինծառայության զորակոչված անձինք օրենսդրության համաձայն բնակչության պետական ռեգիստրի հաշվառումից դուրս գալու պատճառով չեն կարողանում իրացնել իրենց իրավունքը: Նախագծով ընդունվեց որոշում այդ անձանց համար սահմանել դրույթ ավանդի փոխհատուցում ստնալու իրավունքից օգտվելու համար:

Правительство продолжит компенсировать советские вклады
В 2020 г. правительство продолжит компенсировать денежные вклады, оформленные в Армянском республиканском банке Сбербанка СССР до 10 июня 1993 г. Об этом на сегодняшнем заседании правительства сообщила министр труда и по социальным вопросам Заруи Батоян.
Принятым законопроектом предлагается предоставить право на получение компенсации по вкладам лицам 1935 и 1936 гг. рождения. Такое право имеют также участники боевых действий по обороне и лица, вставшие на учет 1 августа 2014 г. в приграничных общинах, где имели место обстрелы со стороны противника.
Право на получение компенсации по советским вкладам получат также призванные на срочную военную службу лица, которые были сняты с учета в госреестре населения.