Նիկոլ Փաշինյանը և Անգելա Մերկելը ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես են եկել հայտարարություններով
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բեռլինում հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ: Վարչապետ Փաշինյանի դիմավորման և պատվիրակություններին ողջունելու արարողությունից հետո երկու երկրների ղեկավարները մինչ բանակցությունները սկսելը ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես են եկել հայտարարություններով: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը։
Իր խոսքում Անգելա Մերկելը նշել է.
«Սիրով Գերմանիայում մեկ անգամ ևս ողջունում եմ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Մենք առիթ ունեցել ենք հանդիպելու, և այդ պահից ի վեր մեր երկու երկրների կապերն ավելի ինտենսիվ են դարձել։ Մենք այսօր խոսելու ենք մեր երկկողմ հարաբերությունների խորացման մասին։
Հայաստանում ներկայում տեղի են ունենում մեծ փոփոխություններ։ Մեծ փոփոխություններ են ակնկալվում նաև իրավական համակարգում։ Դա այդքան էլ դյուրին գործընթաց չէ, բայց մենք Հայաստանին ցանկանում ենք հաջողություն այդ քայլերում։
Ինչպես արդեն ասացի, մեր հարաբերություններն ինտենսիվացել են։ Երբ այցելել էի Հայաստան` եղա Թումո կենտրոնում և շատ էի հիացել այդ կենտրոնով։ Մեզ մոտ Թումո կենտրոն բացելու համար ստորագրվել է համաձայնագիր, և այս տարվա աշնանը մենք կկարողանանք Բեռլինում բացել այն։
Նախորդ տարվա հոկտեմբերին մենք ունեցել ենք տնտեսական ֆորում, և այն մի նոր ճյուղ է բացել գերմանահայկական հարաբերություններում։ Եվ մենք շնորհակալություն ենք հայտնում այն բանի համար, որ Հայաստանն ինտենսիվ մեզ հետ համագործակցում է Աֆղանստանի խաղաղապահ առաքելությունում։
Հայաստանը Եվրոպական միության հետ է համաձայնագիր ստորագրել, միևնույն ժամանակ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկիր է, և մենք դեռ պետք է երկար աշխատանք տանենք` երկու միությունների համագործակցության համար:
Այսօրվա քննարկման կարևոր հարցերից է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման թեման: Պարոն վարչապետը շարունակելու է իր ուղևորությունը Մյունխեն, շնորհակալ ենք և ուրախ ենք, որ այսօր այստեղ եք»:
Իր հերթին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Հարգելի տիկին կանցլեր,
ԶԼՄ-ների հարգելի ներկայացուցիչներ,
Մեծ ուրախությամբ եմ ցանկանում արձանագրել, որ իմ պաշտոնավարումից ի վեր, վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում, տիկին կանցլերի հետ մենք հանդիպում ենք արդեն երրորդ անգամ: Սա ինքնին խոսուն փաստ է, ինչը վկայում է մեր հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին:
Գերմանիան Հայաստանի մտերիմ բարեկամն ու գործնկերն է, և մենք զգում ենք այդ բարեկամության ուժը և՛ զգացական, և՛ գործնական առումներով։ Գերմանիան այն հզոր կամուրջներից մեկն է, որը կապում է Հայաստանը Եվրոպական միության, եվրոպական քաղաքակրթության և մշակույթի հետ:
Այսօր վստահությամբ կարող եմ արձանագրել, որ մեր բարեկամությունը հիմնված է ընդհանուր արժեքների վրա: Դրանք միավորում են մեր երկու երկրները և հուսալի հենք ծառայում ամենատարբեր ոլորտներում համագործակցության համար:
Ուրախ եմ արձանագրել, որ մենք այսօր կապված ենք նաև փոխշահավետ համագործակցությամբ ու գործնական ծրագրերով։ Պատրաստ ենք անել հնարավորը այն առավել ամրապնդելու և առաջ մղելու համար: Քիչ անց տիկին Մերկելի հետ հնարավորություն ենք ունենալու քննարկելու մեր համագործակցության օրակարգը:
Առանձնակի ցանկանում եմ շեշտել այն աջակցությունը, որը Գերմանիան ցուցաբերում է Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումներին: Մենք երախտապարտ ենք Գերմանիայի և Եվրոպական Միության բարոյական, քաղաքական, փորձագիտական և ֆինանսական աջակցության համար: Այն կարևորագույն նշանակություն ունի մեր երկրում ժողովրդավարության անշրջելիությունն ապահովելու և այդ նպատակով իրավունքի գերակայությունը ամրապնդելու և տնտեսական ու քաղաքական ինստիտուտները բարեփոխելու համար:
Ընդհանուր առմամբ ուզում եմ ընդգծել մեր հետաքրքրությունների ևս մեկ ասպեկտ Գերմանիայի հետ հարաբերություններում: Դուք գիտեք, որ 2018 թվականից Հայաստանն անցում է կատարել խորհրդարանական կառավարման համակարգի և Գերմանիան մեզ համար շատ կարևոր և հաջողված մոդել է խորհրդարանական կառավարման արդյունավետ, ուժեղ պետություն լինելով, որտեղ հստակ գործում են հակակշիռների և փոխզսպումների մեխանիզմները և որտեղ ժողովրդավարությունը շատ վաղուց թերևս կասկածի տակ չէ և այն անշրջելի է պատմականորեն: Այս առումով Գերմանիայի հետ մեր հարաբերությունները շատ կարևոր են, և այսօր տիկին կանցլերի հետ խոսելու ենք ներկայումս Հայաստանի տեղի ունեցող զարգացումների, մեր բարեփոխումների օրակարգի մասին, այդ թվում` ինչպես և նախկինում խոսել ենք, ժողովրդավարությունը Հայաստանում ինստիտուցիոնալ առումով ուժեղ և անշրջելի դարձնելու մասին, և սա շատ կարևոր խոսակցություն է:
Ընդհանուր առմամբ Գերմանիայի հետ համագործակցության համատեքստում կցանկանայի առանձնացրել գերմանական Միջազգային համագործակցության ընկերակցության (GIZ) և Գերմանական վերակառուցման բանկի (KfW) գործունեությունը մեր երկրում:
Մեր հանդիպման զգալի հատված նվիրելու ենք տնտեսական օրակարգին, որը վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում զգալի առաջընթաց է ապրել: Այս համատեքստում կարևորում ենք հայ-գերմանական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի անցկացումը: Ուրախ եմ, որ փետրվարի վերջին նախատեսվում է գերմանացի գործարարների պատվիրակության այցը Հայաստան, իսկ հոկտեմբերին՝ «Գերմանական տնտեսական միության» կողմից «Հայաստան-Գերմանիա տնտեսական ֆորում 2020» համաժողովի անցկացումը: Մենք մեծապես շահագրգռված ենք գերմանական ընկերությունների մուտքով Հայաստան:
Ուրախությամբ պետք է փաստեմ, որ անցած տարվա մեր հանդիպումից հետո, տիկին կանցլեր, շոշափելի առաջընթաց ունենք գրեթե բոլոր պայմանավորվածությունների շուրջ:
Անչափ ուրախալի է, որ KfW բանկի հետ ստորագրվել է Բեռլինում մեր կողմից տեխնոլոգիաների ուսուցման ԹՈՒՄՈ կենտրոն հիմնելու վերաբերյալ համաձայնագիր: Մեզ համար մեծ պատիվ է Գերմանիայի նման տեխնոլոգիական հսկա հանդիսացող երկին մեր առաջավոր փորձի փոխանցումը:
Տիկին կանցլերի հետ անդրադառնալու ենք նաև մշակութային, գիտակրթական համագործակցությունը: Մեզ համար կարևոր է կրթական ոլորտում Գերմանիայի առաջատար փորձի տրամադրումը: Մենք մեծապես շահագրգռված ենք Հայաստանում գերմաներեն լեզվի և մշակույթի հետագա տարածմամբ: Լիահույս ենք, որ 2017թ. դեկտեմբերին Երևանում բացված Գյոթեի անվան կենտրոնը մոտ ապագայում կվերածվի լիարժեք ինստիտուտի:
Ամփոփելով խոսքս, թույլ տվեք արձանագրել, որ այսօր հայ-գերմանական հարաբերությունները գտնվում են երբևէ ամենաբարձր մակարդակի վրա։

Pashinyan and Merkel Meet in Berlin: Declare Armenia-Germany Ties Stronger than Ever
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met with German Chancellor Angela Merkel today in Berlin. After welcoming Pashinyan and his delegation to Germany, the two made issued statements before they retired for a series of private talks. What follows is an unofficial translation of the transcript released by Pashinyan’s office regarding those statements.
Angela Merkel:
I once again warmly welcome the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan. We had an opportunity to meet, and since then the ties between our two countries have become more intense. Today we will talk about the deepening of our bilateral relations.
Major changes are currently taking place in Armenia. Great changes are also expected in the legal system. It is not an easy process, but we wish Armenia success in those steps.
As I said before, our relations have intensified. When I was in Armenia, I visited the Tumo Center and was very excited about what I saw. An agreement has been signed to open the Tumo Center in Germany and we will be able to open it in Berlin this fall.
Last October we had an economic forum, and it opened a new branch in German-Armenian relations. And we express our gratitude for Armenia's intense cooperation with us in the peacekeeping mission in Afghanistan.
Armenia has signed an agreement with the European Union. At the same time, it is a member of the Eurasian Economic Union, and we still must work hard for the cooperation of the two unions.
One of the important issues of today's discussion is the topic of the Nagorno Karabakh conflict settlement. Mr. Prime Minister will continue his trip to Munich. We are grateful and happy to be here today.
Prime Minister Nikol Pashinyan:
Dear Mrs. Chancellor,
Distinguished representatives of the media,
It is with great pleasure that I wish to state that we have been meeting with Mrs. Chancellor for the third time since my tenure of one and a half years. This is a very telling fact, which testifies to the high level of our relations.
Germany is Armenia's close friend and partner, and we feel the power of that friendship both emotionally and practically. Germany is one of the powerful bridges that connect Armenia with the European Union, European civilization and culture.
Today I can state with confidence that our friendship is based on shared values. They unite our two countries and serve as a reliable basis for cooperation in various fields.
I am pleased to note that today we are also linked by mutually beneficial cooperation and business plans. We are ready to do everything possible to further strengthen and advance it. We will soon have the opportunity to discuss our cooperation agenda with Mrs. Merkel.
I would like to emphasize Germany's support for reforms in Armenia. We are grateful for the moral, political, expert and financial support of Germany and the European Union. It is essential to ensure the irreversibility of democracy in our country and to strengthen the rule of law for this purpose and to reform economic and political institutions.
Overall, I would like to emphasize another aspect of our interest in relations with Germany. You know that since 2018 Armenia has transitioned to a parliamentary system of government and Germany is a very important and successful model for us as an effective, strong parliamentary government with clear counterbalance and compromise mechanisms. In this regard, our relations with Germany are very important, and today we are going to talk to Mrs. Chancellor about the current developments in Armenia and our reform agenda, including, as we have said before, about making democracy in Armenia institutionally strong and irreversible. This is very important conversation.
In general, in the context of cooperation with Germany, I would like to highlight the activities of the German International Cooperation Agency (GIZ) and the German Development Bank (KfW) in our country.
We will dedicate a significant portion of our meeting to the economic agenda that has made significant progress over the last one and a half years. In this context, we attach importance to the scheduled meetings of the Armenian-German intergovernmental commission. I am glad that the visit of the delegation of German businessmen to Armenia is planned in late February, and in October, the German Economic Union will hold the conference "Armenia-Germany Economic Forum 2020". We are very much interested in German companies coming to Armenia.
We will also discuss cultural, scientific and educational cooperation with Mrs. Chancellor. It is important for us to provide Germany's leading educational experience. We are keenly interested in the further spread of German language and culture in Armenia. We are hopeful that in 2017 The Goethe Center in Yerevan will open in December and will soon become a full-fledged institute.
In conclusion, let me state that today that Armenian-German relations are at their highest level ever.