Բանկերի շահույթը 2019 թվականին աճել է 25.4%-ով
2019 թվականին Հայաստանում գործող 17 առևտրային բանկերի շահույթը միասին կազմել է 78 մլրդ դրամ։ Ինչպես վկայում են բանկերի ֆինանսական հաշվետվությունները և Հայաստանի բանկերի միության հաշվարկները, 2018 թվականի համեմատ բանկային համակարգի շահույթն աճել է 15.8 մլրդ դրամով կամ 25.4%-ով։
Շահույթի ցուցանիշով առաջատարը 2019 թվականին Ամերիաբանկն է, որը տարվա ընթացքում գրանցել է 12.1 մլրդ դրամի շահույթ։ Հաջորդում է Արդշինբանկը՝ 9.9 մլրդ դրամով։ Ամենամեծ շահույթ ստացած բանկերի եռայակը եզրափակում է Ինեկոբանկը՝ 9.4 մլրդ դրամով։
Հնգյակում են նաև Արմսվիսբանկը՝ մոտ 9 մլրդ դրամի շահույթով և ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկ մոտ՝ 7.4 մլրդ դրամով։
Ընդհանուր առմամբ, 17 բանկերից 16-ը տարին շահույթով են փակել։ Միակ բանկը, որը վնասով է ավարտել տարին, ՎՏԲ-Հայաստան բանկն է՝ 1.5 մլրդ դրամի վնասով։
Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Մհեր Աբրահամյանի խոսքով՝ 2019 թվականը բարենպաստ տարի է եղել բանկային համակարգի համար։ «Դրա մասին են վկայում բանկային համակագի ցուցանիշները։ Գրեթե բոլոր ուղղություններով ունենք աճ։ Բանկային համակարգի կապիտալն ու շահութաբերությունը ևս աճել են»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում նշեց նա։
Նա համաձայն չէ այն դիտարկումների հետ, որ բանկերն այսօր գերշահույթ են ապահովում, քանի որ բանկային համակարգի շահույթը կազմել է կապիտալի 9.24%-ը։
Կապիտալն աճել է 9.5%-ով
Բանկերի ընդհանուր կապիտալը 2019 թվականին կազմել է 844.8 մլրդ դրամ։ Ըստ Հայաստանի բանկերի միության՝ 2018 թվականի համեմատ այս ցուցանիշն աճել է 73 մլրդ դրամով կամ կամ 9.5%-ով: Վերջին 10 տարիների կտրվածքով սա ամենաբարձր ցուցանիշն է։
Ակտիվները՝ 17%-ով
Ավելացել են նաև բանկերի ակտիվները։ 2019 թվականին դրանք կազմել են 5 տրլն 805 մլրդ դրամ՝ 2018 թվականի համեմատ աճելով 842 մլրդ դրամով կամ 17%-ով։ «Անկախության տարիներից սկսած բանկերի քանակը նվազել է Հայաստանում, սակայն ակտիվների քանակն աճել է։ Սա ցույց է տալիս բանկային համակարգի մեծացման մասին»,- նկատում է Հայաստանի բանկերի միության գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը։
Վարկերն աճել են՝ 10.1%-ով, ավանդները՝ 22.4%-ով
2019 թվականի վերջի դրությամբ Հայաստանի բանկերի կողմից քաղաքացիներին տրամադրված վարկերի ընդհանուր ծավալն, ըստ Բանկերի միության, կազմել է 3 տրլն 357 մլրդ դրամ։ 2018 թվականի վերջի համեմատ այն աճել է 327 մլրդ դրամով կամ 10.1%-ով։ 327 մլրդ դրամը չի նշանակում, էր տարվա ընթացքում միայն այդքան վարկ է տրամադարվել։ Իրականում տրամադրված վարկերի ծավալն ավելի մեծ է լինում և դրան զուգահեռ քաղաքացիները մարում են ավելի վաղ ստացված վարկերը։
Իսկ ավանդները՝ հաճախորդների նկատմամբ բանկերի պարտավորությունները 2019 թվականի վերջի դրությամբ կազմել են 3 տրլն 477 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա վերջի համեմատ աճելով 637 մլրդ դրամով կամ 22.4%-ով։ Հաջորդ հոդվածում առավել մասնրամասն կներկայացնենք վարկերի ու ավանդների դինամիկան և իրավիճակը։

В 2019 году прибыль банков выросла на 25.4%
В 2019 г. прибыль действующих в Армении 17 коммерческих банков составила в совокупности 78 млрд драмов. Согласно финансовым отчетам банков и расчетам Союза банков Армении, по сравнению с 2018 г. прибыль банковской системы выросла на 15.8 млрд драмов, или на 25.4%.
В 2019 г. лидером по показателю прибыли стал “Америбанк” – 12.1 млрд драмов. Далее следуют “Ардшинбанк” – 9.9 млрд драмов и “Инекобанк” – 9.4 млрд драмов.
В первую пятерку входят также “Армсвисбанк” , получивший прибыль в размере около 9 млрд драмов, и “АКБА-Кредит Агриколь” – около 7.4 млрд драмов.
В целом 16 из 17 банков закрыли год с прибылью. Единственный банк, который понес убытки, - “ВТБ Армения”, а убытки составили 1,5 млрд драмов.
По словам председателя Союза банков Армении Мгера Абрамяна, 2019 год стал благоприятным для банковской системы. “Об этом свидетельствуют показатели банковской системы. Мы имеем рост почти по всем направлениям. Выросли также капиталы и прибыльность банковской системы”,- сказал на сегодняшней встрече с журналистами М.Абрамян.
Он не согласился с мнением о том, что сегодня банки обеспечивают сверхприбыли, поскольку прибыль банковской системы составила 9.24% капитала.
Капитал вырос на 9.5%
Общий капитал банков в 2019 г. составил 844.8 млрд драмов. Согласно данным Союза банков Армении, по сравнению с 2018 г. этот показатель вырос на 73 млрд драмов, или на 9.5%. Это самый высокий показатель за последние десять лет.
Активы выросли на 17%
Увеличились также активы банков. В 2019 г. они составили 5 трлн 805 млрд драмов, что на 842 млрд, или на 17%, больше, чем в 2018 г.
“За годы независимости число банков в Армении сократилось, однако количество активов выросло. Это свидетельствует о расширении банковской системы”,- отметил исполнительный директор Союза банков Армении Сейран Саргсян.
Кредиты выросли на 10.1%, вклады – на 22.4%
По положению на конец 2019 г. общий объем кредитов, выданных банками гражданам страны, составил 3 трлн 357 млрд драмов, сообщает Союз банков. По сравнению с концом 2018 г. этот показатель вырос на 327 млрд драмов, или на 10.1%. Указанная сумма не включает все выданные в течение года кредиты. В действительности объем кредитов намного больше. К тому же параллельно граждане погашают полученные ранее кредиты.
Что касается вкладов, то по положению на конец 2019 года обязательства банков перед своими клиентами составили 3 трлн 477 млрд драмов, что на 637 млрд, или на 22.4%, превышает предыдущий показатель.