Մեկ րոպե լռությունից հետո պատգամավորները կողմ քվեարկեցին «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» նախագծին
Այսօր Ազգային ժողովն իր աշխատանքները սկսեց մեկ րոպե լռությամբ: Խորհրդարանի նախագահ Սամվել Նիկոյանը նշեց, որ այսօր լրանում է 2008թ. մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձությունների 4-րդ տարելիցը եւ կոչ արեց պատգամավորներին մեկ րոպե լռությամբ հարգել զոհերի հիշատակը:
Հիշեցնենք, որ 2008թ. նախագահական ընտրություններից հետո Ազատության հրապարակում ընդիմությունը շուրջօրյա հանրահավաքներ եւ նստացույց անցկացրեց, իսկ իշխանությունը մարտի 1-ի լույս 2-ի գիշերը բռնի ուժով ցրեց նստացույցի մասնակիցներին: Արդեն Երեւանի քաղաքապետարանին հարող տարածքում զենք կիրառվեց, ինչի հետևանքով զոհվեցին Տիգրան Աբգարյանը, Տիգրան Խաչատրյանը, Գոռ Քլոյանը, Արմեն Ֆարմանյանը, Դավիթ Պետրոսյանը, Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Սամվել Հարությունյանը, Զաքար Հովհաննիսյանը, Գրիգոր Գեւորգյանը եւ Համլետ Թադեւոսյանը:
Պատահականություն է, թե կանխամտածված քայլ, սակայն այսօր ԱԺ առաջին ընթերցմամբ կողմ քվեարկեց «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» կառավարության ներկայացրած օրինքի նախագծին: Իշխանական պատգամավորները չեն էլ թաքցնում, որ օրենքի ընդունումը ուղիղ կապ ունի գալիք խորհրդարանական ընտրությունների հետ: Իսկ ընդդիմությունը քննադատում է օրենսդրական նախաձեռնությունը, քանի որ արտակարգ դրություն հայտարարելու համար ԱԺ-ի լիազորությունները սահմանափակվում են: Այդ վտանգը զգացել են նաեւ կոալիցիոն պատգամավորները, սակայն նրանք «չեն կարող» դեմ դուրս գալ կառավարության ներկայացրած նախաձեռնություններին: ՀՀԿ-ական պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանը նույնիսկ երեկ հայտարարեց, թե «տրյապկա» մի սարքեք Ազգային ժողովը»:
Նշենք, որ նախագծին կողմ է քվեարկել 67 եւ դեմ` 1 պատգամավոր: Կողմ են քվեարկել միայն կոալիցիոն կուսակցությունների պատգամավորները, իսկ ՀՅԴ-ն եւ «Ժառանգությունը» քվեարկությանը չեն մասնակցել:

После минуты молчания депутаты проголосовали за проект закона “О правовом режиме чрезвычайного положения”
Сегодня Национальное Собрание РА начало работу с минуты молчания. Спикер НС Самвел Никоян отметил, что сегодня исполняется 4-я годовщина трагических событий 2008 г., и призвал депутатов почтить память жертв минутой молчания.
Напомним, что после президентских выборов 2008 г. оппозиция проводила на площади Свободы круглосуточные митинги и сидячую демонстрацию, а в ночь с 1-го на 2-е марта власти, применив силу, разогнали участников акции. После этого, уже на прилегающей к мэрии Еревана территории, было применено оружие, вследствие чего погибли Тигран Абгарян, Тигран Хачатрян, Гор Клоян, Армен Фарманян, Давид Петросян, Ованнес Ованнисян, Самвел Арутюнян, Закар Ованнисян, Григор Геворкян и Гамлет Тадевосян.
То ли случайно, то ли преднамеренно, но сегодня парламент принял в первом чтении представленный правительством проект закона “О правовом режиме чрезвычайного положения”. Властные депутаты не скрывали, что принятие этого закона связано с предстоящими парламентскими выборами. Оппозиция подвергла проект закона критике, заявив, что он ограничивает полномочия НС на объявление чрезвычайного положения.
Эту опасность почувствовали и депутаты коалиционных фракций, однако они “не могут“ выступать против законодательных инициатив правительства. Вчера депутат-республиканец Рафик Петросян даже заявил: “Не превращайте Национальное Собрание в тряпку”.
Отметим, что за законопроект проголосовали 67 депутатов, против – 1. Поддержали документ только коалиционные партии. Оппозиционные фракции АРФ Дашнакцутюн и “Наследие” в голосовании не участвовали.