Ոստիկանները կունենան կարգապահական հանձնաժողով
Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում պատգամավորներին կարելի է հաշվել ձեռքի մատերի վրա: Առավոտյան մի շարք օրենքի նախագծեր ընդունելուց հետո կոալիցիոն խմբակցությունների պատգամավորներն իրենց աշխատանքն ավարտված համարեցին եւ ճաշարանում սնվելուց հետո լքեցին խորհրդարանի տարածքը:
Այս մթնոլորտում էլ այս պահին քննարկվում են մի շարք կարեւոր օրենսդրական նախաձեռնություններ: Քանի որ նիստերի դահլիճում կարելի է ասել՝ մարդ չկա, հիմնական զեկուցողներին ոչ հարց տվող կա, ոչ էլ հերթագրվում են ելույթների համար: 20 րոպեում քննարկվեց մոտ 5 օրենսդրական նախաձեռնություն:
Քննարկվող օրենսդրական փոփոխություններից մեկն էլ վերաբերում էր «Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության կարգապահական կանոնագիրքը հաստատելու մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին կառավարության ներկայացրած նախագծին:
Օրենքով առաջին անգամ նախատեսվում է կարգապահական հանձնաժողովի ստեղծման ինստիտուտը ոստիկանության համակարգում: Ըստ այդ նախագծի՝ կարգապահական կոպիտ խախտումների առիթով իրականացված ծառայողական քննության նյութերը, դրա արդյունքներով կազմված եզրակացությունը մինչեւ համապատասխան որոշում ընդունելու համար ծառայողական քննություն նշանակող անձին ներկայացնելը քննության են առնվում ոստիկանության կարգապահական հանձնաժողովում:
Կարգապահական խախտում կատարելու մեջ մեղադրվող ոստիկանության ծառայողը, ինչպես նաեւ նրա ղեկավարներն ունեն ոստիկանության կարգապահական հանձնաժողովում լսվելու իրավունք:

В системе полиции начнет действовать дисциплинарная комиссия
После принятия утром ряда законопроектов депутаты коалиционных фракций посчитали свою миссию оконченной и, пообедав в столовой, покинули здание парламента.
В этих условиях началось обсуждение ряда важных законодательных инициатив. И поскольку зал заседаний, можно сказать, был пуст, то никто докладчикам вопросов не задавал и никто не записался для выступлений.
В течение 20 минут было обсуждено 5 законодательных инициатив. Одна из них касалась внесения изменений и дополнений в закон “Об утверждении дисциплинарного устава полиции РА”.
Впервые законом предусмотрено создание в системе полиции дисциплинарной комиссии. Согласно законопроекту, материалы служебных расследований по фактам грубого нарушения дисциплины, заключения, составленные на основе этих материалов, до представления лицу, назначившему служебное расследование, рассматриваются в дисциплинарной комиссии полиции.
Обвиняемый в дисциплинарном нарушении сотрудник полиции, а также его руководители имеют право быть заслушанными в дисциплинарной комиссии полиции.