Ինչպե՞ս պատգամավորին պատասխանատվության ենթարկել
Ազգային ժողովում այս պահին քննարկվում է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին պատգամավորներ Դավիթ Հարությունյանի, Վարդան Բոստանջյանի եւ Հեղինե Բիշարյանի ներկայացրած օրենքի նախագիծը:
Նշենք, որ այս փոփոխությամբ նախատեսվում է խորհրդարանում ստեղծել էթիկայի հանձնաժողով, որը պետք է քննի պատգամավորի վարքագծի եւ գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերի, շահերի բախման հետ կապված մի շարք հարցեր:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը մտահոգություն հայտնեց, որ նախագծի հիմնական զեկուցող Դավիթ Հարությունյանը մերժել է իր ներկայացրած մի շարք առաջարկությունները, որոնք սկզբունքային նշանակություն ունեին:
Արծվիկ Մինասյանի առաջարկություններից մեկն էլ վերաբերում էր այլ պատգամավորների փոխարեն քվեարկող պատգամավորներին պատասխանատվության ենթարկելու հարցին:  Պատգամավորի խոսքերով՝  այդ երեւույթը պատժելի արարք պիտի լինի, եթե ոչ քրեական հանցագործություն, այլ գոնե վարչական զանցանք: «Ինչու ընտրողներներին կարելի է ենթարկել քրեական պատասխանատվության, երբ ընտրությունների ժամանակ կեղծում են արդյունքները, իսկ պատգամավորների նկատմամբ պատասխանատվություն չի նախատեսվում»,-մտահոգված է Արծվիկ Մինասյանը:
Դավիթ Հարությունյանն ասաց, թե պատգամավորի պատիժն ավելի ազդեցիկ դարձնելու համար նրան ոչ թե պետք է տուգանել, այլ սահմանել քաղաքական պատասխանատվության: Հիմնական զեկուցողի բնորոշմամբ, էթիկայի կանոնները խախտած պատգամավորի հարցը գործընկերների կողմից քննելու եւ որոշումը Ազգային ժողովի պաշտոնական կայքէջում տեղադրելու դեպքում պատասխանատվությունն ավելի ազդեցիկ կլինի, մանավանդ, որ չկա այն մարմինը կամ անձը, որ կարող է վարչական պատասխանատվության ենթարկել պատգամավորին:

Как привлечь депутата к ответственности?
В эти минуты Национальное Собрание обсуждает представленный депутатами Давидом Арутюняном, Варданом Бостанджяном и Эгине Бишарян законопроект о внесении изменений и дополнений в закон РА “Регламент НС”.
Отметим, что изменениями предусмотрено создать в парламенте комиссию по этике, которая должна рассматривать вопросы, связанные с поведением депутатов, их декларациями об имуществе и доходах, столкновением интересов.
Депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян выразил озабоченность тем, что основной докладчик по законопроекту Давид Арутюнян отклонил представленный им ряд принципиальных предложений.
Одно из них касалось привлечения к ответственности депутатов, голосующих вместо своих коллег. По словам Минасяна, это явление должно стать наказуемым и считаться если не уголовным преступлением, то хотя бы административным проступком. «Почему избирателей, которые во время выборов фальсифицируют результаты голосования, можно привлекать к ответственности, а депутатов – нет?»,- говорит Арцвик Минасян.
По мнению Давида Арутюняна, чтобы придать наказанию депутата большую весомость, его следует привлекать не к штрафу, а к политической ответственности. Арутюнян также отметил, что в случае рассмотрения вопроса депутата, нарушившего правила этики, его коллегами и размещения принятого решения на официальном сайте Национального Собрания ответственность будет выше.