«Բարոյախոսությունը այլևս սպառել է իրեն». Էջմիածնի համայնքապետարանը որոշել է կոշտ միջոցներ կիրառել աղբ թափողների նկատմամբ
Երևան-Արմավիր միջպետական նշանակության ավտոճանապարհի Էջմիածնի հատվածը հիշեցնում է ավտոմեքենաների ջարդոնի ընդունման կետ: Ճանապարհի գրեթե ամբողջ երկայնքով հավաքված են ջարդված ավտոմեքենաների «կմախքներ», սակայն, նմանատիպ տեսարանների կարելի է հանդիպել նաև քաղաքի ներսում, օրինակ՝ Նարեկացի փողոցում և այլն:
Էջմիածնի համայնքապետարանը որոշել է կոշտ միջոցներ ձեռնարկել չսահմանված կամ չնախատեսված տեղերում աղբ թափողների նկատմամբ: Համայնքապետարանում որոշել են տուգանել այն սուբյեկտներին, ովքեր երկու և ավելի քառակուսի մետր զբաղեցնող խոշոր կենցաղային և ոչ կենցաղային սարքավորումներ, այդ թվում՝ տրանսպորտային միջոցի հենասարք, թափք, մետաղական ջարդոն, էլեկտրատեխնիկական սարքավորումներ կամ այլ նմանատիպ իրեր կթափեն չնախատեսված վայրերում:
Նշենք, որ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի համաձայն՝ նմանատիպ դեպքերում, ֆիզիկական անձի նկատմամբ նշանակվում է 100.000-150.000 դրամի չափով տուգանք, իսկ իրավաբանական անձի նկատմամբ՝ 200.000-300.000 դրամի չափով:
«Քաղաքապետին վերապահված այս լիազորությունը այսուհետև խստորեն վերահսկվելու և կիրառվելու է Էջմիածնի համայնքապետարանի կողմից, քանի որ այս խնդրի վերացման հարցում բարոյախոսությունն այլևս սպառել է իրեն։ Հրավիրված աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ընթացքում քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանը հանձնարարել է սահմանել պաշտոնատար անձանց նոր՝ ընդգրկուն ցանկ, որում ներառված աշխատակիցները լիազորված կլինեն, ըստ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի, միջոցներ ձեռնարկելու ու տուգանք նշանակելու ուղղությամբ։ Աշխատանքները կատարվելու են փուլային եւ առաջին փուլում անդրադարձ է կատարվելու տրանսպորտային մեծ թափքերին եւ դրանց խոտանման ընթացքում առաջացած աղբին»,- տեղեկացնում են Էջմիածնի քաղաքապետարանից:
Քաղաքապետարանը հորդորում է քաղաքացիներին խուսափել պատասխանատվությունից և ինքնակամ հեռացնել կուտակված աղբը, այդ թվում՝ տրանսպորտային միջոցների թափքերը, խոտանման ընթացքում առաջացած աղբը։

“Нравоучения изжили себя”: мэрия Эчмиадзина примет жесткие меры к гражданам, выбрасывающим крупногабаритный мусор
Эчмиадзинский участок межгосударственной автотрассы Ереван-Армавир напоминает свалку металлолома. Практически вдоль всей дороги можно увидеть выброшенные старые автомобили. Отметим, что такая картина наблюдается не только за пределами города, но и в самом Эчмиадзине - например, на улице Нарекаци.
Администрация города решила применить жесткие меры к тем гражданам, которые выбрасывают крупногабаритный мусор в не отведенных для этого местах. В частности, лица, которые выбросят в неположенном месте бытовую и небытовую технику, в том числе транспортные средства, металлолом, электроприборы и другие аналогичные предметы, занимающие площадь два и более квадратных метров, будут оштрафованы.
Отметим, что согласно Кодексу об административных правонарушениях, в подобных случаях физические лица наказываются штрафом в размере 100.000-150.000 драмов, а юридические лица – штрафом в размере 200.000-300.000 драмов.
Предоставленное мэру данное полномочие впредь будет строго контролироваться и выполняться администрацией города, поскольку в этом вопросе нравоучения уже изжили себя, отмечается в сообщении мэрии.
На очередном рабочем совещании мэр Эчмиадзина Диана Гаспарян поручила составить новый обширный список должностных лиц, которые смогут принимать меры и назначать штрафы нарушителям. На первом этапе будет решен вопрос утилизации крупных транспортных средств. Мэрия также призвала граждан во избежание привлечения к ответственности самостоятельно удалить накопившийся мусор, в том числе старые автомобильные кузовы.