Քննարկվել է ՀՀ հարկային բարեփոխումների հայեցակարգը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում հարկային բարեփոխումների հայեցակարգի վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը ներկայացրել է հայեցակարգով նախանշվող այն նպատակները, որոնց պետք է ծառայեն հարկային համակարգի բարեփոխումները, այն ուղղություններն ու սկզբունքները, որոնց միջավայրում պետք է իրականացվեն այդ փոփոխությունները և արդյունքները, որոնք ակնկալվում են այդ փոփոխությունների իրականացմամբ: Հիմնական նպատակն է՝ ձևավորել հավասարակշռված մոտեցում, որը կնպաստի տնտեսական զարգացման բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը, սոցիալական խնդիրների լուծմանը և շրջակա միջավայրի նկատմամբ հավասարակշռված վերաբերմունքի ապահովմանը: Նախարարն անդրադարձել է հարկային քաղաքականության բարելավման, հարկային վարչարարության պարզեցման և հարկերի վճարման մշակույթի ամրապնդման ուղղությամբ անելիքներին:
Վարչապետ Փաշինյանը, ընդգծելով թեմայի կարևորությունը, նշել է. «Մենք շատ համարձակ որոշումների ենք գնալու առաջիկայում՝ սկսած գույքահարկից վերջացրած հարկային մյուս փոփոխություններով: Այդ համարձակ որոշումների տրամաբանությունն ու նպատակը հետևյալն է, որ պետական եկամուտները պետք է ավելանան՝ այնպես և այն տրամաբանությամբ, որ տնտեսությանը զարգանալու հնարավորություն տան, որպեսզի հետագայում ավելի շատ ավելանան: Եվ մարդիկ պետք է փոխեն հարկ վճարելու նկատմամբ վերաբերմունքը, որ այսօր կա Հայաստանի Հանրապետությունում: Ի՞նչ է պետք անել՝ այս ասելիքը ՀՀ քաղաքացիներին ճշգրիտ տեղ հասցնելու համար: Առաջին հերթին անկյունաքարը հակակոռուպցիոն պայքարն է, այսինքն՝ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է համոզված լինի, որ ՀՀ-ում հաստատված է կառավարություն, որը չի գողանում իրենից և ընդհանրապես որևէ տեղից չի գողանում, և ոչ միայն կառավարությունը, այլև ընդհանրապես ողջ պետական համակարգը՝ վերևից ներքև: Քաղաքացու մոտ պետք է ձևավորվի համոզմունք, որ պետական իշխանությունը չի գողանում, և եթե գողանալու դեպքեր կան, այդ մարդիկ կհայտնաբերվեն և կպատժվեն:
Երկրորդը պետական կառավարման համակարգի պահպանման ծախսերի արդյունավետության շարունակական բարձրացումն է, այսինքն՝ մենք պետք է ամեն տարի համոզենք մեր քաղաքացիներին, որ իրենց վճարած գումարները ծախսում ենք նպատակային, արդյունավետ և ճիշտ՝ ներառյալ, թե ինչպես են վճարվում պետական կառավարման համակարգի աշխատողները՝ սկսած պարգևատրումներից, վերջացրած սոցիալական այլ երաշխիքներով: Կարծում եմ՝ այսօր դրա համար անհրաժեշտ բոլոր քաղաքական պայմաններն ստեղծվել են 2019 թ. արդյունքներով, որ մենք պետք է ապահովենք նաև պետական կառավարման համակարգի աշխատողների բարձր վարձատրությունը՝ միևնույն ժամանակ երաշխավորելով նրանց բարձր որակավորումը»:
Մտքերի փոխանակության շրջանակում քննարկվել են հարկերն անխուսափելիորեն վճարելու մշակույթի ամրապնդմանն ու տարածմանը, ըստ ոլորտների հարկային արտոնությունների տրամադրմանը, եկամուտների հայտարարագրման համակարգի ներդրմանը, հարկերի հավաքմանը վերաբերող և մի շարք այլ հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ներկայացված հայեցակարգը պետք է դառնա հարկային բարեփոխումների ռազմավարության հենքը, և այն քննարկելիս, լրամշակելիս պետք է խնդիրները դիտարկել երկարաժամկետ լուծումների, ինչպես նաև մյուս հայեցակարգային փաստաթղթերի հետ փոխգործելիության ապահովման կտրվածքով:

Обсуждена Концепция налоговой реформы
Премьер-министр Никол Пашинян провел сегодня совещание, в ходе которого была обсуждена Концепция налоговой реформы в Республике Армения.
Министр финансов Атом Джанджугазян представил изложенные в концепции налоговой реформы цели, направления и принципы, в соответствии с которыми должны произойти эти изменения, а также ожидаемые результаты этих изменений. Основная цель - разработать сбалансированный подход, который будет способствовать созданию благоприятных условий для экономического развития, решению социальных проблем и сбалансированному отношению к окружающей среде. Министр коснулся шагов, направленных на совершенствование налоговой политики, упрощение налогового администрирования и укрепление культуры уплаты налогов.
Подчеркнув важность темы, премьер-министр Пашинян сказал: “В ближайшее время мы пойдем на определенные смелые решения, начиная с налога на имущество и заканчивая другими налоговыми изменениями. Логика и цель этих смелых решений заключается в том, что государственные доходы должны увеличиваться так и по той логике, чтобы экономика могла расти. И люди должны изменить то отношение к уплате налогов, которое существует сегодня в Республике Армения. Что нужно сделать, чтобы точно донести это послание до граждан Армении? Прежде всего, краеугольным камнем является борьба с коррупцией, то есть каждый гражданин Республики Армения должен быть убежден в том, что в Армении сформировано правительство, которое не ворует у граждан, не ворует ни у кого вообще, и не только правительство, но и вся государственная система сверху донизу. У граждан должна сформироваться уверенность в том, что государственная власть не ворует, и если бывают случаи кражи, то эти люди выявляются и несут ответственность.
Во-вторых, это постоянный рост эффективности расходов на систему государственного управления, что означает, что мы должны ежегодно убеждать наших граждан в том, что те деньги, которые они платят, мы тратим целенаправленно, эффективно и точно, в том числе выдавая зарплаты сотрудникам системы государственного управления, начиная от вознаграждений до других социальных гарантий. Думаю, все необходимые политические условия для этого созданы по итогам 2019 года, мы должны обеспечить также высокую оплату труда сотрудников системы госуправления, в то же время гарантируя их высокую квалификацию”.
В ходе обмена мнениями были обсуждены вопросы укрепления и внедрения культуры неуклонной выплаты налогов, предоставления налоговых льгот по сферам, внедрения системы декларирования доходов, сбора налогов и др.
Никол Пашинян отметил, что представленная концепция должна стать основой стратегии налоговых реформ, и при ее обсуждении и доработке следует рассматривать задачи с точки зрения долгосрочных решений и обеспечения взаимосвязи с другими концептуальными документами.