6000 պատանի մեկ տարով կազատվի բանակից
Ազգային ժողովում այսօր քննարկվեց կառավարության ներկայացրած «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը:
Ներկայում հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում նախատեսված նոր կրթական չափորոշիչների ներդրման և կիրառման արդյունքում ուսումնական հաստատություններում սովորող անձինք, դեռևս ուսումը չավարտած, հասնում են պարտադիր զինվորական զորակոչի տարիքի և ենթակա են զորակոչման պարտադիր զինվորական ծառայության:
Օրենքի փոփոխությամբ առաջարկվում է հանրակրթական, ինչպես նաև հիմնական կրթության հիմքի վրա առանց ընդհատման նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) կրթական ծրագրերով սովորողներին մինչև նրանց 19 տարին լրանալը տալ տարկետման իրավունք, եթե համապատասխան զինվորական կոմիսարիատ են ներկայացնում ուսումնական հաստատության պաշտոնատար անձի տված տեղեկանք' տվյալ ուսումնական հաստատությունում ուսումնառության վերաբերյալ:
Նախագիծն ԱԺ-ում ներկայացրեց Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը: Անդրադառնալով դպրոցն ավարտելուն' պատգամավորներից մեկը նշեց, որ հնարավոր է' աշակերտը մի քանի անգամ մնա նույն դասարանում, և դրանով լուծվի նաև բանակից ընդհանրապես ազատվելու հարցը, քանի որ կլրանա բանակում ծառայելու տարիքային շեմը:
«Եթե ամեն դասարանում անձը 3-4 տարի սովորի, ապա այդպես կլրանա նրա 27 տարեկանը, և ստացվում է, որ նա ծառայությունից կազատվի: Բայց ըստ նախագծի` եթե սովորում է հանրակրթական դպրոցում, և նրա 19 տարին լրացել է, ապա նա կգնա բանակ, քանի որ տարիքային շեմ է դրված օրենքում, այլ ոչ նրա դպրոց ավարտելը: Գործադիրը դա հաշվի առել է»,-ասաց Հ. Թովմասյանը:
Օրենքի փոփոխությունը վերաբերում է մոտ 6 հազար պատանու, ովքեր այժմ սովորում են դպրոցում:
Պատգամավոր Մարզպետունի Մանուկյանը մտահոգվեց, որ նշված պատանիները բաց են թողնում 2 զորակոչ, իսկ բանակը' զինվորների թվաքանակ: ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Կարապետյանն էլ ասաց, որ բոլոր դեպքերում առավելությունը պետք է տալ նրան, որ երեխան ավարտի դպրոցը, հետո նոր գնա բանակ, իսկ այդ ռեսուրսները լրացնելու այլ ճանապարհներ կառավարությունը հաստատ կգտնի:

6000 юношей получат годовую отсрочку от службы в армии
Сегодня в Национальном Собрании состоялось обсуждение представленного правительством проекта закона о внесении изменения в закон РА "О военной службе".
В результате внедрения и применения в общеобразовательные учебных заведениях новых образовательных критериев лица, обучающиеся в настоящее время в учебных заведениях, не завершив обучение, достигают возраста обязательного военного призыва и подлежат обязательному призыву на воинскую службу.
Согласно предлагающейся поправке, лицам, обучающимся по общеобразовательной программе, а также по предварительной специальной (ремесленной) образовательной программе, до исполнения им 19 лет предоставляется право на отсрочку в случае, если в военный комиссариат будет представлена справка должностного лица учебного заведения о прохождении обучения в данном учебном заведении.
Законопроект представил министр юстиции Грайр Товмасян. Один из депутатов не исключил, что ученик может несколько раз остаться в одном и том же классе, и тем самым будет решен вопрос его окончательного освобождения от армии в связи с преодолением возрастного порога.
"Если ученик учится в общеобразовательной школе и ему исполняется 19 лет, то он пойдет служить в армию, поскольку в законе учтен возрастной порог, а не обстоятельство окончания им школы",- ответил министр.
Предусмотренная законодательная поправка коснется около 6000 юношей, которые в настоящее время учатся в школе.
Депутат Марзпетуни Манукян выразил озабоченность тем, что эти юноши пропустят 2 военных призыва, а армия не доберет солдат. В ответ председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны, ВД и национальной безопасности Грайр Карапетян отметил, что в любом случае нужно давать возможность юношам окончить школу и только потом идти служить в армию, а правительство наверняка найдет другие пути восполнения этих ресурсов.