Լուրջ բարեփոխումների կարիք կա պայմանական վաղաժամկետ ազատման համակարգում
Այսօր Երևանում կազմակերպված միջոցառմանը քննարկվեցին ՀՀ-ում պատիժը կրելուց վաղաժամկետ ազատման համակարգին նվիրված հետազոտության արդյունքներն ու առաջարկությունները։
Հետազոտությունը իրականացվել էր Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ ՀԿ-ի կողմից ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ: Նպատակն էր` խթանել քրեական արդարադատության ոլորտի բարեփոխումները և նպաստել ազատազրկման ձևով պատիժ կրող դատապարտյալների թվի նվազեցմանը: Պայմանական վաղաժամկետ ազատման համակարգի վերաբերյալ բարեփոխումները ներառվել են ՀՀ իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2016 թվականների միջոցառումների ծրագրի մեջ:
«Դատապարտված անձինք հաճախ իրենց մտահոգությունն ու դժգոհությունն են հայտնում Հայաստանում պայմանական վաղաժամկետ ազատման մեխանիզմի վերաբերյալ: Հուսով ենք, որ հետազոտության մեջ տեղ գտած առաջարկությունները կնպաստեն համակարգի բարելավմանը և քրեական արդարադատության համակարգի նկատմամբ վստահության և վերականգնողական աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը», նշեց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի մարդու իրավունքների հարցերով պատասխանատու Վլադիմիր Չունտուլովը:
Հետազոտությունը ներառում է Հայաստանի օրենսդրության վերլուծություն միջազգային չափորոշիչների տեսանկյունից և միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրում: Այն նաև ներկայացնում է մի շարք առաջարկություններ որոշում ընդունելու գործընթացի հիմնական սկզբունքների և չափորոշիչների, քրեակատարողական հաստատությունների դերի, հսկողության, պայմանների փոփոխման և պայմանական վաղաժամկետ ազատման վերացման վերաբերյալ:
Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ ՀԿ-ի նախագահ Արման Դանիելյանը հավելեց. «Պայմանական վաղաժամկետ ազատման համակարգի բարեփոխումը և բարեփոխված համակարգի աշխատանքների արդյունավետության ապահովումը պահանջում են առնվազն մի քանի տարիների անընդմեջ աշխատանք: Առաջին հերթին, անհրաժեշտ է վերանայել որոշում ընդունող մարմինների որոշ լիազորությունները, կազմը և ընթացակարգերը, ինչպես նաև ներդնել նոր գործիքները: Քրեակատարողական հաստատությունները չպետք է մասնակցեն որոշում ընդունելու գործընթացին: Երկրորդը` անհրաժեշտ է ստեղծել անկախ պրոբացիայի ծառայություն, որտեղ կաշխատեն հատուկ ուսուցում ստացած մասնագետներ»:
Հետազոտությունը անցկացվել է 2011թ. մայիսից սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում: Հետազոտության շրջանակներում անանուն հարցազրույցներ են անցկացվել պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատելու հարցերով անկախ հանձնաժողովների ներկայիս և նախկին անդամների, պաշտոնատար անձանց և մասնագետների հետ, այդ թվում` դատավորների, փաստաբանների:

The results and recommendations of an OSCE-supported study on early conditional release system (parole) in Armenia were discussed today in Yerevan.
The study was carried out between May and September 2011 by the non-governmental organization Civil Society Institute with the support of the OSCE Office in Yerevan. Officials and experts engaged in the early conditional release system, including judges, advocates, current and former members of independent commissions gave their views in anonymous interviews. The aim of the study was to promote the reform of criminal justice, especially of the conditional release system to help decrease the prison population.
“The study highlighted concerns and dissatisfaction over the functioning of early conditional release mechanism in Armenia, which are frequently voiced,” said Vladimir Tchountoulov, the Human Rights Officer of the OSCE Office in Yerevan. “We hope that the recommendations included in the study will help to improve the system and to raise confidence in the criminal justice system, as well as effectiveness of rehabilitation efforts.”
The study analyzes Armenian legislation in the light of international standards and good practices. It offers a set of recommendations regarding principles and criteria for taking decisions on early conditional release, the role of penitentiary institutions in the process, supervision mechanisms, as well as ways of changing conditions and revoking decisions.
Arman Danielyan, the President of the Civil Society Institute added: “Reforming the early conditional release system in Armenia and raising its effectiveness will require several years of continuous efforts. It is necessary to review powers, composition and procedures of decision making bodies and to introduce new tools and mechanisms. Penitentiary system staff should not be the ones to take such decisions. Besides, an independent probation service staffed with specially trained professionals needs to be established.”
The reforms of conditional release system are part of the draft of the Legal and Judicial Reform Programme for 2012-2016 of the Republic of Armenia.