Նախկին պատգամավոր Արթուր Գեւորգյանը վաճառել է ամերիկյան բնակարաններն ու 1,5 մլն դոլարով առանձնատուն գնել Գլենդելում
ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Արթուր Գեւորգյանն անցյալ տարի վաճառել է ամերիկյան իր բնակարաններն ու փոխարենը առանձնատուն ձեռք բերել: Գույք ձեռք բերելիս եւ օտարելիս պաշտոնյան մի քանի անգամ խախտել է ՀՀ օրենսդրությունը, այդ թվում՝ Սահմանադրությունը: Հիշեցնենք, որ Գեւորգյանը նախկին (2011-2018 թթ.) ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի փեսան է:
Գեւորգյանը 1987-ից զբաղվել է բռնցքամարտով, 2000 թ. ավարտել է Ֆիզկուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտը, մասնագիտությամբ բռնցքամարտի մարզիչ-մանկավարժ է: 1996-ին Ատլանտայի (ԱՄՆ) օլիմպիական խաղերում գրավել է 5-րդ տեղը, 1998-ին դարձել է Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր, 2000-ին էլ մասնակցել է Սիդնեյի (Ավստրալիա) օլիմպիական խաղերին: Միջազգային կարգի սպորտի վարպետ է: 2001-2003 թթ. ԱՄՆ-ում զբաղվել է պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտով: 2013-ից Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահն է:
Արթուր Գեւորգյանը քաղաքական կարիերան սկսել է 2005-ին: 2005-2008 թթ. Երեւանի Դավթաշեն համայնքի ղեկավարի տեղակալն էր, իսկ 2008-ին ընտրվել է համայնքի ղեկավար: Այն բանից հետո, երբ 2009-ին մայրաքաղաքը բաժանվեց վարչական շրջանների, իսկ դրանց ղեկավարների պաշտոնները դարձան նշանակովի, Գեւորգյանը նույն տարում նշանակվեց Դավթաշենի ղեկավար՝ պաշտոնավարելով մինչեւ 2012 թ.: ՀՀԿ-ական Գեւորգյանը 2012-ին մեծամասնական ընտրակարգով Դավթաշենից ընտրվեց ԱԺ պատգամավոր, ապա 2017-ին վերընտրվեց ռեյտինգային ընտրակարգով Երեւանի թիվ 2 ընտրատարածքից, որն ընդգրկում է Արաբկիրը, Աջափնյակն ու Դավթաշենը: «Թավշյա հեղափոխությունից» հետո՝ 2018-ի մայիսին, Արթուր Գեւորգյանը հայտարարեց ՀՀԿ-ից եւ վերջինիս խորհրդարանական խմբակցությունից դուրս գալու մասին՝ ԱԺ-ում մնալով մինչեւ նոր խորհրդարանի կազմավորումը 2019 թ. հունվարին:
Գեւորգյանը չի հայտարարագրել իր բնակարանները Գլենդելում եւ Լոս Անջելեսում
2015-ի օգոստոսի 14-ին (գործարքը գրանցվել է այս օրը) Ա. Գեւորգյանը 520.000 դոլարով բնակարան (condominium, condo) է գնել Գլենդելի Քեմփբել 1130 հասցեի բազմաբնակարան շենքում (1130 Campbell St Unit 104, Glendale, CA 91207): Այս շենքը կառուցվել է 2010-ին, համաձայն փաստաթղթերի, բնակիչների մեջ շատ են հայերը, այսինքն՝ Գեւորգյանը բնակարան է ձեռք բերել հայերի հարեւանությամբ: Արթուր Գեւորգյանի բնակարանն ուներ 146 քմ մակերես, 2 ննջասենյակ ու 3 լոգասենյակ:
ԱԺ պատգամավորը գույքը ձեռք է բերել Վահե Տեր-Հարթունյանի (փաստաթղթերում՝ Vaheh Derhartounian) «1130 Campbell St. LLC»-ից: Բնակարանը գնելու համար հայ պաշտոնյան 30 տարի մարման ժամկետով 312.000 դոլարի հիփոթեքային վարկ է վերցրել «East West Bank»-ից: Այստեղ հատկանշական է այն հանգամանքը, որ ՀՀԿ-ական պատգամավորը ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին ներկայացրած գույքի եւ եկամուտների 2015 թ. իր տարեկան հայտարարագրում չի նշել, որ այդ տարի անշարժ գույք է ձեռք բերել:
2016-ի հուլիսի 7-ին Գեւորգյանը եւս մեկ բնակարան է ձեռք բերել, այս անգամ՝ Լոս Անջելեսի Վելի Վիլիջ թաղամասում՝ Ուիթսեթ պողոտայի 4832 հասցեի շենքում (4832 Whitsett Ave Unit 103, Valley Village, CA 91607): Գործարքի գինը կազմել է 475.000 դոլար: 2005-ին կառուցված շենքում հայ պատգամավորի գնած բնակարանն ուներ 96 քմ մակերես, 2-ական ննջասենյակ ու լոգասենյակ: Այստեղ եւս Գեւորգյանը հայ հարեւաններ է ունեցել:
Բնակարանը պաշտոնյան գնել է Հոլի Ֆայնստայնից (Holly Ann Feinstein): Այս գործարքի դեպքում եւս նա վարկ է վերցրել «East West Bank»-ից՝ 30 տարի մարման ժամկետով 285.000 դոլար: Գլենդելի բնակարանի նման ԱԺ պատգամավորը չի հայտարարագրել այս անշարժ գույքը, ինչը պարտավոր էր անել 2016 թ. տարեկան հայտարարագրում:
2016-ի աշնանը հայկական մամուլը գրեց, որ Գեւորգյանը 2 բնակարան է ձեռք բերել ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգում, իսկ պաշտոնյան էլ հայտարարեց, թե կարող է փաստաթղթեր ցույց տալ, որ Արթուր Գեւորգյան անուն-ազգանունով անձանց պատկանող երեք տասնյակ գույք կա ԱՄՆ-ում՝ ակնարկելով, թե դրանք իր հետ կապ չունեն. «Եթե իմն է, ես ձեզ հյուր եմ հրավիրում: Ընտրությունները մոտենում են (նկատի ուներ 2017-ի ապրիլին կայանալիք ԱԺ ընտրությունները - հեղ.), ես հասկանում եմ, որ քաղաքական խարդավանքների հոտ է գալիս»: Իսկ հարցին, թե արդյոք ինքը ֆինանսական հնարավորություն չուներ նման գույք գնելու համար, ԱԺ պատգամավորն ասել էր. «Ես 20 տարի մեծ սպորտում եմ եղել… Իմ առաջին պրոֆեսիոնալ պայմանագիրը եղել է 300.000 դոլար 2001 թ.-ին: Ես երկու օլիմպիական խաղերի մասնակցած, մի շարք խոշոր մրցաշարերի մրցանակակիր բռնցքամարտիկ եմ եղել, եւ շատ նորմալ է, որ լիներ…»: Ապա հարցին, թե առհասարակ անշարժ գույք ունի ԱՄՆ-ում, պատասխանել էր՝ ոչ:
Պատգամավոր Գեւորգյանը խախտել է Սահմանադրությունը
Մամուլի հրապարակումներից հետո՝ 2017-ի փետրվարի 17-ին, Ա. Գեւորգյանը 2 բնակարաններն օտարել է «Arvivi» ընկերությանը, որը օրեր առաջ՝ հունվարի 30-ին, Գլենդելի բնակարանի հասցեում (1130 Campbell St Unit 104, Glendale, CA 91207) հիմնել էր ինքը: Տպավորություն է, որ այսկերպ պաշտոնյան փորձել է քողարկել ԱՄՆ-ում անշարժ գույք ունենալու հանգամանքը: «Arvivi»-ի միանձնյա սեփականատերն ու տնօրենը (manager) մինչ օրս Արթուր Գեւորգյանն է, իսկ սա ՀՀ Սահմանադրության 95-րդ հոդվածի խախտում է, քանի որ ՍՊԸ-ն հիմնելիս նա պատգամավոր էր (մինչեւ 2019 թ. հունվար) եւ իրավունք չուներ որեւէ պաշտոն զբաղեցնել առեւտրային ընկերությունում (տես ստորեւ):
Ստացվում է, որ չհայտարարագրած գույքը մեկ այլ սեփականատիրոջ փոխանցելու գործընթացում պատգամավորը հասցրել է նաեւ մայր օրենքի պահանջն անտեսել:
Նկատենք նաեւ, որ բնակարանները «Arvivi»-ին փոխանցելու գործարքները, որոնց արժեք նշված չէ, փաստաթղթերում ներկայացված են որպես «quitclaim deed» (իրավունքից, հավակնությունից հրաժարվելու գործարք): Որպես կանոն սրանք այն գործարքներն են, երբ հանձնողն ու ընդունողը կապ ունեն կամ նույն անձն են: Նման գործարքներ հաճախ իրականացվում են ընտանիքի անդամների միջեւ որպես նվերի հանձնում, կամ երբ անձն իր սեփականությունը դնում է ձեռնարկության տրամադրության տակ եւ այլն:
Տրամաբանական է, որ բնակարանները գնելիս դրանք չհայտարարագրած Ա. Գեւորգյանը չի հայտարարագրել նաեւ օտարումը 2017 թ. տարեկան հայտարարագրում: Ավելին՝ նա տվյալ փաստաթղթում չի նշել նաեւ «Arvivi»-ում իր մասնակցության մասին: Թվում է, թե հերթական խախտումն է, բայց հարցն այն է, որ 2017-ի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտել Քրեական օրենսգրքի 314.3 հոդվածը, որով հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալ թաքցնելը համարվում է քրեորեն պատժելի արարք (նախատեսում է տուգանք կամ ազատազրկում՝ կախված թաքցված գույքի կամ եկամտի ծավալներից):
Նշենք, որ 2017 թ. ԱԺ ընտրություններից առաջ՝ փետրվարի 27-ին, երբ բնակարաններն արդեն օտարել էր «Arvivi»-ին, Ա. Գեւորգյանը ԿԸՀ-ին ներկայացրել է պատգամավորության թեկնածուի հայտարարագիր, սակայն այստեղ եւս չի հիշատակել ամերիկյան ընկերության մասին:
Բնակարաբար, ինչ-որ մեկը կարող է հարցնել, թե ինչ ապացույց կա, որ ամերիկյան գույքի ու ընկերության սեփականատեր Արթուր Գեւորգյանը հենց ԱԺ պատգամավոր Արթուր Գեւորգյանն է: Ապացույցը նրա նույն ստորագրությունն է (Մասիսի ու Սիսի խորհրդանշական պատկերով) «Arvivi»-ի վերաբերյալ փաստաթղթերում եւ 2017-ի փետրվարին ԿԸՀ-ին ներկայացրած հայտարարագրում:
Բնակարանների վաճառքը
2019 թ. մարտի 5-ին Արթուր Գեւորգյանը, ով այլեւս պաշտոնյա չէր, «Arvivi» ՍՊԸ-ի անունից վաճառել է Լոս Անջելեսի Վելի Վիլիջ թաղամասի բնակարանը: Այն 515.000 դոլարով ձեռք է բերել Տարա Հոլտը (Tara Ashley Holt): Հիշեցնենք, որ պատգամավորը 2016-ին գույքը գնել էր 475.000 դոլարով: Ինչպես Գեւորգյանը, այնպես էլ նոր գնորդը բնակարանը ձեռք է բերել վարկի միջոցով: Այս գործարքից մեկ ամիս անց՝ ապրիլի 3-ին, Գեւորգյանն ամբողջությամբ մարել է 2016-ին «East West Bank»-ից վերցրած 285.000 դոլարի վարկը:
Նույն օրը՝ ապրիլի 3-ին, գրանցվել է Գլենդելի բնակարանի վաճառքի գործարքը: 2015-ին 520.000 դոլարով ձեռք բերած գույքը Գեւորգյանը «Arvivi»-ի միջոցով վաճառել է Վահե Հովհաննիսյանին (Vahe Hovhannisyan) ու Աննա Գրիգորյանին (Anna Grigoryan): Գործարքն արժեցել է 680.000 դոլար, որից 611.320-ը գնորդները վարկ էին վերցրել: Ինչպես նկատեցիք, երկու բնակարաններն էլ նախկին պատգամավորը վաճառել է ձեռք բերածից ավելի թանկ գնով: 2019 թ. ապրիլի 30-ին նա մարել է նաեւ Գլենդելի այս տան համար 2015-ին «East West Bank»-ից վերցրած 312.000 դոլարի վարկը:
Առանձնատուն՝ բնակարանների փոխարեն
2019 թ. մարտի 6-ին՝ Լոս Անջելեսի բնակարանը վաճառելու հաջորդ օրը, Արթուր Գեւորգյանը ձեռք է բերել Գլենդելի Մերիմեն դրայվի 1426 հասցեի առանձնատունը (1426 Merriman Dr, Glendale, CA 91202, տես լուսանկարում):
Գույքը վաճառել են Անդրե եւ Արմինե Թորոսյաններն ու նրանց «The Torosyan Family Trust»-ը: Ընդ որում՝ նրանցից առաջ եւս տունը հայ տերեր է ունեցել:
Գեւորգյանի ու Թորոսյանների միջեւ գործարքի գինը կազմել է 1.525.000 դոլար (վաճառքի էր հանվել 1.599.000 դոլար արժեքով): Այս անգամ եւս Գեւորգյանը հիփոթեքային վարկ է վերցրել «East West Bank»-ից 800.000 դոլարի չափով, մարման ժակետը՝ 30 տարի (մինչեւ 2049 թ.): Առանձնատան առքուվաճառքն իրականացվել է գործակալներ Մարտին Լազարյանի եւ Մայք Բաբախանյանի միջնորդությամբ:
Այստեղ հատկանշական մի հանգամանք կա: Առանձնատունը ձեռք բերելիս նախկին պաշտոնյայի ու կնոջ՝ Աննա Վլադիմիրի Գասպարյանի միջեւ կնքվել է գործարք՝ «interspousal transfer grant deed» (ամուսինների միջեւ փոխանցման գործարք, տես ստորեւ), ինչը նշանակում է, որ նախկին ոստիկանապետի դուստրը համաձայնություն է տվել, որ ամուսինն առանձնատունը ձեռք բերի իբրեւ միանձնյա սեփականություն:
Այս հանգամանքը հերթական ապացույցն է այն բանի, որ մեր հրապարակման հերոսը հենց Վլադիմիր Գասպարյանի փեսան է՝ ԱԺ ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավորը: Հետաքրքիր է, որ ամուսինների միջեւ կնքված գործարքը վավերացրել է հայ նոտար Արմեն Աբրամյանը (Armen J. Abramian):
Ա. Գեւորգյանի գնած առանձնատունը կառուցվել է 1952-ին, անշարժ գույքի ընդհանուր մակերեսը 1127 քմ է, տան մակերեսը՝ 250 քմ: Վերջինս ունի 3 ննջասենյակ, 3 լոգասենյակ, բակում՝ լողավազան, երկտեղանոց ավտոտնակ:
2019 թ. հարկային տվյալների համաձայն՝ անշարժ գույքը գնահատվել է 963.000 դոլար (674.000-ը՝ հողը, 289.000-ը՝ տունը), որից հաշվարկվել է 11.000 դոլար գույքահարկ:
Այն բանից հետո, երբ Արթուր Գեւորգյանը վաճառել է 2 բնակարաններն ու ձեռք բերել այս նոր տունը, «Arvivi»-ն 2019-ի ապրիլին փոխել է գրանցման հասցեն՝ Գլենդելի Քեմփբել փողոցից տեղափոխվելով Մերիմեն դրայվ:
Տակավին վերջերս՝ 2020-ի հունվարի 23-ին, առանձնատունը նախկին պաշտոնյան ձեւակերպել է իր եւ «The Artur Gevorgyan Living Trust»-ի անունով:

Бывший депутат армянского парламента Артур Геворкян купил в Гленделе особняк за 1,5 млн долларов
Бывший депутат Национального Собрания Армении от Республиканской партии Артур Геворкян в прошлом году продал свои американские квартиры и купил особняк. При покупке и отчуждении недвижимости бывший депутат-республиканец несколько раз нарушил законодательство РА, в том числе Конституцию. Напомним, что Геворкян – зять бывшего начальника Полиции РА Владимира Гаспаряна (2011-2018 гг.).
Артур Геворкян с 1987 г. занимался боксом. В 2000 г. он окончил Армянский государственный институт физической культуры, получив специальность тренера по боксу. На Олимпийских играх 1996 г. в Атланте (США) А.Геворкян занял пятое место, в 1998-ом стал бронзовым призером чемпионата Европы, в 2000-ом принял участие в Олимпийских играх в Сиднее (Австралия). Имеет звание мастера спорта международного класса. В 2001-2003 гг. занимался профессиональным боксом в США. С 2013 года является председателем Федерации бокса Армении.
Политическая карьера Артура Геворкяна началась в 2005 г. В 2005-2008 гг. он был заместителем руководителя ереванской общины Давиташен. После того, как в 2009-ом столица была поделена на административные округа, а должности их руководителей стали назначаемыми, Геворкян в том же году был назначен главой Давиташена. Эту должность он занимал до 2012 г. Тогда же Артур Геворкян, который к тому времени уже был членом Республиканской партии Армении, стал депутатом Национального Собрания по мажоритарной системе. В 2017-ом он был переизбран в парламент уже по рейтинговой системе от 2-го избирательного округа столицы, который охватывал Арабкир, Ачапняк и Давиташен. В мае 2018 г., то есть после “бархатной революции”, Геворкян заявил о выходе из РПА и ее парламентской фракции, оставшись депутатом до формирования в январе 2019 г. Национального Собрания нового созыва.
Артур Геворкян не задекларировал свои квартиры в Гленделе и Лос-Анджелесе
14 августа 2015 г. (именно в этот день была заключена сделка) А.Геворкян купил за 520.000 долларов квартиру в Гленделе (condominium, condo), в многоквартирном здании по адресу: Кэмпбелл, 1130 (1130 Campbell St Unit 104, Glendale, CA 91207). Это здание было построено в 2010 г. Судя по документам, среди жильцов дома было много армян. Площадь квартиры бывшего депутата составляла 146 кв.м, в ней были две спальни и 3 ванные комнаты.
Недвижимость Геворкян приобрел у принадлежащей Ваге Тер-Артуняну (в документах Vaheh Derhartounian) компании “1130 Campbell St. LLC”. С целью покупки квартиры армянский чиновник оформил в “East West Bank” ипотечный кредит на сумму 312.000 долларов со сроком погашения 30 лет. Примечательно, что в представленной в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц РА декларации об имуществе и доходах 2015 г. бывший депутат-республиканец не сообщил о покупке им недвижимости.
7 июля 2016 г. Геворкян приобрел еще одну квартиру – на этот раз в районе Велли Вилидж в Лос-Анджелесе, по адресу: пр.Уитсетт, 4832 (4832 Whitsett Ave Unit 103, Valley Village, CA 91607). Стоимость сделки составила 475.000 долларов. Площадь купленной Геворкяном квартиры составляла 96 кв.м. В ней имелись две спальни и две ванные комнаты. В этом здании также соседями Геворкяна были армяне.
Недвижимость Артур Геворкян приобрел у Холли Файнстайн (Holly Ann Feinstein). Для заключения этой сделки он опять оформил в “East West Bank” кредит на сумму 285.000 долларов и со сроком погашения 30 лет. Эту квартиру тоже депутат НС не указал в своей декларации 2016 г., хотя обязан был это сделать.
Осенью 2016 г. армянские СМИ сообщили о том, что Артур Геворкян купил в Калифорнии две квартиры. В ответ депутат заявил, что может показать документы, согласно которым в США почти три десятка единиц недвижимости принадлежат лицам по имени Артур Геворкян. “Если это моя недвижимость, то я приглашаю вас в гости. Приближаются выборы (имелись в виду парламентские выборы 2107 г. – Авт.), и я понимаю, что запахло политическими интригами”,- заявил депутат. На вопрос, разве у него не было возможности купить такое жилье, Артур Геворкян ответил: “Я 20 лет был в большом спорте… Мой первый профессиональный договор на сумму 300.000 долларов был заключен в 2001 г. Я участник двух Олимпийских игр, призер ряда крупных соревнований по боксу, и для меня было бы нормально иметь такую недвижимость…” На вопрос, есть ли у него вообще недвижимость в США, Геворкян ответил: “Нет”.
Депутат Геворкян нарушил Конституцию РА
17 февраля 2017 г., после появления публикаций в СМИ, Артур Геворкян отчуждил две квартиры компании “Arvivi”, которую сам же основал за несколько дней до этого, 30 января, по адресу своей глендельской квартиры (1130 Campbell St Unit 104, Glendale, CA 91207). Складывается впечатление, что тем самым депутат пытался скрыть факт наличия у него недвижимости в США. Артур Геворкян по сей день является единоличным владельцем и директором (manager) “Arvivi”, что представляет собой нарушение ст.95 Конституции РА, поскольку на момент основания ООО он был депутатом (до января 2019 г.) и не имел право занимать какую-либо должность в коммерческой компании (см.ниже).
Выходит, что в процессе передачи незадекларированного имущества другому собственнику депутат успел нарушить также требование Конституции Армении.
Заметим, что сделки по передаче квартир компании “Arvivi”, стоимость которых не указана, представлены в документах как “quitclaim deed” (то есть сделки по отказу от права, от претендования). При заключении таких сделок между передающим и принимающим недвижимость лицами, как правило, существует связь, либо это одно и то же лицо. Такие сделки очень часто заключаются между членами одной семьи в случае дарения имущества, либо если лицо передает собственность своему предприятию и т.д.
Логично, что незадекларировавший купленные квартиры А.Геворкян в декларации 2017 г. не указал также факт их продажи. Более того, в этом документе он не сообщил и о своем участии в компании “Arvivi”. Казалось бы, что это очередное нарушение, однако дело в том, что с 1 июля 2017 г. вступила в силу ст.314.3 УК РА, согласно которой указание в декларации ложных данных или сокрытие подлежащих декларированию данных считается уголовно наказуемым деянием (в зависимости от объема незадекларированного имущества или дохода наказание предусматривает штраф или лишение свободы).
Отметим, что 27 февраля 2017 г., накануне выборов в НС, когда квартиры уже были отчуждены компании “Arvivi”, Артур Геворкян как кандидат в депутаты представил в Центризбирком декларацию, в которой не упомянул о своей американской компании. Разумеется, может возникнуть вопрос: есть ли доказательства того, что владелец американской недвижимости и компании Артур Геворкян и депутат Национального Собрания РА Артур Геворкян – это одно и то же лицо? Доказательством является его подпись с символическим изображением большого и малого Арарата (Масиса и Сиса) на документах “Arvivi” и декларации, представленной Геворкяном в ЦИК в 2017 году.
Продажа квартир
5 марта 2019 г. Артур Геворкян, который к тому времени уже не был должностным лицом, от имени ООО “Arvivi” продал квартиру в районе Велли Вилидж в Лос-Анджелесе. Квартиру приобрела за 515.000 долларов Тара Холт (Tara Ashley Holt).
Напомним, что эту недвижимость депутат купил в 2016 г. за 475.000 долларов. И Геворкян, и новая владелица приобрели квартиру в кредит. 3 апреля, спустя месяц после заключения сделки, Артур Геворкян полностью оплатил взятый в 2016 г. в “East West Bank” кредит в 285.000 долларов.
В тот же день, 3 апреля, была заключена сделка по продаже квартиры в Гленделе. Приобретенную в 2015 г. за 520.000 долларов недвижимость Геворкян продал через “Arvivi” Ваге Ованнисяну (Vahe Hovhannisyan) и Анне Григорян (Anna Grigoryan). Стоимость сделки составила 680.000 долларов, из которых 611.320 долларов - взятый покупателями кредит. Можно заметить, что обе квартиры бывший депутат продал дороже, чем купил. 30 апреля 2019 г. он погасил кредит в 312.000 долларов, оформленный в 2015 г. в “East West Bank” на покупку дома в Гленделе.
Особняк взамен квартир
6 марта 2019 г., на следующий день после продажи квартиры в Лос-Анджелесе, Артур Геворкян приобрел в Гленделе особняк по адресу: Мерримен драйв, 1426 (1426 Merriman Dr, Glendale, CA 91202, см.фото).
Дом продавали Андрэ и Армине Торосяны и принадлежащий им “The Torosyan Family Trust”. Причем до них также владельцами особняка были армяне.
Стоимость сделки между Геворкяном и Торосянами составила 1.525.000 долларов (дом был выставлен на продажу за 1.599.000 долларов). И на этот раз Артур Геворкян взял в “East West Bank” ипотечный кредит на сумму 800.000 долларов со сроком погашения 30 лет (до 2049 г.). Сделка купли-продажи была заключена при посредничестве агентов Мартина Лазаряна и Майка Бабаханяна.
Здесь есть одна примечательность. При покупке дома бывший депутат и его жена, Анна Владимировна Гаспарян, заключили сделку “interspousal transfer grant deed” (сделка между супругами по передаче имущества, см.ниже), которая означает, что дочь бывшего начальника Полиции РА дала согласие на покупку мужем особняка в единоличную собственность.
Это обстоятельство еще раз доказывает, что герой нашей статьи – именно зять Владимира Гаспаряна, бывший депутат Национального Собрания от РПА Артур Геворкян. Интересно, что сделку между супругами заверил нотариус-армянин Армен Абрамян (Armen J. Abramian).
Купленный А.Геворкяном особняк построен в 1952 г. Общая площадь недвижимости – 1127 кв.м, площадь дома - 250 кв.м. В нем три спальни, три ванные комнаты, во дворе имеются бассейн и гараж на два автомобиля.
По данным налоговой службы за 2019 г., недвижимость была оценена в 963.000 долларов (674.000 составила стоимость земли, 289.000 – стоимость дома). Имущественный налог был рассчитан в размере 11.000 долларов.
После того, как Артур Геворкян продал две квартиры, купив взамен них особняк, компания “Arvivi” в апреле 2019 г. изменила адрес своей регистрации с улицы Кэмпбелл в Гленделе на Мэримен драйв.