Նախկին պատգամավոր Արթուր Գեւորգյանը վաճառել է ամերիկյան բնակարաններն ու 1,5 մլն դոլարով առանձնատուն գնել Գլենդելում
ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Արթուր Գեւորգյանն անցյալ տարի վաճառել է ամերիկյան իր բնակարաններն ու փոխարենը առանձնատուն ձեռք բերել: Գույք ձեռք բերելիս եւ օտարելիս պաշտոնյան մի քանի անգամ խախտել է ՀՀ օրենսդրությունը, այդ թվում՝ Սահմանադրությունը: Հիշեցնենք, որ Գեւորգյանը նախկին (2011-2018 թթ.) ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի փեսան է:
Գեւորգյանը 1987-ից զբաղվել է բռնցքամարտով, 2000 թ. ավարտել է Ֆիզկուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտը, մասնագիտությամբ բռնցքամարտի մարզիչ-մանկավարժ է: 1996-ին Ատլանտայի (ԱՄՆ) օլիմպիական խաղերում գրավել է 5-րդ տեղը, 1998-ին դարձել է Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր, 2000-ին էլ մասնակցել է Սիդնեյի (Ավստրալիա) օլիմպիական խաղերին: Միջազգային կարգի սպորտի վարպետ է: 2001-2003 թթ. ԱՄՆ-ում զբաղվել է պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտով: 2013-ից Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահն է:
Արթուր Գեւորգյանը քաղաքական կարիերան սկսել է 2005-ին: 2005-2008 թթ. Երեւանի Դավթաշեն համայնքի ղեկավարի տեղակալն էր, իսկ 2008-ին ընտրվել է համայնքի ղեկավար: Այն բանից հետո, երբ 2009-ին մայրաքաղաքը բաժանվեց վարչական շրջանների, իսկ դրանց ղեկավարների պաշտոնները դարձան նշանակովի, Գեւորգյանը նույն տարում նշանակվեց Դավթաշենի ղեկավար՝ պաշտոնավարելով մինչեւ 2012 թ.: ՀՀԿ-ական Գեւորգյանը 2012-ին մեծամասնական ընտրակարգով Դավթաշենից ընտրվեց ԱԺ պատգամավոր, ապա 2017-ին վերընտրվեց ռեյտինգային ընտրակարգով Երեւանի թիվ 2 ընտրատարածքից, որն ընդգրկում է Արաբկիրը, Աջափնյակն ու Դավթաշենը: «Թավշյա հեղափոխությունից» հետո՝ 2018-ի մայիսին, Արթուր Գեւորգյանը հայտարարեց ՀՀԿ-ից եւ վերջինիս խորհրդարանական խմբակցությունից դուրս գալու մասին՝ ԱԺ-ում մնալով մինչեւ նոր խորհրդարանի կազմավորումը 2019 թ. հունվարին:
Գեւորգյանը չի հայտարարագրել իր բնակարանները Գլենդելում եւ Լոս Անջելեսում
2015-ի օգոստոսի 14-ին (գործարքը գրանցվել է այս օրը) Ա. Գեւորգյանը 520.000 դոլարով բնակարան (condominium, condo) է գնել Գլենդելի Քեմփբել 1130 հասցեի բազմաբնակարան շենքում (1130 Campbell St Unit 104, Glendale, CA 91207): Այս շենքը կառուցվել է 2010-ին, համաձայն փաստաթղթերի, բնակիչների մեջ շատ են հայերը, այսինքն՝ Գեւորգյանը բնակարան է ձեռք բերել հայերի հարեւանությամբ: Արթուր Գեւորգյանի բնակարանն ուներ 146 քմ մակերես, 2 ննջասենյակ ու 3 լոգասենյակ:
ԱԺ պատգամավորը գույքը ձեռք է բերել Վահե Տեր-Հարթունյանի (փաստաթղթերում՝ Vaheh Derhartounian) «1130 Campbell St. LLC»-ից: Բնակարանը գնելու համար հայ պաշտոնյան 30 տարի մարման ժամկետով 312.000 դոլարի հիփոթեքային վարկ է վերցրել «East West Bank»-ից: Այստեղ հատկանշական է այն հանգամանքը, որ ՀՀԿ-ական պատգամավորը ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին ներկայացրած գույքի եւ եկամուտների 2015 թ. իր տարեկան հայտարարագրում չի նշել, որ այդ տարի անշարժ գույք է ձեռք բերել:
2016-ի հուլիսի 7-ին Գեւորգյանը եւս մեկ բնակարան է ձեռք բերել, այս անգամ՝ Լոս Անջելեսի Վելի Վիլիջ թաղամասում՝ Ուիթսեթ պողոտայի 4832 հասցեի շենքում (4832 Whitsett Ave Unit 103, Valley Village, CA 91607): Գործարքի գինը կազմել է 475.000 դոլար: 2005-ին կառուցված շենքում հայ պատգամավորի գնած բնակարանն ուներ 96 քմ մակերես, 2-ական ննջասենյակ ու լոգասենյակ: Այստեղ եւս Գեւորգյանը հայ հարեւաններ է ունեցել:
Բնակարանը պաշտոնյան գնել է Հոլի Ֆայնստայնից (Holly Ann Feinstein): Այս գործարքի դեպքում եւս նա վարկ է վերցրել «East West Bank»-ից՝ 30 տարի մարման ժամկետով 285.000 դոլար: Գլենդելի բնակարանի նման ԱԺ պատգամավորը չի հայտարարագրել այս անշարժ գույքը, ինչը պարտավոր էր անել 2016 թ. տարեկան հայտարարագրում:
2016-ի աշնանը հայկական մամուլը գրեց, որ Գեւորգյանը 2 բնակարան է ձեռք բերել ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգում, իսկ պաշտոնյան էլ հայտարարեց, թե կարող է փաստաթղթեր ցույց տալ, որ Արթուր Գեւորգյան անուն-ազգանունով անձանց պատկանող երեք տասնյակ գույք կա ԱՄՆ-ում՝ ակնարկելով, թե դրանք իր հետ կապ չունեն. «Եթե իմն է, ես ձեզ հյուր եմ հրավիրում: Ընտրությունները մոտենում են (նկատի ուներ 2017-ի ապրիլին կայանալիք ԱԺ ընտրությունները - հեղ.), ես հասկանում եմ, որ քաղաքական խարդավանքների հոտ է գալիս»: Իսկ հարցին, թե արդյոք ինքը ֆինանսական հնարավորություն չուներ նման գույք գնելու համար, ԱԺ պատգամավորն ասել էր. «Ես 20 տարի մեծ սպորտում եմ եղել… Իմ առաջին պրոֆեսիոնալ պայմանագիրը եղել է 300.000 դոլար 2001 թ.-ին: Ես երկու օլիմպիական խաղերի մասնակցած, մի շարք խոշոր մրցաշարերի մրցանակակիր բռնցքամարտիկ եմ եղել, եւ շատ նորմալ է, որ լիներ…»: Ապա հարցին, թե առհասարակ անշարժ գույք ունի ԱՄՆ-ում, պատասխանել էր՝ ոչ:
Պատգամավոր Գեւորգյանը խախտել է Սահմանադրությունը
Մամուլի հրապարակումներից հետո՝ 2017-ի փետրվարի 17-ին, Ա. Գեւորգյանը 2 բնակարաններն օտարել է «Arvivi» ընկերությանը, որը օրեր առաջ՝ հունվարի 30-ին, Գլենդելի բնակարանի հասցեում (1130 Campbell St Unit 104, Glendale, CA 91207) հիմնել էր ինքը: Տպավորություն է, որ այսկերպ պաշտոնյան փորձել է քողարկել ԱՄՆ-ում անշարժ գույք ունենալու հանգամանքը: «Arvivi»-ի միանձնյա սեփականատերն ու տնօրենը (manager) մինչ օրս Արթուր Գեւորգյանն է, իսկ սա ՀՀ Սահմանադրության 95-րդ հոդվածի խախտում է, քանի որ ՍՊԸ-ն հիմնելիս նա պատգամավոր էր (մինչեւ 2019 թ. հունվար) եւ իրավունք չուներ որեւէ պաշտոն զբաղեցնել առեւտրային ընկերությունում (տես ստորեւ):
Ստացվում է, որ չհայտարարագրած գույքը մեկ այլ սեփականատիրոջ փոխանցելու գործընթացում պատգամավորը հասցրել է նաեւ մայր օրենքի պահանջն անտեսել:
Նկատենք նաեւ, որ բնակարանները «Arvivi»-ին փոխանցելու գործարքները, որոնց արժեք նշված չէ, փաստաթղթերում ներկայացված են որպես «quitclaim deed» (իրավունքից, հավակնությունից հրաժարվելու գործարք): Որպես կանոն սրանք այն գործարքներն են, երբ հանձնողն ու ընդունողը կապ ունեն կամ նույն անձն են: Նման գործարքներ հաճախ իրականացվում են ընտանիքի անդամների միջեւ որպես նվերի հանձնում, կամ երբ անձն իր սեփականությունը դնում է ձեռնարկության տրամադրության տակ եւ այլն:
Տրամաբանական է, որ բնակարանները գնելիս դրանք չհայտարարագրած Ա. Գեւորգյանը չի հայտարարագրել նաեւ օտարումը 2017 թ. տարեկան հայտարարագրում: Ավելին՝ նա տվյալ փաստաթղթում չի նշել նաեւ «Arvivi»-ում իր մասնակցության մասին: Թվում է, թե հերթական խախտումն է, բայց հարցն այն է, որ 2017-ի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտել Քրեական օրենսգրքի 314.3 հոդվածը, որով հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալ թաքցնելը համարվում է քրեորեն պատժելի արարք (նախատեսում է տուգանք կամ ազատազրկում՝ կախված թաքցված գույքի կամ եկամտի ծավալներից):
Նշենք, որ 2017 թ. ԱԺ ընտրություններից առաջ՝ փետրվարի 27-ին, երբ բնակարաններն արդեն օտարել էր «Arvivi»-ին, Ա. Գեւորգյանը ԿԸՀ-ին ներկայացրել է պատգամավորության թեկնածուի հայտարարագիր, սակայն այստեղ եւս չի հիշատակել ամերիկյան ընկերության մասին:
Բնակարաբար, ինչ-որ մեկը կարող է հարցնել, թե ինչ ապացույց կա, որ ամերիկյան գույքի ու ընկերության սեփականատեր Արթուր Գեւորգյանը հենց ԱԺ պատգամավոր Արթուր Գեւորգյանն է: Ապացույցը նրա նույն ստորագրությունն է (Մասիսի ու Սիսի խորհրդանշական պատկերով) «Arvivi»-ի վերաբերյալ փաստաթղթերում եւ 2017-ի փետրվարին ԿԸՀ-ին ներկայացրած հայտարարագրում:
Բնակարանների վաճառքը
2019 թ. մարտի 5-ին Արթուր Գեւորգյանը, ով այլեւս պաշտոնյա չէր, «Arvivi» ՍՊԸ-ի անունից վաճառել է Լոս Անջելեսի Վելի Վիլիջ թաղամասի բնակարանը: Այն 515.000 դոլարով ձեռք է բերել Տարա Հոլտը (Tara Ashley Holt): Հիշեցնենք, որ պատգամավորը 2016-ին գույքը գնել էր 475.000 դոլարով: Ինչպես Գեւորգյանը, այնպես էլ նոր գնորդը բնակարանը ձեռք է բերել վարկի միջոցով: Այս գործարքից մեկ ամիս անց՝ ապրիլի 3-ին, Գեւորգյանն ամբողջությամբ մարել է 2016-ին «East West Bank»-ից վերցրած 285.000 դոլարի վարկը:
Նույն օրը՝ ապրիլի 3-ին, գրանցվել է Գլենդելի բնակարանի վաճառքի գործարքը: 2015-ին 520.000 դոլարով ձեռք բերած գույքը Գեւորգյանը «Arvivi»-ի միջոցով վաճառել է Վահե Հովհաննիսյանին (Vahe Hovhannisyan) ու Աննա Գրիգորյանին (Anna Grigoryan): Գործարքն արժեցել է 680.000 դոլար, որից 611.320-ը գնորդները վարկ էին վերցրել: Ինչպես նկատեցիք, երկու բնակարաններն էլ նախկին պատգամավորը վաճառել է ձեռք բերածից ավելի թանկ գնով: 2019 թ. ապրիլի 30-ին նա մարել է նաեւ Գլենդելի այս տան համար 2015-ին «East West Bank»-ից վերցրած 312.000 դոլարի վարկը:
Առանձնատուն՝ բնակարանների փոխարեն
2019 թ. մարտի 6-ին՝ Լոս Անջելեսի բնակարանը վաճառելու հաջորդ օրը, Արթուր Գեւորգյանը ձեռք է բերել Գլենդելի Մերիմեն դրայվի 1426 հասցեի առանձնատունը (1426 Merriman Dr, Glendale, CA 91202, տես լուսանկարում):
Գույքը վաճառել են Անդրե եւ Արմինե Թորոսյաններն ու նրանց «The Torosyan Family Trust»-ը: Ընդ որում՝ նրանցից առաջ եւս տունը հայ տերեր է ունեցել:
Գեւորգյանի ու Թորոսյանների միջեւ գործարքի գինը կազմել է 1.525.000 դոլար (վաճառքի էր հանվել 1.599.000 դոլար արժեքով): Այս անգամ եւս Գեւորգյանը հիփոթեքային վարկ է վերցրել «East West Bank»-ից 800.000 դոլարի չափով, մարման ժակետը՝ 30 տարի (մինչեւ 2049 թ.): Առանձնատան առքուվաճառքն իրականացվել է գործակալներ Մարտին Լազարյանի եւ Մայք Բաբախանյանի միջնորդությամբ:
Այստեղ հատկանշական մի հանգամանք կա: Առանձնատունը ձեռք բերելիս նախկին պաշտոնյայի ու կնոջ՝ Աննա Վլադիմիրի Գասպարյանի միջեւ կնքվել է գործարք՝ «interspousal transfer grant deed» (ամուսինների միջեւ փոխանցման գործարք, տես ստորեւ), ինչը նշանակում է, որ նախկին ոստիկանապետի դուստրը համաձայնություն է տվել, որ ամուսինն առանձնատունը ձեռք բերի իբրեւ միանձնյա սեփականություն:
Այս հանգամանքը հերթական ապացույցն է այն բանի, որ մեր հրապարակման հերոսը հենց Վլադիմիր Գասպարյանի փեսան է՝ ԱԺ ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավորը: Հետաքրքիր է, որ ամուսինների միջեւ կնքված գործարքը վավերացրել է հայ նոտար Արմեն Աբրամյանը (Armen J. Abramian):
Ա. Գեւորգյանի գնած առանձնատունը կառուցվել է 1952-ին, անշարժ գույքի ընդհանուր մակերեսը 1127 քմ է, տան մակերեսը՝ 250 քմ: Վերջինս ունի 3 ննջասենյակ, 3 լոգասենյակ, բակում՝ լողավազան, երկտեղանոց ավտոտնակ:
2019 թ. հարկային տվյալների համաձայն՝ անշարժ գույքը գնահատվել է 963.000 դոլար (674.000-ը՝ հողը, 289.000-ը՝ տունը), որից հաշվարկվել է 11.000 դոլար գույքահարկ:
Այն բանից հետո, երբ Արթուր Գեւորգյանը վաճառել է 2 բնակարաններն ու ձեռք բերել այս նոր տունը, «Arvivi»-ն 2019-ի ապրիլին փոխել է գրանցման հասցեն՝ Գլենդելի Քեմփբել փողոցից տեղափոխվելով Մերիմեն դրայվ:
Տակավին վերջերս՝ 2020-ի հունվարի 23-ին, առանձնատունը նախկին պաշտոնյան ձեւակերպել է իր եւ «The Artur Gevorgyan Living Trust»-ի անունով:

When purchasing and selling the properties, the official repeatedly violated the Armenian law, including the Constitution. Gevorgyan is the son-in-law of former (2011-2018) Armenia Police Chief Vladimir Gasparyan.
Gevorgyan is a graduate from the Armenian State Institute of Physical Education and is a boxing trainer by profession. In 1996 he took fifth place at the Atlanta Olympic Games. In 1998 he won a bronze medal in the European Championships, and in 2000 he participated in the Olympic Games in Sydney (Australia). He is a Master of Sport, International Class. Between 2001-2003, he was involved in professional boxing in the U.S. Since 2013, he’s served as President of the Armenian Boxing Federation.
Artur Gevorgyan started his political career in 2005. He served as Deputy Head of Yerevan’s Davtashen Community (2005-2008), and in 2008 was elected Community Head. After Yerevan was divided into administrative districts in 2009 and the positions of their heads became significant, Gevorgyan was appointed head of Davtashen that same year, holding the office until 2012.
Republican Party of Armenia (RPA) member Gevorgyan was elected an MP from Davtashen in 2012 by majoritarian system, then in 2017 he was re-elected from the Yerevan’s #2 constituency that includes Arabkir, Ajapnyak and Davtashen. Following the May 2018 "Velvet Revolution”, Arthur Gevorgyan announced his departure from the Republican Party of Armenia (RPA) and its parliamentary faction. He remained in the National Assembly until the formation of the new parliament in January 2019.
Gevorgyan did not declare his Glendale and Los Angeles apartments
On August 14, 2015, Gevorgyan purchased a condominium for US$520,000 in Glendale (1130 Campbell St. Unit 104). This building was built in 2010, according to documents, and many Armenians live there. The 146 square meter condo had two bedrooms and three bathrooms.
MP Gevorgyan purchased the condo from 1130 Campbell St. LLC, a company owned by Vaheh Derhartounian. Gevorgyan took out a thirty-year $312,000 mortgage loan from East West Bank to buy the condo.
The MP never listed the condo purchase in his 2015 financial disclosure filed with the Ethics Committee of High-Ranking Officials.
On July 7, 2016, Gevorgyan purchased another apartment, this time in the Valley Village neighborhood of Los Angeles (4832 Whitsett Ave. Unit 103, Valley Village, CA 91607). The deal was valued at $475,000. The 96 square meter apartment had two bedrooms and two bathrooms. Gevorgyan also had Armenian neighbors here.
Gevorgyan purchased the apartment from Holly Ann Feinstein. For the purchase, he took out a thirty-year loan for $285,000 from East West Bank. The MP also failed to list this apartment, as legally required, in his 2016 financial disclosure.
In the fall of 2016, the Armenian press reported that Gevorgyan had acquired two apartments in California. Gevorgyan, in response declared he could present documents showing that there were three dozen properties listed under the name of Artur Gevorgyan in the United States, suggesting that they had nothing to do with him.
“If they’re mine, I’ll invite you as my guest. The election is approaching (referring to the April 2017 parliamentary elections - author), and I realize that there is a smell of political intrigue in the air.”
When asked if he had the financial means to buy such property, Gevorgyan said: "I've been in top sports for twenty years. My first professional contract was for $300,000 in 2001. I have been a two-time Olympian, a winner of a number of major tournaments, and it is quite normal to have ..." When asked if he had any real estate in the United States, he answered no.
MP Gevorgyan has violated the constitution
Following the media reports, on February 17, 2017 Gevorgyan sold the above two apartments to Arvivi, a company he founded just two weeks earlier. (The company was registered at the same Glendale apartment's address - 1130 Campbell St. Unit 104.
It appears that Gevorgyan rushed to create a shadow company to conceal his ownership of U.S. property.
To date, the sole owner and manager of Arvivi is Artur Gevorgyan. Given that he was a MP when he founded the company, Gevorgyan violated Article 95 of the RA Constitution, barring him from engaging in any commercial business. (See below)
It should be noted that the transactions for the transfer of apartments to Arvivi, whose value is not mentioned, are presented in the documents as a "quitclaim deed". As a rule, these are transactions where the transmitter and receiver are connected or the same person. Such transactions are often carried out between family members as a gift, or when a person transfers the property to his/her company, etc.
It is logical that Gevorgyan, who did not disclose the purchase of the apartments, did not list their sale in his 2017 disclosure. Moreover, he did not mention his involvement in Arvivi in the document. It appears to be yet another violation, but the point is that Article 314.3 of the Criminal Code came into force on July 1, 2017, stating that both the false reporting/concealing of financial disclosure data is now considered a criminal offense.
Note that on February 27, 2017, before the parliamentary election, when the apartments had already been sold to Arvivi, Gevorgyan submitted a disclosure to the Central Electoral Commission (CEC), but did not mention the American company in it as well.
Naturally, one might ask what evidence is there proving that the Arthur Gevorgyan, listed as the owner of the American property and company, is the same MP Artur Gevorgyan.
The proof is in the signatures in the CEC disclosure and the Arvivi document. Both signatures are identical, even down to the use of the Greater and Lesser Ararat symbols.
Sale of apartments
On March 5, 2019, Arthur Gevorgyan, who was no longer a parliamentary deputy, sold the L.A. Valley Village on behalf of Arvivi LLC. It was purchased by Tara Ashley Holt for $515,000. The MP bought the property in 2016 for $475,000. Both Gevorgyan and the new buyer purchased the apartment through a loan. One month after this transaction, on April 3, Gevorgyan fully repaid the $285,000 loan he received from East West Bank in 2016.
On the same day, April 3, the Glendale apartment sale transaction was registered. Gevorgyan, who purchased the property in 2015 for $520,000, sold it, via Arvivi, to Vahe Hovhannisyan and Anna Grigoryan. The deal cost $680,000. The buyers took out a $611,320 loan. As you have noticed, the former MP sold both apartments for a much higher price. On April 30, 2019, Gevorgyan paid off the 2015 $312,000 East West Bank loan he used to buy the Glendale apartment.
Private house instead of apartments
On March 6, 2019, one day after the sale of his Los Angeles apartment, Artur Gevorgyan purchased a home at 1426 Merriman Drive in Glendale. (See photo)
The property was sold by Andre and Armine Torosyan and The Torosyan Family Trust. Armenians owned the house before the Torosyans.
The sale price agreed to by Gevorgyan and the Torosyans was $1,525,000. (The house had been listed at $1,599,000). This time again, Gevorgyan took out a mortgage loan from East West Bank for $800,000, with a maturity of 30 years (until 2049). The purchase and sale of the house was done through two brokers - Martin Lazarian and Mike Babakhanyan.
Gevorgyan did something interesting when he purchased the house. He set up an “interspousal transfer grant deed” with his wife, Anna Gasparyan, signifying that she agrees that the property is solely owned by her husband.
This document is yet further evidence that the Artur Gevorgyan, listed as the sole owner of the property, is the very same MP Artur Gevorgyan who is married to Anna Gasparyan, the daughter of former Armenia Police Chief Vladimir Gasparyan.
The 250 square meter house, with three bedroom, three baths and a double garage, baths, was built in 1952. It sits on a 1,127 square meter lot featuring an outdoor swimming pool.
According to 2019 tax data, the real estate is valued at $963,000 ($674,000 land, $289,000 home), with an estimated $11,000 property tax.
After Artur Gevorgyan sold the two apartments and bought this new home, Arvivi changed its registration address in April 2019, moving from Glendale Campbell Street to Meriman Drive.
On January 23, 2020, Gevorgyan registered the house under his name and that of The Artur Gevorgyan Living Trust.