Կառավարությունում քննարկվել են Հայաստանում կենսավառելիքի շուկայի զարգացման հնարավորությունները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ Հայաստանում կենսավառելիքի շուկայի զարգացման վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը։
Բացելով քննարկումը՝ վարչապետը նշել է.«Մենք արդեն բավական երկար ժամանակ ենք այս թեմայի շուրջ աշխատում և ուսումնասիրել ենք աշխարհում գոյություն ունեցող փորձը, ավելի ճիշտ՝ մեր տարածաշրջանում: Աշխատանքային խմբեր ենք գործուղել առնվազն մի երկիր, որտեղ լայնորեն կիրառում են կենսավառելիք կենցաղային պայմաններում, մասնավորապես՝ ջեռուցման նպատակով օգտագործելու մեթոդը: Եվ այս հարցերի քննարկման համատեքստում է, որ ինձ համար գոնե զարմանալի կերպով իմացա, որ բավական տարածված պրակտիկա է նաև Եվրոպայում, այսինքն՝ զարգացած երկրներում, ընդհուպ Մեծ յոթնյակի անդամ հանդիսացող երկրներում: Պարզաբանենք, թե ինչի մասին է խոսքը՝ այն մասին, որ հիմա մեզ արդեն հայտնի ջեռուցման կաթսաները կամ այդ պարամետրերին համապատասխանող կաթսաներն օգտագործվում են ոչ թե բնական գազով կամ հեղուկ վառելիքով, այլ կենսավառելիքով: Տվյալ դեպքում կենսավառելիք ասելով նկատի ունենք բրիկետները, պելետները: Իհարկե, պելետների և բրիկետների օգտագործման այլ մեթոդներ էլ կան, և այսօր մենք կփորձենք հասկանալ, թե ինչ եզրակացությունների ենք հանգել և ինչքանով ենք հավանական համարում Հայաստանում այդ մեթոդի կիրառելիությունը: Հիմնականում մեթոդի կիրառելիություն ասելով նկատի է առնվում դրա շուկայական մրցակցությունը մինչ այժմ մեր ունեցած մյուս մեթոդների նկատմամբ: Համենայն դեպս, եթե պարզվի, որ այսօր գազով աշխատող և ջեռուցման նպատակով օգտագործվող կաթսաները կամ այդ համակարգերը կարելի է նաև այս տարբերակով օգտագործել, և դա մեր քաղաքացիների համար կլինի առնվազն նույնքան մատչելի, որքան այսօր գոյություն ունեցող տարբերակները, բավական հետաքրքիր լուր կլինի մեզ համար»:
Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանն անդրադարձել է Հայաստանում կենսավառելիքի շուկայի զարգացման հեռանկարների ուսումնասիրման ուղղությամբ կատարված նախնական աշխատանքներին: Նա ներկայացրել է համեմատական վերլուծություն կենսավառելիքի՝ բրիկետային և պելետային վառելիքի արտադրության տեխնոլոգիաների, հիմնական առավելությունների, արժեք/ջերմատվություն հարաբերակցության, այլ տեսակի վառելիքի հետ համատեղելիության/
Խորհրդակցությանը քննարկման առարկա են դարձել Հայաստանում բրիկետների և պելետների կիրառելիության, արտադրող-սպառող գործուն շղթայի ձևավորման հնարավորությունները, շահավետ բիզնես մոդելների տարբերակները, պետական ներգրավվածության մեխանիզմները և այլ հարցեր:
Վարչապետը հանձնարարել է շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներին՝ հետագա անելիքների շրջանակում յուրաքանչյուրն իր մասով մշակել առաջարկությունների փաթեթ քննարկված հարցերի վերաբերյալ և ներկայացնել դրանք ծրագրի ամբողջական գնահատականի հետ մեկտեղ:

В правительстве обсуждены возможности развития рынка биотоплива в Армении
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня состоялось совещание по вопросам развития в Армении рынка биотоплива.
Открывая обсуждение, премьер-министр отметил: “Мы работаем над этой темой довольно долгое время и изучаем мировой опыт, точнее - опыт нашего региона. Мы направили рабочие группы по крайней мере в одну страну, где биотопливо широко используется в домашних хозяйствах, в частности, для отопления. И именно в контексте обсуждения этих вопросов я с удивлением обнаружил, что это также широко распространенная практика в Европе, т.е. в развитых странах, вплоть даже в странах Большой семерки. Уточним, о чем идет речь. Речь о том, что известные нам котлы или соответствующие этим параметрам котлы работают не на природном газе или жидком топливе, а на биотопливе. В данном случае под биотопливом подразумеваются брикеты, пеллеты. Конечно, есть и другие методы использования пеллет и брикетов, и сегодня мы попытаемся понять, к каким выводам мы пришли и в какой степени мы считаем возможным применимость этого метода в Армении. В основном, под применяемостью метода мы подразумеваем его рыночную конкурентоспособность по сравнению с другими методами, которые у нас были до сих пор. По крайней мере, если окажется, что газовые котлы или системы, используемые сегодня для отопления, также могут использоваться и таким образом, и для наших граждан это будет столь же доступным, как и доступные сегодня варианты, это будет довольно интересно для нас”.
Министр окружающей среды Эрик Григорян коснулся предварительной работы по изучению перспектив развития рынка биотоплива в Армении. Он представил сравнительный анализ биотоплива: технологии производства брикетов и пеллет, основные преимущества, соотношение цена/теплоотдача, совместимость/заменяемость другими видами топлива, запасы необходимого для производства сырья. По словам министра, развитие рынка биотоплива может стать важным изменением в развитии цивилизованной системы отопления за счет внедрения современных технологий, сокращении незаконных рубок и пожаров на травяных участках, обеспечении потребностей населения в отоплении, создании рабочих мест и обеспечении энергетической безопасности. Он отметил, что полный отчет исследования об осуществимости и финансовой оценке проекта будет представлен в ближайшие месяцы.
На встрече были обсуждены вопросы применимости брикетов и пеллет в Армении, возможности формирования жизнеспособной цепочки производитель-потребитель, вариантов прибыльных бизнес-моделей, механизмов участия государства и др.
Премьер-министр поручил руководителям заинтересованных ведомств по своей части разработать пакет предложений по обсужденным вопросам и представить их вместе с полной оценкой программы.