ՀԱԿ ղեկավարը ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի հետ քննարկել է ներքաղաքական խնդիրներ
Այսօր Հայ ազգային կոնգրեսի ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Պետրոս Էֆթիմիուի հետ: ՀԱԿ ղեկավարը նշել է, որ թեև եվրոպական տարբեր կառույցների հետ Հայաստանի համագործակցությունը երկար տարիների փորձ ունի, այնուամենայնիվ այն այդքան էլ արդյունավետ չէ Հայաստանում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, խոսքի ազատության առաջ մղման առումով:
«Այս համատեքստում հիշատակվել են ԵԱՀԿ կառույցների իրարամերժ գնահատականները Հայաստանում կեղծված ընտրությունների վերաբերյալ, որոնց պաշտոնական արդյուքները չեն ընդունվել և ընդունվում ՀԱԿ-ի և հասարակության կողմից: Պրն Տեր-Պետրոսյանը հիշեցրել է վերջին տարիներին իրականացրած համատարած հետապնդումները` սպանությունները, ընդդիմության հարյուրավոր ներկայացուցիչների ձերբակալությունները, հազարավոր մարդկանց ահաբեկումները, գործարարներից բիզնեսների վրա հարձակումներն ու հափշտակումները, որոնք համատարած բնույթ ստացան ընտրություններից անմիջապես հետո և փաստորեն անտեսվեցին Եվրոպայի կողմից»,- նշվում է ՀԱԿ-ի տարածած մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Այնուհետև զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում ստեղծված քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամի հաղթահարման ճանապարհները, մասնավորապես` ՀԱԿ-ի պահանջների կատարումից հետո իշխանությունների հետ երկխոսության հնարավորությունը և երկրում արտահերթ ընտրությունների անցկացման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանում ԵԱՀԿ ԽՎ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Թինա Շյոնը, ՀԱԿ կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչներ Լևոն Զուրաբյանը, Ավետիս Ավագյանը և Վլադիմիր Կարապետյանը:

Руководитель АНК обсудил с председателем ПА ОБСЕ внутриполитические проблемы
Руководитель Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян сегодня встретился с председателем Парламентской Ассамблеи ОБСЕ Петросом Эфтимиу. Лидер АНК отметил, что хотя сотрудничество Армении с различными европейскими структурами длится уже много лет, с точки зрения прогресса в сферах демократии, прав человека и свободы слова оно не слишком эффективно.
"В этом контексте были упомянуты противоречивые оценки структур ОБСЕ сфальсифицированным выборам в Армении, официальные итоги которых не были признаны и до сих пор не признаются Армянским национальным конгрессом и обществом. Левон Тер-Петросян напомнил об имевших место в последние годы преследованиях, убийствах, арестах сотен представителей оппозиции, терроре в отношении тысяч людей, нападениях и отъем бизнеса у предпринимателей, которые сразу после выборов приобрели массовый характер и фактически были проигнорированы Европой",- говорится в сообщении пресс-службы АНК.
Собеседники также обсудили пути преодоления возникшего в Армении политического и социально-экономического кризиса, в частности, возможность диалога с властями после выполнения требований АНК и необходимость проведения в стране внеочередных выборов.
Во встрече приняли участие заместитель генерального секретаря ПА ОБСЕ Тина Шен, представители центрального офиса АНК Левон Зурабян, Аветис Авакян и Владимир Карапетян.